Zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm sleduje situaci končících kojeneckých ústavů. Některé kraje už je zrušily a snaží se přichystat jiné nouzové služby pro děti. Kojenecké ústavy končí podle zákona s koncem roku. Schorm před létem informoval, že připravenost systému na nadcházející změny ohledně kojeneckých ústavů se jeví jako velmi nízká. ČTK o Schormově činnosti dnes informovala vedoucí oddělení PR a marketingu veřejného ochránce práv Michaela Vaisová.
Z dat, která má úřad k dispozici z konce září, vyplývá, že některé kraje mají situaci vyřešenou. Například na území Jihočeského, Zlínského, Olomouckého, Královéhradeckého a Libereckého kraje žádný kojenecký ústav už není. "Ve srovnání se stavem ke konci května, kdy jsme vydávali souhrnnou zprávu z návštěv, klesl počet dětí, které jsou v kojeneckých ústavech umístěné," uvedl Schorm.
"Zajímá nás, jak se daří řešit směřování dosud umístěných dětí v kojeneckých ústavech i jak se připravují na změnu nové služby," uvedl Schorm.
Ve většině zařízení také platí stop stav pro přijímání nových dětí. Podle sdělení krajů veřejnému ochránci práv z poloviny října je u většiny dětí vyřešené jejich další směřování. Část dětí se vrátí do konce roku do své rodiny, bude svěřeno do náhradní rodinné péče nebo do jiného ústavního zařízení. Případně zůstane v současném zařízení, které se ale transformuje.
"U části dětí je zatím spíše pravděpodobný scénář, ale není definitivně rozhodnuto, kam a kdy půjdou. Zatím žádné řešení se nerýsuje u jednotek případů," uvedl Schorm. Doplnil, že kraje, často ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí, se snaží jejich situaci intenzivně řešit.
Některé kojenecké ústavy jsou podle Schorma také v různých fázích transformace. Poskytovat by ideálně měly nízkokapacitní služby tak, aby co nejvíce připomínaly rodinné prostředí. Některá zařízení se připravují na to, že přejdou v centra komplexní péče. Některá zařízení zase budou poskytovat primárně sociální služby.