Brněnská primátorka Markéta Vaňková, její náměstek Robert Kerndl (oba ODS) a radní z ANO a SOCDEM poletí do Japonska na 14 dnů ve druhé polovině června.
Znalec Berger byl podle notářského zápisu 7. března u otevření bitcoinové peněženky. Jeho úkolem bylo dohlížet na rozšifrování peněženky a převod bitcoinů mezi majitelem Tomášem Jiřikovským, dříve odsouzeným za obchod s drogami, a ministerstvem spravedlnosti vedeném tehdy Pavlem Blažkem z ODS. Bergera najal jako znalce brněnský advokát Kárim Titz, který má blízké vazby na ODS.
Blažkův dárce odklání bitcoiny. Zatím neznámí majitelé začali krypto měnit![]() |
Bergerova firma podle Deníku N před třemi měsíci zařídila pro Vaňkovou, Kerndla a radního z hnutí ANO Petra Bořeckého letenky business třídou do Ósaky za více než 255 tisíc korun. Podle údajů v registru byla smlouva uzavřená 7. března, tedy ve stejný den, kdy se otevírala bitcoinová peněženka.
Do ekonomické třídy firma koupila letenku radnímu ze Sociální demokracie Jiřímu Olivovi a Kateřině Jarošové z ANO, která působí jako uvolněná zastupitelka pro marketing a PR. Celkem tato pracovní cesta stála městskou kasu přes 370 tisíc bez DPH.
Vaňková dnes uvedla, že spolu s Kerndlem a Bořeckým doplatila rozdíl mezi ekonomickou a byznys třídou ze svého.
Cenu letenek neřeším, říká primátorka
Podle brněnského opozičního zastupitele Tomáše Koláčného (Piráti), který se odvolává na běžné ceny komerčních letenek, je zmíněná suma značně předražená. „Nejsem si vědom toho, že za dobu, kdy jsem seděl ve vedení města, docházelo k takhle zásadnímu předražování letenek,“ upozornil.
Radní Petr Kratochvíl (ODS) označil tuto kauzu za manipulaci. „Udivuje mě to srovnání. Letenky se kupují s nějakým předstihem, kdy je nějaká cenová nabídka na trhu. Nedá se to srovnat s cenou tři dny před letem, to je nesmysl. Za sedm let kolega Kerndl poprvé v životě někam letí v rámci své činnosti a ještě si doplácí rozdíl byznys třídy ze svého. Buďme konkrétní a věcní, nemanipulujme tím, že si někdo hodí do googlu nějaký let a srovnává to s cenou v době, kdy se letenky objednávaly,“ řekl Kratochvíl.
Primátorka prohlásila, že cenu letenek neřešila. „Přiznám se, že kdybych si nedoplácela byznys třídu z vlastních prostředků, o hodnotě těch letenek bych vůbec nevěděla. Pokud někdo z města jede na zahraniční pracovní cestu, tak vše řeší odbor zahraničních vztahů. Předpokládám, že pokud by měl pocit, že ceny letenek neodpovídají realitě, tak by to nějakým způsobem řešil už v té době,“ poznamenala Vaňková.
„O té firmě (Fractal) jsem poprvé slyšela ve chvíli, kdy se začalo řešit, že nám nakupovala letenky. Takže naprosto odmítám, že bych ji znala. Jak mám informace od vedoucí odboru zahraničních vztahů, protože jsem se na to včera ptala, šlo o vítěze veřejného výběrového řízení, které se konalo v listopadu minulého roku. Přihlásilo se více firem, ale tato dala nejlepší podmínky,“ doplnila primátorka.
Odbor zahraničních vztahů neměl „ani stín podezření“
Také radní Bořecký se ohradil, že by na letenkách bylo cokoliv nekalého. „Všem kolegům z hnutí ANO v Brně jsem dnes ráno rozeslal výpis ze svého účtu, že jsme ten doplatek za byznys třídu hradili ze svého,“ zdůraznil. Článek Deníku N označil za zavádějící.
Vedoucí odboru zahraničních vztahů magistrátu Monika Koppová zopakovala, že výběr firmy probíhal standardně a společnost Fractal nabídla nejnižší servisní poplatek.
„Ceny letenek se mění každou hodinu. Když si zadáme nějaký požadavek, je firma schopná držet nám cenu 24 hodin,“ sdělila. „Potřebovali jsme zajistit letenky a let se rychle vyprodával. V té době jsme neměli ani stín podezření, že by se jednalo o přemrštěnou cenu,“ dodala.
Fractal na základě smlouvy s městem, uzavřené na základě loňského výběrového řízení, zajišťuje letenky na všechny zahraniční pracovní cesty brněnským politikům po celý rok.
Radním z ANO se z vedení Brna nechce. O koalici s ODS rozhodnou „vyšší šarže“![]() |
Berger Deníku N sdělil, že společnost Fractal sice vlastní, ale neřídí. Podle Vaňkové se do soutěže přihlásily i firmy Asiana a Orbix, která patří Radimu Jančurovi. Kerndl i další zmínění radní podobně jako primátorka trvají na tom, že Bergera neznají.
Vaňková, Kerndl a Bořecký stráví ve městě na ostrově Honšú dva týdny v době od 13. do 28. června. Jarošová bude z Ósaky odlétat o tři dny dříve, Oliva tři dny před Jarošovou.
Na ODS má vazby i sám Berger. Jeho firma e-Fractal je na seznamu poradců ministerstva financí, které vede první místopředseda občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Podnik získal zakázky nejen od ministerstva financí, ale také od resortu spravedlnosti spadajícího rovněž pod ODS. Stejně tak Bergerova společnost spolupracuje od loňského prosince s Brnem, v jehož čele stojí Blažkovi spolupracovníci z ODS.