Brněnskou vilu Stiassni na víkend vyzdobily kytice od špičkových floristů i studentů floristiky. V 27. ročníku soutěže Brněnská růže bylo letos úkolem 36 soutěžících vytvořit během pátku tři díla. Letos se téma neslo "v duchu přírody" a floristé vytvářeli dárkovou kytici vázanou, náhrdelník vytvořený výhradně z přírodních materiálů a věnec na zahradní slavnost. Podle organizátora Slávka Rabušice jde vesměs o velmi kvalitní díla, ať už od studentů, kteří soutěžili v juniorské kategorii, nebo od špičkových floristů, kteří jsou v kategorii seniorské. Rabušic to řekl ČTK.
Soutěž organizuje ve spolupráci se Střední zahradnickou školou Rajhrad, která vychovává mimo jiné nové floristy, a brněnskou společností Vonekl. Dnes a v neděli lidé mohou díla uspořádaná ve výstavu obdivovat. "Od špičkových floristů vidíme skvělá díla, ale i začátečníci nás často mile překvapí. A když u nich vidíme naivitu či rozpačitost, tak je hrozně podporujeme. Chceme, aby sem jezdili a aby jim nevadilo, že neuspějí. Aby se poučili, vyvíjeli se, poznali nové trendy a potkali se s novými kamarády," řekl Rabušic.
Vítězem juniorské kategorie se stal Vojtěch Tužina ze Střední odborné školy Jarov v Praze, který měl nejlepší kytici a věnec a třetí nejlepší náhrdelník. V seniorské kategorii zvítězila Zuzana Bukvičková, které vzdělává studenty na SOŠ a SOU Horky nad Jizerou. Bukvičková měla podle komise nejlepší vázanou kytici a náhrdelník. Komisařů bylo deset. Komisaři jsou podle Rabušice jak jeho kamarády, tak skvělými floristy a především pro mladší a začínající účastníky jsou při tvorbě i partnery. "Mohou při soutěži se studenty komunikovat, posouvat je. Nabádají je i poučují," řekl Rabušic. Při tvorbě se hodnotí jak kvalita technického zpracování, tak estetika. "Ta je na druhém místě, ale studentům vždycky říkám, že musí být stejně dobrá jako technické zpracování. Je škoda, když si někdo krásné dílo pokazí tím, že 'zmastí' řemeslo," poznamenal Rabušic. Pro ty, kteří v soutěži uspějí, je to podle něj velmi dobrá reklama.
Vila Stiassni se stala místem soutěže letos počtvrté a podle Rabušice se ke květinám skvěle hodí. V minulých letech soutěž obvykle putovala po Brně po různých místech. "Bavilo mě hledat prostory. Začali jsme v Křížové chodbě Nové radnice a postupně jsme vystřídali řadu dalších míst. Ale do vily kytky sedly a už mám vymyšlený další ročník a těším se na něj," dodal Rabušic.