Výkonnější přístroj pro studium mozku získala Laboratoř multimodálního a funkčního zobrazování, která působí v institutu CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Laboratoř u příležitosti desátého výročí plného provozu modernizovala jednu ze dvou magnetických rezonancí. Z původního přístroje zůstal pouze kryostat, tedy část, která udržuje magnety v chladu. Ostatní části, elektronika i software jsou vylepšené. Modernizace vyšla na 36 milionů korun, řekl ČTK vedoucí laboratoře Michal Mikl.
Modernizace podle Mikla prodloužila přístroji životnost. "Upgrade byl pro nás výhodný finančně, nové magnety stojí kolem 50 milionů korun, navíc bychom museli bourat zeď a mít tady jeřáb," uvedl. Modernizovaný přístroj díky vysoké intenzitě magnetického pole a lepšímu gradientnímu systému umožňuje vyšší rozlišení snímku a rychlejší měření.
Laboratoř se zaměřuje hlavně na zkoumání mozku, magnetická rezonance ovšem může posloužit i ke zkoumání jiných částí těla. Laboratoř si zakládá na otevřeném přístupu. Zapojuje se do edukačních aktivit formou exkurzí a workshopů i do výuky na Masarykově univerzitě.
Zároveň je prvním univerzitním pracovištěm s magnetickými rezonancemi v Česku, které poskytuje otevřený přístup vědcům, firmám i zahraničním výzkumným partnerům. I díky tomu se laboratoř podílí na řadě mezinárodních projektů. Patří mezi ně například výzkum vlivu spánkové deprivace na změny v mozku u mladých mužů.
Příkladem akcí zaměřených na širší veřejnost je Týden mozku, který Akademie věd ČR letos pořádá od 10. do 16. března. Laboratoř multimodálního a funkčního zobrazování v rámci Týdne mozku umožnila návštěvníkům prohlédnout si nejen modernizovanou magnetickou rezonanci, ale také EEG systémy pro neinvazivní záznam elektrické aktivity mozku nebo vybavení pro neinvazivní magnetickou a elektrickou stimulaci.
Institut CEITEC založily v roce 2011 brněnské univerzity a výzkumné instituce. Momentálně tam působí 1400 zaměstnanců téměř 50 národností. Mozek a lidská mysl patří k hlavním výzkumným směrům, mezi ostatními jsou například pokročilé materiály, nanotechnologie nebo strukturní biologie.