metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Družstevní byt v Jihlavě vyhlížejí tisíce lidí. Město se však ke slibům nehlásí

  12:12
Dva a půl tisíce lidí dalo jihlavským politikům v anketě najevo, že by měli ve městě zájem o družstevní bydlení. Zástupci města přesto tyto snahy utlumili. Podle opozičního zastupitele Radka Hoška (STAN) se lidé cítí radnicí podvedeni. Vedení města před volbami hlásalo, že takto může vzniknout přes dva tisíce dostupných bytů.

Investoři, kteří by chtěli dostupné družstevní bydlení v Jihlavě, existují. Zájem mají o lokality za obchodními domy Möbelix a Tesco. „Oni mi stále volají, chtějí stavět, ale město s nimi nechce jednat. Na radnici nejsou schopni s investory uzavřít vyvážené smlouvy,“ uvedl exnáměstek primátorky Vít Zeman (TOP 09/Žijeme Jihlavou), který rozvoj družstevního bydlení v Jihlavě v minulém volebním období nejvíce prosazoval. V posledních volbách už však na radnici zvolen nebyl.

Magistrát stále uchovává seznamy více než dvou tisícovek lidí, již se ozvali ohledně družstevního bydlení. „Šlo o jakousi anketu, ve které se bývalé vedení města ptalo, kdo by chtěl v Jihlavě družstevní bydlení. Tento adresář kontaktů archivujeme, ale nijak s ním nepracujeme,“ sdělil k tomu Radovan Daněk, mluvčí magistrátu.

Podle něj není seznam pořadníkem ani žádným jiným závazkem. Město prý pouze připravovalo několik lokalit pro výstavbu, aby bylo možné spolupracovat se soukromými investory, kteří chtěli v Jihlavě družstevní byty budovat. „Ti bohužel svůj záměr nakonec buď odsunuli, nerealizují jej, nebo přestali na trhu působit,“ popsal Daněk.

Vít Zeman oponuje, že zmíněný seznam lidí naopak investory v jejich velkém zájmu o krajské město utvrdil. Do Jihlavy by hodně chtěl třeba zájemce, který teď dostavěl 160 bytů v Mladé Boleslavi. „Tam jsou šťastní, že ho mají. A tito lidé chtějí stavět stovky družstevních bytů v Jihlavě. Narážejí tu ale na neschopnost jednat,“ míní Zeman.

Na Zemanova slova reagoval náměstek primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL). Podle něj byla celá akce s magistrátní „družstevní“ anketou jen nefér předvolební přístup jeho bývalého kolegy z TOP 09 a všichni další kolegové na radnici se od ní distancovali. Podle slov Laštovičky ani teď nejsou investoři, o nichž Zeman mluví, kteří by chtěli jednat.

„To bych o nich musel vědět, protože já jsem za to odpovědný,“ uvedl Laštovička. Na otázku, proč se s bývalým kolegou Zemanem nespojí ohledně údajných zájemců, když spolu v minulosti vedli radnici, odpověděl, že k tomu nevidí důvod. A upozornil, že o situaci s družstevním bydlením informoval na zastupitelstvu, což si mohou zájemci najít ve videozáznamu ze schůze. Vše prý i písemně vysvětlil lidem z magistrátního seznamu.

Od minulých nápadů dává koalice ruce pryč

Třeba zahrádkáři za jihlavským Möbelixem však počítají s tím, že se jednou sbalí, odejdou a udělají místo novým bytům. „Město to tady od nás odkoupilo už před 17 lety. Jak vidíte, stále jsme tady,“ konstatoval jeden z nich. Kromě zahrádkářů je prostor za Möbelixem oblíbený i mezi bezdomovci.

Současné vedení radnice – tvořené hnutím ANO, ODS a lidovci – však vzkazuje, že město „družstevní“ záměr nemělo. Přitom seznam tisíců lidí pochází z období, kdy ODS a lidovci vedli radnici také. „Bohužel vznikl v době minulého vedení města dojem, především z některých vyjádření tehdejšího náměstka Zemana, že město se bude podílet na realizaci družstevního bydlení. Tak to ale nikdy nebylo,“ shrnul Daněk.

Jihlava podle něj prodala pozemky na Dolině soukromému investorovi. Ten ovšem zkrachoval a na pozemcích nestaví. „Mrzí nás to, ale krachu soukromé společnosti město neumí zabránit,“ dodal mluvčí.

