Partička zřejmě netušila, že je v záběru bezpečnostní kamery, jejíž operátor na místo ihned vyslal hlídku. Pachatelé se však rozutekli ještě před jejím příjezdem, když zjistili, že socha je poškozená.
Operátor je nicméně na kamerovém systému dále sledoval. „Dva mladíky odpovídající popisu strážníci zadrželi nedaleko náměstí,“ popsal velitel chebských strážníků Pavel Janošťák.
Kvůli podezření ze spáchání trestného činu strážníci následně událost předali k dalšímu řešení policistům. V současné době už je díky vyšetřování jasné, kdo konkrétně z této party sochu při koupání v kašně poničil. Pachatel je podezřelý z poškození cizí věci. „V současné době policisté čekají na odborné vyčíslení škody,“ upřesnil policejní mluvčí Jakub Kopřiva.
Podle oslovených odborníků v oblasti restaurátorství se škody zřejmě budou pohybovat nejméně v řádu desítek tisíc korun. Technickým problémem pravděpodobně bude především opětovné pevné uchycení sochy k podstavci.
„V současné době shromažďujeme podklady, budeme to řešit s pojišťovnou jako poškození našeho majetku,“ konstatovala mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.
Originál sochy je v muzeu
Jak uvádí Encyklopedie města Cheb, kamenná kašna v horní části náměstí nahradila v roce 1523 původní dřevěnou nádrž. V roce 1528 na ní byla postavena dřevěná polychromovaná socha od malíře Mathese.
Socha ozbrojence vysvěcená na sv. Martina byla podobná chebskému truhláři Barthovi, a dostala proto ihned přezdívku Mart-Barth-Tischler. V roce 1591 byla nahrazena kamennou sochou ozbrojeného landsknechta od sochaře Wolfa Henffa, kterému za to bylo povoleno bydlet a pracovat v Chebu.
I tato socha rytíře Rolanda, symbolizujícího městská práva, brzy dostala své chebské jméno Wastl. V roce 1966 byla socha restaurována sochařem Jožkou Antkem a v roce 1981 pak nahrazena kopií od sochaře Jiřího Živného. Originál chebského kamenného rytíře byl přenesen do muzea.