Zemětřesení vyvolalo poměrně silné pohyby půdy. Epicentrum bylo na Chebsku, největší škody však způsobilo v obci Stříbrná severně od Kraslic na Sokolovsku. Celkové nahlášené škody byly mnohem menší než v roce 1985. Zemětřesení lidé pociťovali v západních i středních Čechách a Praze až ve vzdálenosti větší než 150 kilometrů od epicentra, a to hlavně ve výškových budovách.
„Na dvou domech v obci se zřítily komíny, další čtyři jsou tak poškozené a popraskané, že je asi majitelé budou muset zbourat. Hodně lidí mi také hlásilo, že mají zevnitř popraskané omítky. U jedné paní jsme pomáhali zakrývat díru ve střeše, aby tam nepršelo,“ popsal tehdy zemětřesením způsobené škody pro MF DNES starosta Stříbrné Boris Jirsík. V okolních obcích lidé zaznamenali popraskané omítky nebo zdi.
Co se týče zemětřesení, mohou se obyvatelé České republiky cítit v bezpečí. Tento jev se zde ve své smrtící a ničící podobě takřka nevyskytuje. Slabší zemětřesení jsou však v Česku zaznamenávána poměrně často.
Chebsko a Sokolovsko spolu s částí sousedního Německa se vyznačuje zemětřesnou aktivitou, která se od typických zemětřesení liší. Jedná se převážně o tzv. zemětřesné roje, kdy přístroje během několika dní až měsíců zaznamenávají tisíce slabších otřesů. Pouze výjimečně jsou otřesy tak silné, že je pocítí obyvatelé, či dokonce způsobí materiální škody.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
K monitorování těchto jevů provozuje v oblasti Geofyzikální ústav lokální síť seismických stanic. Geofyzikální ústav provozuje také základní seismickou síť tvořenou desítkou stanic po celém území ČR. Ve 20. století byly na Chebsku zaznamenány významnější zemětřesné roje ještě v roce 1908 a na přelomu let 1936 až 1937. V poslední době zaznamenaly přístroje na Chebsku významnější zemětřesné roje prakticky každý rok.
V Plesné na Chebsku v místním muzeu je fenoménu zemětřesných rojů věnována část expozice, která představuje společnou česko-německou geologickou minulost.
31. května 2014 |