Pro odstranění vosích hnízd se používají běžně dostupné spreje. Jenže hmyz má likvidovat účinná látka v aerosolu, nikdy není možné používat tyto spreje zároveň jako zdroj pro tepelný účinek, upozorňují hasiči. Někteří lidé se však zřejmě obávají nedostatečného účinku těchto sprejů, a tak si chtějí pomoci plamenem.
Někdy se však oheň ze zapáleného aerosolu dostane i tam, kam jeho uživatel nezamýšlel, a způsobí požár. „Tento způsob použití je potvrzenou příčinou u několika požárů v poslední době, kdy se oheň rozšířil například do střešní konstrukce,“ upřesnil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Kromě požáru navíc lidé riskují i zranění.
Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje tak upozorňuje každého, kdo manipuluje se spreji na likvidaci vos či jiného hmyzu, že při této činnosti skutečně není možné používat otevřený zdroj ohně v podobě zápalky nebo zapalovače. „Takové upozornění je navíc uvedeno i na samotné nádobě spreje,“ podotkl Kasal.
Se zvýšeným rizikem požáru musejí v současném období ošetřování včelích úlů a jejich součástí počítat i včelaři. Jednou z metod je totiž síření pomocí sirných knotů či sirných svící, tedy činnost s otevřeným zdrojem ohně.
Při likvidaci vos si majitel zapálil rozestavěný dům za 15 milionů |
„Je tak nutné dodržovat základní podmínky požární bezpečnosti a dbát především na dostatečný dozor,“ zdůraznil mluvčí.
I v této souvislosti už hasiči v poslední době vyjížděli k jednomu požáru, kdy při síření včelína začalo hořet v kůlně u rodinného domu.
Majitelé nemovitostí, kteří si takto nešťastně sami sobě způsobí škodu, navíc obvykle kvůli porušení požárních předpisů a založení požáru musejí počítat i s peněžní sankcí.