Co stálo za vaím rozhodnutím zaloit nadační fond?
Prvopočátek byl, e jsme léta letoucí vnímali, e ná tatínek nezitně, třeba i tajně, pomáhal lidem. Samozřejmě, e jsme nějaké věci věděli. Jetě během svého ivota přemýlel nad tím, dát těmto aktivitám nějakou formální podobu. Tatínek měl oproti mě výhodu v tom, e byl opravdu známou osobností v Karlovarském kraji. Kontakt s lidmi měl intenzivnějí, zatímco já ila v jakési ulitě, neměla jsem potřebu prezentovat se. Nadační fond pro mě byla cesta, jak k lidem proniknout.
Vzhledem k tomu, e jsme věděli o tatínkových snahách dát pomoci formální podobu, řekli jsme si, e to dotáhneme do konce. Kdy jsme ale ve začali připravovat, od zaloení NF a po přípravu smluv, zjistila jsem, e je například spousta informací ohledně hendikepovaných, které, pokud se s dotyčnými nepotkáváte, tak je jednodue nevíte.
Znamená to, e počátky byly čímsi jako prozkoumáváním slepých uliček metodou pokus-omyl?
To zase úplně ne. V Karlovarském kraji funguje nadační fond Andělská křídla naděje. Od nich jsem věděla, jak tato práce funguje. Ale oni podporují pouze děti do osmnácti let. My jsme si řekli, e nadační fond pojmeme trochu ířeji. Nevěděli jsme tak úplně přesně, co nás čeká. Trochu jsem se obávala toho, e budu zasypána ádostmi od kohokoliv. To se natěstí nestalo. Zásadní ale je, e jsme fond pojali jako odkaz naeho taky, který sice pomáhal, ale nikde to neprezentoval. Nejsme tak schopni dohledat, komu vemu pomohl. Několikrát ale zazněla od maminek postiených dětí věta typu: Víte, e vá tatínek nám koupil vůbec první vozíček?
Řekla jste, e fond je pojatý ířeji. Na koho tedy pomoc cílíte?
Řekli jsme si, e pomoc nebudeme cílit třeba jen na nemocné děti. Přispíváme tak různým organizacím, s nimi máme dlouhodobějí spolupráci. Například s Denním centrem Mateřídouka. Vnímáme to tak, e do podobných zařízení docházejí děti, kterým jsme my u pomohli. A kdy pomůeme právě takovým organizacím, má pomoc irí záběr.
Určitě si vak vzpomenete na úplně prvního konkrétního člověka, kterému nadační fond pomohl.
Samozřejmě. A je to příklad naeho napojení na Andělská křídla naděje. Byla to malá Nelinka se zdravotními problémy. Po operaci potřebovala speciálně vyrobené ortézy na kyčle. A takové stojí cca pět tisíc eur. Nelinka se stala prvním v uvozovkách případem, kdy jsme dali na doporučení Andělských křídel naděje. Právě doporučení je pro nás důleitým signálem, e ty děti někdo zná, e s nimi nějakou dobu pracuje. A pro mě to znamená i trochu méně práce, protoe nemusím zjiovat podrobnosti. Ale vdy si informace ověřím. A kdy přijde ádost zvenku, vdy se s kadým setkám osobně. Chci poznat rodiče dětí, chci si rodinu načíst, získat od ní potřebné podklady. Osobní kontakt je pro mě důleitý.
Take jste malinko i detektivem?
Je to tak. Pátrat musíte. Je to důleité pro to, aby peníze ly skutečně tam, kam jít mají.
Setkala jste se při této detektivní práci i s případy, e se někdo snail nadační fond zneuít? Jak těké je takové případy odhalit?
Kdy budu konkrétní, vzpomínám si na případ, kdy u nás lidé ádali o peníze na vybudování čehosi, neměli ale projekty, ani představu, jakým způsobem bude jejich projekt fungovat do budoucna. To byl takový varovný vykřičník. Navíc víte, e existují i jiné monosti, jak peníze oficiálně získat třeba od státu. A vy se dozvíte, e si o tuto pomoc zaádali, ale kdy zjistili, co vechno mají doloit, tak se u neozvali. Samozřejmě úplně jiný moment nastává, kdy vidíte dítě na vozíčku, které není schopné se o sebe postarat, tak není o čem mluvit.
Nemáte někdy pocit, e organizace, jako je Nadační fond Frantika těpánka, svým způsobem suplují stát?
Za mě je tohle trochu tenký led. Dá se ale říct, e částečně ano. Ze zkueností rodin například vím, e jsou lázně, které platí pojiovny, ale jsou i centra, kde rodiče musí rehabilitaci platit ze svého. Ale v pojiovnami podporovaném zařízení mají dvě půlhodinové procedury za den, zatímco v centru program od půl deváté ráno do pěti odpoledne. A pak radi dáte peníze tam, kde víte, e to funguje a dětem něco dá. Na druhou stranu si nemyslím, e by stát v podobných případech nepomáhal vůbec.
Stává se někdy, e adatele o pomoc odkazujete třeba právě na státní programy podpory?
I to u se stalo. Rodiče hendikepované holčičky potřebovali přestavět kuchyň a koupelnu. Maminka se ale v monostech získat státní podporu příli neorientovala. Myslím si, e je to případ řady rodin. Moná často ani nevědí, na co mohou dosáhnout. Je to trochu začarovaný kruh.
