metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 19 °C

Středa 9. října 2024. Svátek má Štefan, Sára

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

  14:32
Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud marně pokoušeli výzkumníci z celého světa. Ukázalo se, že místo hladkého povrchu je struktura členitá.

Chromozom se nachází uvnitř jádra všech buněk a obsahuje genetickou informaci ve formě DNA. Slouží k uchovávání a přenosu dědičných informací z jedné generace na druhou.

Po letech bádání a pokusů světových laboratoří, jak zobrazit biologické vzorky v přirozeném stavu, přišli s řešením právě čeští vědci. Nově vyvinutá metoda A-ESEM otevírá zcela nové možnosti zkoumání neživé, ale především živé hmoty.

Dosud se pro zobrazení prostorové struktury biologických i nebiologických materiálů s rozlišením až miliontiny milimetru používala rastrovací elektronová mikroskopie (SEM), při které se vzorky pohybují ve vysokém vakuu. Proto musejí projít úpravami, jež ale mohou poškodit jejich strukturu. A to vylučuje jejich pozorování v přirozeném stavu.

Inovativní metoda A-SEM představuje pokročilou environmentální rastrovací elektronovou mikroskopii. Umožňuje zkoumat prakticky všechny živé vzorky: rostlinné a částečně i živočišné buňky v přirozeném stavu, třeba malé živé živočichy, houby, plísně, roztoče, proteiny či bakterie. Vědci se chystají také na viry. Navíc lze sledovat změny vzorků pod vlivem teploty, vysychání, chemické reakce či fyzikálního působení.

„Klasický mikroskop lze přirovnat k luxusnímu automobilu, přičemž environmentální mikroskop je luxusním automobilem v ještě vyšší výbavě, který navíc umí jezdit po vodě a potápět se jako ponorka, zkrátka má všechny funkce klasického mikroskopu, a navíc řadu dalších,“ řekl Vilém Neděla, vedoucí brněnského týmu environmentální elektronové mikroskopie.

Nová metoda českých vědců, na které pracovali pět let a podílela se na něm umělá inteligence, jde dosud nevídaným směrem. „Součástí celého systému je nepostradatelný software s jejím využitím, který optimalizuje podmínky tak, aby se zkoumaný vzorek nepoškodil. Využili jsme mnoha vlastních inovací a díky ultracitlivým detektorům pozorujeme vzorky ve vysokém tlaku plynu a ve vlhkosti až sto procent, tedy v enviromentálně kompatibilních podmínkách – velice šetrně, neubližujeme jim,“ popsal Neděla.

Podle něho je metoda A-SEM dokonce rychlejší dokonce rychlejší, levnější a vhodnější pro studium dynamických změn biologických vzorků než kryo-elektronová mikroskopie, oceněná v roce 2017 Nobelovou cenou. „Tato nová metoda řeší základní problém zdánlivé neslučitelnosti elektronové mikroskopie s přítomností vody v kapalném skupenství ve vzorku,“ doplnil Neděla.

Dřív bylo právě poškození vzorku kvůli jejich nutnému pozorování ve vysokém vakuu důvodem, proč se snímky zobrazovaly jako ploché tyčinky ve tvaru písmene X. Nové fotografie pořízené unikátní metodou ukazují členitý povrch podobající se mořské houbě.

Při zpracování chromozomů pro následné zkoumání se po celém světě dosud používají chemikálie, sušení či mráz. Povrchová vrstva je však pro tyto úkony příliš citlivá, a tak byla narušena nebo rovnou odstraněna.

Chromozom v přirozeném stavu má podle vědců z Brna členitý povrch.

„Díky námi objevenému způsobu zobrazování se naskytují zcela nové struktury k pozorování,“ oznámil rostlinný genetik Jaroslav Doležel, vedoucí olomouckého týmu Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky. Nový objev umožní do budoucna detailně zkoumat informace, které jsou přenášeny pomocí DNA na další generace. „Jde o zásadní krok pro pochopení dědičných chorob, výzkum jejich léčby nebo šlechtění plodin,“ upřesnil Doležel.

Tým brněnských vědců vyvíjí lék na vzácnou chorobu mozku

Zatímco u člověka jsou poruchy chromozomů příčinou dědičných chorob, u zemědělských plodin vedou ke snížené plodnosti a výnosu. Úspěch vědci představili na chromozomech ječmene. Nově objevené informace otevírají dveře identifikaci poruch v uspořádání genetické výbavy plodin, a tím umožní vývoj syntetických organismů s uměle vytvořenou genetickou informací.

Objevené metody museli vědci obhájit před dalšími odborníky. Jejich přístroj umí zobrazit části, které jsou velké pouze dvanáct nanometrů. „Museli jsme složitě dokazovat, že má náš mikroskop takové rozlišení,“ vyzdvihl velikost úspěchu Neděla.

Autor:
  • Nejčtenější

Ambiciózní české královny zanechaly stopu. Johana z Rožmitálu byla pohledná a rozhodná

5. října 2024  15:45

V minulosti nikdo příliš neřešil původ manželek králů a císařů. Panovníci si obvykle vybírali ženy,...

Vracejí se „předváděčky“. Podvodníci si našli skuliny. Proti nové strategii není zatím obrana

3. října 2024  12:57

V roce 2022 vzrostly podvody na starších lidech o neuvěřitelných 83 procent. Škoda, kterou policie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Artritida neznamená pro pacienty konec aktivity. Každý rok hrozí tisícům nových pacientů

6. října 2024  5:01

Každý rok hrozí přibližně třem tisícům nových pacientů, že se od lékařů dozvědí, že trpí...

Vražda kvůli dědictví či následek zneužívání? Menendezovi nejsou Dahmer. Jejich příběh i nudí

4. října 2024

STRÁŽCE STREAMU Co vše strkal otec Lylea a Erika Menendezových svým synům do zadnic? Kdo byl v jednom z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Wim Hof nemá žádnou metodu. A pokud myslíte, že ano, tak mi ji ukažte, tvrdí otužilec Mattuš

8. října 2024

Wim Hof, popularizátor otužování a uctívaný guru, má problém. Vyplavalo na něj nařčení z...

Prezident zahájí návštěvu jižní Moravy, chystá se na strojírenský veletrh

9. října 2024

Prezident Petr Pavel dnes zahájí dvoudenní cestu do Jihomoravského kraje. Navštíví Mezinárodní...

Jan Žižka má svoji pravděpodobnou tvář v digitální podobě podle jeho lebky

8. října 2024  18:37

Odborníci vytvořili pravděpodobný obličej Jana Žižky zatím v digitální podobě. Využili forenzní...

Kulhánek: Stát pomůže uhradit po záplavách lidem nájem v náhradním bydlení

8. října 2024  17:46,  aktualizováno  18:16

Lidem, kteří kvůli katastrofálním záplavám v polovině září přišli o střechu nad hlavou, pomůže...

M.Boleslav chystá stavbu větší tělocvičny u základních škol ve Václavkově ulici

8. října 2024  17:30

Mladá Boleslav chystá stavbu větší tělocvičny v areálu dvou základních škol ve Václavkově ulici. Má...