Třetí ročník festivalu kreativity, inovací a kutilství Maker Faire dnes přilákal do hotelu Thermal v Karlových Varech tisícovku návštěvníků. Zhruba tři desítky tvůrců a vystavovatelů jim nabídly kreativní workshopy na různá témata. ČTK to řekla hlavní organizátorka Barbora Pešek. Jedním z cílů akce je propojit místní nápadité lidi a firmy a navzájem se inspirovat.
Název Maker Faire by se podle organizátorky dal vyložit jako festival novodobých kutilů, který nabízí chytrou zábavu pro celou rodinu. "Jde nám o sdílení nadšení z poznávání, takže je jedno, jestli si doma pěstujete plíseň, kvasíte limonádu, stavíte robota nebo pletete či háčkujete. Také chceme podněcovat kritické přemýšlení, vynalézavost a vědomí o technologiích," řekla Pešek.
Na karlovarské zastávce festivalu, který od roku 2018 putuje každoročně na jaře a na podzim po krajských městech Česka, jsou podle ní zajímavé hlavně projekty, které se týkají regionálních témat, třeba lázeňství, porcelánu nebo balneologie, tedy nauky o léčivých vodách.
"My aktivně oslovujeme školy, organizace i jednotlivce. Zájem vystavovatelů tak každoročně roste. Témata jsou různá, od inovací po mezigenerační workshopy," řekla Pešek. Návštěvníci se mohli seznámit s týmem středoškoláků, kteří si staví vlastní raketu a své projekty ročníkových prací představili také žáci osmé třídy karlovarské Waldorfské základní školy Wlaštovka.
Letošní workshopy na sebe podle organizátorů festivalu tematicky navazovali. Lidé si zkusili pájení, seznámili se s krokovacími roboty a 3D tiskárnou, poznali základy elektřiny a magnetismu. Vyzkoušeli si řemeslné dílny nebo zahráli stolní hry. Proti minulému ročníku byla polovina projektů nových.
Na festivalu svou činnost představil veřejnosti hravou formou i Institut lázeňství a balneologie (ILAB). Děti si například mohly změřit zásaditost a kyselost minerálních vod a léčivých pramenů. "Rozhodli jsme se odprezentovat některé z našich výzkumů, které jsou zaměřeny na léčivé přírodní zdroje. Přinesli jsme si proto rašelinu z Krásna ze Slavkovského lesa, všichni si ji mohli osahat a čuchnout si k ní. Ženy se nejvíce ptaly na její léčivé účinky," uvedla mluvčí ILABu Jarmila Klsák. Na zkoumání léčivých vlivů rašeliny i termálních pramenů se ILAB v projektu centrum lázeňského výzkumu plánuje do budoucna zaměřit ve svých laboratořích.
Festival finančně podpořilo město Karlovy Vary i Karlovarský kraj.