Kraj v opakovaném výběrovém řízení vybral firmu, která stavební práce provede. Zaplatí za ně 25,5 milionu korun včetně daně.„Přínosem je, že po dokončení prací budou moct záchranářské vrtulníky na heliportu přistávat i za stížených povětrnostních podmínek a v noci,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Modernizace přistávací plochy s sebou ponese omezení provozu letecké záchranky. „V okamžicích, kdy zde nebude možné přistávat, využijí záchranářské vrtulníky druhou přistávací plochu. Ta je v areálu krajské záchranky ve Dvorech,“ vysvětlil hejtman. Zakázku v opakovaném výběrovém řízení získala společnost z Bratislavy. Ta má na její dokončení rok času.
Pilot záchranářského vrtulníku otestoval nové přistávací místo ve Varech |
Aktuální záměr není první investicí do heliportu karlovarské nemocnice. Ten funguje od roku 2012. Zprvu na něm ovšem mohly přistávat pouze vrtulníky s hmotností do 3,5 tuny. Tato tonáž ovšem neodpovídá váze armádních vrtulníků Sokol, která na jihu a západě Čech zajišťuje leteckou záchrannou službu.
Zvýšení nosnosti se heliport dočkal v roce 2017. První armádní vrtulník na střeše nemocnice přistál v březnu toho roku.
Leteckou záchrannou službu zajišťuje v Karlovarském kraji armáda z letiště v Líních u Plzně. Pokračuje ovšem proces, na jehož konci bude mít letka své sídlo přímo v Karlovarském kraji, přesněji řečeno na mezinárodním letišti v Karlových Varech.
Záchranný vrtulník se usadí v Karlovarském kraji příští rok, zatím jen ve dne |
Kraj počítá s tím, že první záchranářský vrtulník by měl v regionu začít operovat letos v létě, zatím pouze v denních hodinách. Po roce 2028 by ovšem měla v Karlových Varech vzniknout plnohodnotná základna Letecké záchranné služby.
21. března 2017 |