Okresní soud dnes opětovně uložil tehdejšímu správci majetku kasáren ve Vyškově Ivovi Kouřilovi za manipulace s tendry na stavební práce mimo jiné podmíněný trest. Tresty uložil i dalším dvěma lidem a firmě. Všem obžalovaným tresty oproti předchozímu rozhodnutí drobně zmírnil. Podle obžaloby šlo o zakázky z let 2020 v hodnotě přes 7,3 milionu korun. Trojice i firma vinu odmítají. Jde o druhý rozsudek ve věci, první odsuzující rozsudek krajský soud po odvoláních zrušil. Rozhodnutí není pravomocné, Kouřil se odvolal. Žalobce si ponechal lhůtu.
"Ve druhé fázi hlavního líčení po zrušení původního rozhodnutí soud provedl dokazování ve smyslu rozhodnutí Krajského soudu v Brně," uvedl předseda senátu Karel Menšík. To spočívalo především v přehrání odposlechů a drobného doplnění listin. Nic nového ale sděleno nebylo. Ukládané tresty jsou podle soudce kratší jen kvůli přirozenému plynutí času.
Kouřil podle obžaloby některým firmám s předstihem vyzrazoval, jaké zakázky, za kolik a s jakým termínem dokončení budou vypsány. Tyto firmy pak v soutěžích vítězily. Obžaloba popisuje tři zakázky, podezření na manipulaci u dalších stavebních prací se vyšetřovatelům doložit nepodařilo.
První z nich je třímilionový tendr na výměnu oken v jedné z kasárenských budov, kdy podle žalobce Kouřil o zakázce a jejích detailech předem informoval majitele společnosti A.F.S.B. Tomáše Barbořáka. Jeho firma zakázku vyhrála a Kouřil dostal podle obžaloby jako úplatek plynový kotel za 50.000 korun. Kouřil podle obžaloby také ovlivnil zakázku na nová okna v areálu střelnice ve prospěch podnikatele Radka Sourala. Ten s nabídkou skončil jako druhý, vítězná firma ale z tendru odstoupila. Ve třetím případě šlo o milionovou opravu potrubí z kuchyně. Také tady Kouřil podle obžaloby předal informace zájemcům o zakázku ještě před jejím vypsáním. Dvojice podnikatelů spjatých s posledně jmenovanou zakázkou se žalobci přiznala a už dříve s ním uzavřela dohodu o vině a trestu, kdy souhlasili se stotisícovou pokutou.
Soud Kouřilovi za zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky uložil trest 2,5 roku vězení podmíněně odložených na dva roky, dále peněžitý trest 180.000 korun a tříletý zákaz výkonu funkce na pozici zadavatele zakázek. Barbořákovi za stejnou věc plus uplácení soud uložil 18 měsíců vězení podmíněně odložených na 1,5 roku, pokutu 150.000 korun a zákaz účasti na veřejné soutěži na 1,5 roku. Jeho firma A.F.S.B. od soudu odešla s peněžitým trestem 130.000 korun a stejně dlouhým zákazem ohledně účasti na veřejné soutěži. Souralovi soud uložil peněžitý trest 200.000 korun a zákaz účasti na veřejné soutěži také na 1,5 roku.
Soud ve věci poprvé rozhodl loni na jaře, obžalovaným tehdy uložil nepatrně vyšší tresty. Například Kouřilovi tehdy uložil trest 2,5 roku vězení podmíněně odložených na 2,5 roku. Po odvoláních obžalovaných krajský soud rozhodnutí zrušil, kdy okresní soud měl doplnit dokazování především přehráním odposlechů.
Kouřilův obhájce v závěrečné řeči už dříve uvedl, že nebylo prokázáno zvýhodňování vybraných subjektů, podle něj šlo o konstrukci o vině obžalovaného. Kouřil už dříve uvedl, že se necítí být vinen v žádném z bodů obžaloby, kdy žádnému z dodavatelů nesděloval nic proto, aby z toho kdokoliv získal prospěch. Upozornil také, že on není zadavatelem ani vyhlašovatelem zakázek. Vinu odmítli i Barbořák, Soural a za firmu A.F.S.B. i její zmocněnec.