Na začátku rozhovoru jste říkala, e vá nadační fond není nikterak omezený, co se věku klientů týká. Zatím mi tady ale povídáte pouze o dětech.
Ano, říkám děti. Ale měli jsme třeba i pětačtyřicetileté dítě. I v tomto věku je s ohledem na jeho postiení pořád dítětem. A rodiče o něj stále pečují. Pracujeme s dětmi bez rozdílu věku. Na začátku jsem ale neřekla jednu důleitou věc. Jediné nae omezení je, e poskytujeme podporu pouze na území Karlovarského kraje. To máme ve statutu, tím se řídíme a přes to vlak nejede. Patriotismus nám dal do vínku tatínek. Tady ijeme a moc si přejeme, aby to u nás v regionu bylo nadále fajn a aby to tak vnímali i lidé z jiných koutů republiky. Nepodporujeme ale pouze postiené děti. Měli jsme případ dvou děvčat, kterým zemřela maminka a ze dne na den se tak ocitly v domě zatíeném hypotékou. Co je pro studentky velice těké, proto i těm jsme pomáhali.
Take opět mladí lidé. Máte mezi klienty například i důchodce?
Mezi klienty vysloveně ne. Ale loni jsme podpořili Hospic svatého Jiří v Chebu, kde jsme přispěli na invalidní vozíčky. Naváu na to, co jsem říkala dříve. Je fajn, kdy máte za partnera právě takovou organizaci. Pomoc se díky nim dostane k větímu počtu lidí. Teď mám například na stole podobnou ádost z Mariánských Lázní. Ale stále mezi klienty převaují konkrétní lidé.
Jak se můe člověk v nouzi vlastně stát vaím klientem?
Těch cest je několik. Hodně dáme na doporučení. Zjiuji, e si maminky mezi sebou dávají informace o tom, e tady ná fond je. Setkat se s námi mohou i na nejrůznějích akcích. A pak lidé najdou informace na webových stránkách. I kdy mě někdo osloví třeba právě na akci, na ní se podílíme, stejně ho odkáu na web, protoe potřebuji vyplnit ádost, na základě které u pak vím více informací a zároveň je pro mě takovým vstupním podkladem pro dalí administrativu spojenou s přidělením příspěvku. Správní rada se pak schází jednou za čtvrt roku a řeí konkrétní případy. A pak je celý proces na mně.
Je to sice trochu přízemní otázka, ale kolik peněz u nadační fond rozdělil?
Necelé dva miliony pro 42 konkrétních případů.
Kdy jetě na chvilku zůstanu u ekonomiky, kde sháníte peníze na vai práci? Jsou to jen prostředky ze Sokolovské uhelné, nebo oslovujete i jiné partnery?
Obojí. Jsou ale i lidé, kteří se ozvou sami, e chtějí pomoci, na fond přispívá i rodina. A pak děláme řadu akcí. Výtěek z nich jde na transparentní účet fondu. Větinou se na nich mihnou i lidé, kterým jsme v minulosti pomohli, a vdy nám do pokladničky něco hodí. Mám také těstí, e mám kolem sebe skvělé kamarádky, které mi na akcích dobrovolně pomáhají, a tak vlastně vekeré přijaté prostředky jsou určeny pro adatele. Kromě minimálních bankovních poplatků a výdajů, spojených se zaloením sbírky v řádu pár stokorun, nemáme ádné výdaje.
Nadační fond je nedílnou součástí Sokolovské uhelné a SUAS GROUP. Nakolik se tyto organizace ovlivňují?
Nemyslím si, e bychom se navzájem nějak ovlivňovali. Jediným průsečíkem je, e pro firmu děláme různé akce. Pro zaměstnance, pro jejich děti. Je super, kdy na nich jako nadační fond můeme být. Díky naí firmě máme monost vyjít mezi lidi a dát jim najevo, e i oni mohou pomoct.
A jak to máte vy osobně?
Pracuji v golfovém areálu v Sokolově, snaím se, aby to tady fungovalo. Více se tak pohybuji i ve společnosti SUAS Hotels, co je segment SUAS GROUP zaměřený na hotelnictví. A samozřejmě v pozadí jako rodina sledujeme chod firmy a řeíme její strategii. Snaíme se na chodu firmy podílet, co to jde.
Dokáete si představit, e byste jako dědička Sokolovské uhelné někdy stanula v jejím čele?
Já se na to úplně necítím. Tolik zkueností v oblasti managementu, ekonomie a hlavně v řadě průmyslových odvětví nemám. Pan Tomek (Pavel Tomek, předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné SUAS GROUP, pozn. autora) je v tomto ohledu člověk na svém místě. Stejně tak, jako byl můj tatínek. A od rodiny má pan Tomek maximální podporu. V současné chvíli nikdo z nás ambice na to postavit se do čela firmy nemá. Firma funguje tak, jak si to představujeme. A to je pro nás jako rodinu moc důleité. Kdy tatínek odeel, bylo nejjednoduí firmu prodat. Ale to nikdo z nás nechtěl. Věděli jsme, co do ní ná tatínek vloil, co pro něj znamenala a kolik svého času jí věnoval. Byla pro něj moc důleitá, stejně jako vichni zaměstnanci. Nejen pro něj, ale pro celý kraj.