Po zvednutí koně ho chovatelka vyvedla ze stájí, kde se zvíře snažila rozchodit. „Jeho zdravotní stav však byl tak vážný, že se nakonec rozhodla pro uspání,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.
Podle něho jsou podobné zásahy v interiéru vždy mnohem náročnější než ve volném prostoru. Problémem je především nedostatek místa. Jako například v případě této události, kdy hasiči pro manipulaci s ležícím zvířetem museli v prostoru nad ním postavit konstrukci pro zavěšení kladky.
Třikrát na pomoc koním během jednoho týdne, tolik zásahů hasiči nepamatují |
K její stavbě využívají sadu na stabilizaci budov, ze které se podobné trojnožky na kladkostroj dají sestavit. Mnoho set kilogramů vážící zvíře poté musejí v omezeném prostoru boxu co nejšetrněji zvednout. „Už jsme zažili i situace, kdy jsme si někde připravili kladku a lano jsme poté tahali oknem až ven,“ popsal Kasal.
Všichni hasiči pravidelně absolvují odborná školení na zacházení se zvířaty. Lezci se do podobných zásahů zapojují vzhledem ke svým zkušenostem se zmíněným speciálním vybavením, stabilizací a vyproštěním.
Mimořádně náročný zásah absolvovali hasiči loni v Přebuzi na Sokolovsku. Pět hodin tam vyprošťovali koně, který se ve výběhu propadl do starého dolu. Přestože jednotky použily i těžkou techniku a hasiči zeminu odhazovali i ručně, kůň v závalu ještě před vyproštěním uhynul.
13. dubna 2023 |