A dá se tedy říct, kdy budou mít první zájemci ze zmíněného „družstevního“ seznamu bydlení? „Nikomu jsme neslibovali, že uchazeči z adresáře kontaktů budou bydlet,“ vzkázal Daněk. Soupis měl podle něj sloužit jen k tomu, že bude-li v oblasti družstevního bydlení nějaký posun, přijde do e-mailových schránek zájemců přednostní informace a případně i kontakt, na koho se mohou obrátit.

„Takto se postupovalo v případě Doliny, kdy jsme zájemcům předali informace o záměru a o tom, jak se přihlásit developerovi. Bylo již čistě na něm jednat s potenciálními zákazníky. Město s ním řešilo otázky napojení na veřejnou a dopravní infrastrukturu, urbanismus a majetkoprávní záležitosti. Nijak neovlivňovalo jeho obchodní strategii,“ objasnil Daněk.

Lidé ze seznamu mají pocit, že byli podvedeni

Ve srovnání s Jihlavou by třeba ve Žďáře nad Sázavou mělo přibýt až 140 družstevních bytů, což má i podporu vedení města. „S ohledem na to, jak se mění ekonomicko-demografická situace, se nyní přikláníme spíš k takovým formám, jako je třeba právě dostupné družstevní bydlení,“ uvedl tamní starosta Martin Mrkos (Žďár – Živé město).

Někteří zklamaní zájemci o družstevní bydlení ze zmíněného jihlavského seznamu se obracejí na opozičního zastupitele Hoška. Mají pocit, že je město podfouklo. „Předali mi i dopisy, které jim na hlavičkovém papíru města posílala zaměstnankyně Útvaru městského architekta,“ vylíčil Hošek.

Podle slov primátora Petra Ryšky (ODS) však Hošek ohledně bydlení vytváří neuvěřitelnou směs dezinformací. Dostupné bydlení Ryška označil jako jednu z priorit jihlavské ODS. „Snažíme se o to, abychom prioritně opravili byty ve vlastnictví města. V současnosti se například začíná projektovat oprava Městských domů, která se mnoho let odkládala,“ uvedl Ryška.

Tam ovšem nejde o velké množství bytů ve srovnání s dřívějšími „družstevními“ úvahami. Takzvané Městské domy z doby první republiky se nacházejí mezi ulicemi Jiráskova, Karoliny Světlé a Boženy Němcové. Jejich nejčastějšími obyvateli jsou senioři mající k dispozici pečovatelskou službu.

Přestože domy v minulosti získaly nová okna, střechu nebo koupelny, část z těchto 138 bytů zůstává kvůli energetické náročnosti či technickému stavu dlouhodobě nevyužitá. Město tam chce nyní s dotací vytvořit dostupné nájemní bydlení pro seniory i mladé lidi s nižšími příjmy. Případně pro rodiny, v nichž někdo pracuje ve zdravotnictví, školství či jiných veřejných službách. Pokud město dotaci na projekt získá, rekonstrukci uskuteční. Zahájení stavby je plánováno v roce 2026, dokončení na rok 2033. Celkové náklady dosáhnou až 360 milionů korun.

Další možnosti vznikají podle mluvčího Daňka v Handlových Dvorech, kde město pozemky směnilo, tam bytovou výstavbu uskuteční soukromý investor.

Jestli to bude družstevní formou, se zatím neví. „Je čistě na rozhodnutí soukromého investora, o jakou formu se bude jednat – zda vlastnické, nájemní, nebo družstevní bydlení. Vzhledem k situaci, která byla v uplynulých letech, ale zahájení výstavby investor posunul,“ popsal Daněk.

Autor: Radek Laudin
  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip....

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

19. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy:...

Klíšťata už zvládají i vedra, pomáhají jim časté srážky a vlhkost

24. července 2024  7:22

Klíšťatům vadí extrémy, letos se jim však daří i v přetrvávajících velmi vysokých teplotách....

Jediný terénní jeřáb v Česku staví na svazích Orlických hor novou lanovku

24. července 2024  6:42

Sloupy pro novou šestisedačkovou lanovku v Deštném v Orlických horách vyzvedl na betonové patky...

Doba levných bytů je pryč. Prodej v Brně láme rekordy, ceny ještě porostou

24. července 2024  6:02

Téměř čtyřnásobek bytů v brněnských novostavbách si v druhém letošním čtvrtletí pořídili kupující...

Kvůli tlaku už žáci odcházet nebudou, říká dočasný ředitel lipenské průmyslovky

24. července 2024  5:02

Vyšetřování České školní inspekce problémů na Střední průmyslové škole stavební v Lipníku nad...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!