Stan je tak určený pro zásahy s větším počtem zraněných. Při nich jde o každou minutu, takže jeho postavení je dílem okamžiku. „Nafouknutý je za dvě a půl minuty. Dalších pět minut trvá, než jej externím naftovým topením vyhřejeme na 20 stupňů,“ naznačil možnost využití stanu i v zimě Kos.
Zdravotníci měli doposud stan poloviční velikosti. „Ten už ale byl ve špatném stavu,“ doplnil manažer krizového řízení. Nový vyšel i s veškerým vybavením, jako je zmiňované topení či osvětlení, na 700 tisíc korun. Tuto investici pokryla dotace od ministerstva zdravotnictví.
Osm nových vozů pro potřeby záchranky vyšlo na bezmála 13 milionů korun. Nákup sedmi z nich dotačně podpořil Karlovarský kraj. Osmé auto pro potřeby koronera financovala záchranka díky dotaci programu Evropské unie REACT-EU.
„Rozšíření a obměnu vozového parku záchranky podporujeme už řadu let. V tomto konkrétním případě jsme pomohli s nákupem vozů, které zjednoduší náročnou práci zaměstnancům záchranné služby,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Po srážce s autem skončila sanitka na boku, pro zdravotnici letěl vrtulník |
I díky přispění kraje tak krajští zdravotníci disponují jedním z nejmodernějších vozových parků v republice. Podle ředitele záchranky Jiřího Smetany bude pokračovat i obměna sanitních vozů.
„V současné době soutěžíme dodávku pěti aut pro rychlou zdravotnickou pomoc,“ potvrdil Smetana. V plánu pro nejbližší měsíce je i výběr dodavatele dalších dvou „rychlých“ sanitek a vozu vybaveného inkubátorem. „Všech osm vozidel by se v našich garážích mělo objevit příští rok,“ doplnil ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje.