metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Vedení Sokolova chce ukončit spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování

  16:55
ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Vedení města Sokolov ukončí po vzájemné dohodě spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování (ASZ). Trvala bezmála deset let. Obě strany dospěly k závěru, že jejich kooperace nenaplnila očekávání, které od ní měly. Místostarosta Sokolova Jan Picka (VOK) novinářům řekl, že návrh městské rady ještě musí projednat a schválit zastupitelé. Zatímco zástupci Sokolova míní, že lidé z agentury nebyli dost aktivní, vedení agentury má za to, že město málo využívalo kapacitu jejích pracovníků a nezaznamenalo výstupy ani zlepšení, vyplynulo z vyjádření místostarosty a z vyjádření ředitele agentury Martina Šimáčka pro ČTK.

"Tím hlavním důvodem je, že jsme očekávali mnohem více od spolupráce právě s Agenturou pro sociální začleňování. Já jsem očekával, že dojde ke snížení počtu takzvaně sociálně vyloučených lokalit, což se nestalo. Očekávali jsme i to, že spolupráce s agenturou nám mnohem více pomůže s investicemi do objektů, které jsou určeny jednotlivým sociálně slabším skupinám, což se také nestalo," řekl Picka. Zmínil i covidovou situaci, kdy svou činnost v sociálních službách ukončilo na území Sokolovska i několik neziskových organizací, a na bedrech městské policie a sociálního odboru tak zůstal větší objem agendy. Podle jeho slov agentura v těchto klíčových okamžicích nebyla městu nijak zásadně nápomocna. O ukončení spolupráce už podle Picky uvažovalo město několikrát, nyní se na tom obě strany dohodly. Rozhodnutí ještě musí schválit zastupitelstvo.

Místostarosta ale také zdůraznil pomoc agentury s projekty pro městskou policii na financování většího množství asistentů prevence kriminality. S tím souhlasí i ředitel agentury Šimáček. Zároveň ale v rozhovoru s ČTK také on hovořil o ne příliš dobré komunikaci mezi oběma stranami. Soudí, že spolupráce s městem zůstala na mrtvém bodě. Agentura podle něj komunikovala především s pracovníky městské policie. Řekl, že od roku 2011, odkdy spolupráce s přerušením v letech 2014 až 2016 trvala, se mnoho věcí v Sokolově podařilo zdárně začít nebo i dotáhnout. "My jsme v poslední době byli velmi aktivní a iniciativní, vloni jsme zaznamenali, že Sokolov předpokládá zpracovat koncepci rozvoje bydlení, nabídli jsme k tomu své kapacity a odbornou podporu, to znamená, aby respektovala potřeby jak lidí v bytové nouzi a v sociálním vyloučení, tak aby zvyšovala obecně dostupnost bydlení ve městě," řekl ČTK ředitel o jednom ze společných projektů. Jeho případné uskutečnění bude podle něj už na městě samotném.

Další takový projekt, který je v Sokolově podle Šimáčka těsně před dokončením a který může město dokončit samo, je otevření dluhové poradny. V Sokolově se totiž 7,7 procenta obyvatel potýká s minimálně jednou exekucí. Těmto lidem by mohlo odborné poradenství v budoucnu sloužit, také by toto odborné pracoviště mohlo pomáhat s prevencí. Podobné poradny otevřela agentura ve spolupráci s městy v dalších krajích, například v Liberci nebo v Ostravě. Jejich fungování se podle Šimáčka dlouhodobě osvědčuje.

Agentura bez provázanosti a spolupráce s městem Sokolov na jeho území už dál své aktivity rozvíjet nebude. Šimáček řekl, že nedávno ukončila spolupráci s ASZ z různých důvodů rovněž další města v Karlovarském kraji. Letos jde o Kraslice a Vřesovou, loni to byly Chodov a Rotava. Naopak si Šimáček velmi pochvaluje rozvoj spolupráce agentury s městem Aš.

Agentura pro sociální začleňování je odborem ministerstva pro místní rozvoj. Jde o expertní nástroj vlády, který má zajišťovat podporu sociálního začleňování. Slouží zejména k podpoře vyšších a základních územně samosprávných celků při sociální integraci lidí, kterým hrozí sociální vyloučení nebo kteří již v takovém vyloučení žijí. Agentura má pomáhat snižovat počet sociálně vyloučených lokalit. Takovou lokalitou může být jak celá čtvrť, tak třeba i jen jedna ulice či dům, kde se koncentrují sociální problémy. Takové místo většina obyvatel často vnímá jako problematické. Ve vyloučené lokalitě mnohdy žije skupina obyvatel s omezeným přístupem ke vzdělání či zaměstnání. Navíc bývají tito lidé často zatíženi exekucemi.

Odbor vznikl v lednu 2008 a od roku 2020 je zařazen do struktury ministerstva pro místní rozvoj.

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

12. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Děravý chodník na Malé Straně i „zlé“ markýzy. Restaurační předzahrádky stále budí emoce

13. července 2024

Jsou restaurační zahrádky symbolem (ne)rovných podmínek pro podnikání? Obrátili jsme se na...

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

20. července 2024  9:32

Vysíláme Udržovat a rozvíjet město bez dopravních uzavírek je nemožné, zvláště během léta, kdy lidé...

Atraktivitu zámku Kozel by mohlo zvýšit obnovení malé vodní elektrárny

20. července 2024  9:12

Zámek Kozel patří mezi nejvíce navštěvované památky v Plzeňském kraji. Atraktivitu malebného...

Dříve převážel jíl, teď malý vláček vozí turisty do českého Yellowstonu

20. července 2024  9:12

V plném proudu je sezona provozu muzejní úzkorozchodné dráhy Kateřina u přírodní rezervace Soos...