metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Problémy kraje nelze řešit bez vysoké školy, řekl Pavel v Mariánských Lázních

  8:02aktualizováno  17:19
Vláda musí vyjádřit vůli zřídit v Karlovarském kraji vysokou školu, bez ní nelze problémy regionu řešit, uvedl v Mariánských Lázních na závěr své pondělní návštěvy regionu prezident Petr Pavel. Že by měla být veřejná je podle něho zřejmé, protože placená soukromá škola by v kraji s velkými sociálními problémy nedávala smysl. Zdůraznil, že hejtmanství je v této otázce iniciativní dost a teď je řada na ministerstvu školství, potažmo vládě.

„Je důležité aby zaznělo, že vláda chce, aby vysoká škola v kraji vznikla. Je na ni navázáno mnoho dalšího, například výzkum, věda, firmy s vyšší přidanou hodnotou, a také zájem mladých lidí v regionu zůstávat,“ řekl prezident.

„To případné politické rozhodnutí o vytvoření veřejné vysoké školy potom zprůchodní vše, o co se snažíme poslední dva roky,“ konstatoval v reakci na prezidentova slova hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. Na mysli měl veškeré související procesy a otázku financování. „Potom už by skutečně bylo možné hledat konkrétní řešení,“ zdůraznil.

Prezident se zástupci měst, kraje a organizací hovořil také o sociálních problémech, které region trápí. Zmínil například špatnou dostupnost sociálního bydlení, vliv exekucí či předčasné odchody žáků ze základních a středních škol. „Na problémy chudoby musíme nahlížet komplexně, vzít do úvahy všechny faktory, které k tomu vedou, a řešit je pokud možno zároveň a vyváženě,“ uvedl Pavel.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) při návštěvě Karlovarského kraje koncem letošního května uvedl, že by v kraji mohla vzniknout vysoká škola zaměřená na výuku v regionálně potřebných oborech. Mohly by se na ní podílet veřejné instituce, jako například kraj, ale i soukromé firmy.

Podle Beka by to byla vhodná forma, jak do Karlovarského kraje dostat vysokoškolské vzdělání. Zároveň ale chce podpořit i snahu spolupracovat s univerzitami v okolních regionech na vzniku poboček škol přímo v Karlovarském kraji.

Návštěva začala v sídle kraje

V sídle Karlovarského kraje ráno po příjezdu jednal prezident s hejtmanem Kulhánkem, radními a zastupiteli kraje také o oblastech zdravotnictví, školství, dopravní infrastruktury, nebo projektu výstavby komplexního onkologického centra.

Další diskuse s odborníky byla na pořadu v Kraslicích a Mariánských Lázních, kde bylo tématem opět vzdělávání, tentokrát ale právě s důrazem na veřejnou vysokou školu v regionu.

V neděli se setkal s občany

Přestože hlavní a jediný den návštěvy Petra Pavla v Karlovarském kraji je pondělí, formálně jde o dvoudenní výjezd. Pondělnímu programu totiž už v neděli večer předcházelo setkání s občany na debatě v karlovarském Grandhotelu Ambassador Národní Dům.

V nedělní diskusi mimo jiné zaznělo, že by prezident podpořil přerozdělování daní ve prospěch postižených regionů. „Je to myšlenka, která mě v té diskusi zaujala, rád bych ji s panem prezidentem na našem společném setkání nebo na obědě více rozebral. Je to možná cesta. Je tam ovšem hodně předpokladů, které by musely být naplněny, například solidarita silnějších regionů s těmi slabšími,“ uvedl hejtman v pondělí.

Karlovarský kraj byl loni úplně prvním regionem, kam prezident po svém zvolení na oficiální výjezd zavítal. Dvoudenní návštěvu zde absolvoval v únoru 2023 ještě před svojí inaugurací. Pavel se setkal se zástupci obcí, s lidmi debatoval jen minimálně. Na slavnostním buly ho pak vypískali fanoušci hokejového týmu HC Energie Karlovy Vary. Podruhé si region vybral jako svůj cíl 4. září 2023, kdy přijel zahájit školní rok do Bukovan na Sokolovsku a Sadova na Karlovarsku.

Do dalších regionů se chystá až na podzim

Letos koncem května při návštěvě Pardubického kraje, kterou uzavřel první kolo cest po všech českých regionech, prezident slíbil zopakovat předinaugurační návštěvy Karlovarského a Ústeckého kraje. Do severních Čech se vydal minulý týden. Podle stejného scénáře čtvrtečnímu programu přecházela ve středu večerní debata s občany v ústeckém kulturním domě. Zde mimo jiné vysvětlil, co mu brání v udělení státního vyznamenání bratřím Mašínům.

Ve čtvrtek v hlavní den návštěvy po jednání s představiteli Ústeckého kraje odjel do Litvínova, konkrétně na sídliště Janov, což je největší sociálně vyloučená lokalita v Česku. A právě o vyloučených lokalitách tam pak zhruba dvě hodiny jednal.

Prezident se po skončení návštěv regionů chce věnovat souhrnu a analýze témat všech cest, v létě by se mohlo uskutečnit několik kulatých stolů. Další cesty do krajů budou následovat případně až po podzimních volbách.

20. června 2024

Autoři: vsl, ČTK
  • Nejčtenější

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

Působí člověk na nástupišti zamyšleně? Možná nepřišel pozorovat vlaky, říká šéf Správy železnic

10. července 2024

Přibližně ve třiceti stanicích spustila Správa železnic osvětovou kampaň, která má upozornit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Na Šumavě je tetřevů víc, pomohlo rozšíření území bez lidského zásahu

17. července 2024  15:12

Početnost tetřeví populace na území národních parků Bavorský les a Šumava, v chráněné krajinné...

V salonu auto za milion vůbec nezajistili, na zloděje čekal i klíč v přihrádce

17. července 2024  15:02

Na zabezpečení minimálně jednoho ze svých vozidel jakoby zcela rezignoval prodejce automobilů v...

Zloděj ukradl v obchodě triko a brýle, pak pravým hákem srazil ochranku

17. července 2024  14:52

Pražští policisté žádají o pomoc při pátrání po zloději v nákupním centru v Letňanech. Muž v úterý...

Na festivalu Pop Messe v Brně na pěti pódiích vystoupí téměř 60 kapel

17. července 2024  13:02

Na brněnském festivalu Pop Messe příští týden na pěti pódiích vystoupí skoro 60 kapel a interpretů,...