Radnice chce na proměnu veřejného prostranství za přibližně osm milionů korun získat dotaci. Pokud neuspěje, plánuje, že projekt zaplatí z vlastní kapsy.
Park v těchto místech původně navrhl Václav Skalník. Na konci 19. století se o změnu postaral František Josef Thomayer. Změnil dispozice parku a cest, navrhl pokácení vzrostlých stromů ve středové části a naplánoval okrasné záhony.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
„Původní kašna byla nahrazena takzvanou Jubilejní se třemi bronzovými sochami, které držely girlandy tvořené drátěnou konstrukcí a popínavými rostlinami,“ popsal někdejší podobu náměstí mariánskolázeňský starosta Martin Hurajčík s tím, že park, který se po úpravách probudí do starých časů, by měl kolemjdoucím opět nabídnout příjemné místo k odpočinku.
Architektka Ludmila Míková obdivuje krásu Mariánských Lázní. A teď ji i chrání |
„Samozřejmě zde budou i moderní prvky. Například inteligentní závlahový systém či osvětlení,“ potvrdil mariánskolázeňský místostarosta Samuel Zabolotný, který obyvatele města seznámil s architektonickým návrhem při veřejném projednání záměru.
Podotkl, že do projektu jsou zahrnuta i speciální kočárová stání pro koňská spřežení, kde se počítá s pítky pro koně a odpadními nádobami na trus. Vyroste tu také přístřešek, aby koně v létě nestáli přímo na žhnoucím slunci. Oproti současnosti však prostor pro kočáry najde místo naproti přes ulici, blíže k Arnice.
Park by měl doznat několika změn. Celkově se upraví tvar cest, dojde k razantnímu navýšení květinové výsadby, na severní straně zmizí nevzhledná zídka a podobně jako na protější straně náměstí se zde objeví nově vysazená linie stromů.
„Nebude chybět moderní přízemní bodové osvětlení. Lidé tak dobře uvidí na mlatové chodníčky a zároveň je světlo nebude oslňovat. Změní se i centrální plocha kolem kašny, která dostane opět kruhový tvar. Objeví se zde pevný mobiliář,“ popsal změny místostarosta Zabolotný.
Postaví repliku historické budovy Rozkvětu
Samostatnou kapitolou pak bude úprava kašny v centrální části náměstí. Do ní byly v roce 1913 umístěny tři bronzové múzy. V době 2. světové války však byly demontovány, odvezeny a roztaveny.
„Máme fotodokumentaci a zvažovali jsme, zda sochy obnovit a vrátit tak kašně původní vzhled, nebo se vydat už modernější cestou. Valná většina přítomných se při veřejném projednání shodla na tom, že spíš než návrat k minulosti by uvítali moderní plastiky,“ konstatoval místostarosta. Jenže na pořízení uměleckých děl aktuálně město nemá peníze.
„Řešením je najít nějaký vhodný dotační titul anebo získat soukromé investory, kteří by měli zájem na rozvoji lokality a na koupi soch by přispěli. Teprve pak přijde na řadu samotný výběr,“ doplnil Zabolotný.
Mariánské Lázně se loučí s vyhořelým Rozkvětem. Půjde k zemi |
V souvislosti s plánovanou výstavbou repliky historické budovy Rozkvětu v sousedství je součástí projektu na úpravu náměstí i vybudování zálivu pro zastávku autobusu. Ta by měla být přímo před novým hotelem.
Mariánskolázeňská radnice na zvelebování veřejného prostoru dbá. Jedním z aktuálních projevů této snahy je například instalace jedenácti vedut s obrazy slavných lázeňských měst zapsaných na seznam UNESCO na protihlukovou zeď v Plzeňské ulici v Mariánských Lázních.
18. října 2024 |