Editin úděl byl obzvlátě strastiplný, tragicky vak skončili i její rodiče a sourozenci. Čtyři takzvané Stolpersteine zde před jejich tehdejím domem osadili u příleitosti 86. výročí Křiálové noci.
Příběhy idovských rodin v období druhé světové války bývají často jen těko uvěřitelné. Stejně tak i v případě Pollakových, kteří v Sokolově ili od roku 1919. V dnení Rooseweltově ulici provozovali malý krámek s konfekcí. Narodily se jim tři děti, jedno ovem zemřelo v deseti letech.
Kdy situace v Sudetech začala houstnout, snaili se najít bezpečné místo. Celá rodina se přestěhovala do Prahy, kde se Edita v roce 1941 vdala za Samuela Schwimmera. Jejich rodinné těstí ovem netrvalo dlouho, řekl při odhalení Kamenů zmizelých Vladimír Brueňák, sokolovský historik a autor knihy Kamínky ze smutné mozaiky. Po pěti měsících toti oba manele nacisti internovali do koncentračního tábora v Terezíně.
V Terezíně byla Edita do podzimu roku 1944, kdy ji převezli do Osvětimi. Odtud pak la s pochodem smrti a do Svatavy. Zde 16. března 1945, pouhé dva měsíce před koncem války, umírá. Čtyři kilometry od prahu rodného domu. Pochovaná je na sokolovském idovském hřbitově.
idovské velkoobchodníky zavradili nacisté, dcera přeila díky Wintonovi |
Ani k ostatním členům její rodiny nebyl osud milosrdný. Rodiče Franz a Rosa zahynuli v běloruském vyhlazovacím táboře v Malém Trostinci. Konce války se nedoil ani Editin bratr Hanu, kterého Němci nejdříve internovali v táboře Lípa u Havlíčkova Brodu.
Jediný, kdo podle pátrání Vladimíra Brueňáka válku přeil, byl Editin manel Samuel. Toho osvobodila americká armáda z koncentračního tábora Dachau. Tady se ale jeho stopa ztrácí, pravděpodobně vak emigroval do USA, řekl sokolovský historik.
První kameny v kraji osadili v Chodově
Před druhou světovou válkou ila v Sokolově komunita asi 130 a 150 idů. S uctíváním jejich památky začali Sokolovtí v roce 2020. Za čtyři roky se díky iniciativě Vladimíra Brueňáka objevilo v ulicích města 12 Kamenů zmizelých.
Věřím, e v této tradici budeme pokračovat, naznačil. Problém podle něj je, e ne vechny domy, v nich idovské rodiny ily, se zachovaly a do dnení doby. Vím ale minimálně o dvaceti, kde by se kameny jetě poloit daly, dodal.
Kámen zmizelých za Annu Posnerovou připomíná smutný osud karlovarské rodačky |
Zatímco v Sokolově jsou takřka na začátku tradice Kamenů zmizelých, v nedalekém Chodově v pátek 8. listopadu poloili poslední. Ty připomenou jak rodinu Frantika Josefa Brücknera, obchodníka s textilem a galanterií, tak i rodinu Hahnových. Ti ili v lokalitě původního chodovského nádraí.
Tím je zavrena zásluná práce připomínání původních idovských obyvatel naeho města, kterou před lety započal chodovský historik Milo Bělohlávek, připomněl místostarosta Chodova Luděk Soukup. Dodal, e právě Chodov se stal v roce 2015 vůbec prvním městem v kraji, kde byly kameny zmizelých poloeny.