metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Středa 24. července 2024. Svátek má Kristýna

Křižovatku u Brodu děsící řidiče kamionů čeká proměna, ustoupí jí dva domy

  9:12
Kdo jezdí s nákladním autem mezi Havlíčkovým Brodem a Přibyslaví, to místo v Pohledu dobře zná. Pro některé řidiče je to doslova noční můra. Silnice I/19 tu zatáčí mezi domy do pravého úhlu. A právě tuto křižovatku čeká radikální proměna. Stavební práce začnou tento týden a neobejdou se bez uzavírky.

„Je to nebezpečné místo, riziková křižovatka. Hlavně větší auta a kamiony se do křižovatky nevejdou. Musí si široce nadjíždět, některé dokonce couvat a manévrovat. Když se potkají dvě nákladní auta proti sobě, nevyhnou se,“ popsal starosta Pohledu Milan Klement.

Potíže jsou tu na denním pořádku. Průjezd křižovatkou vadí i místním zemědělcům nebo autům, která míří do kamenolomu. Proto obec už roky usiluje o to, aby Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) místo upravilo a zpřehlednilo.

Nyní se místní dočkali. ŘSD začne místo upravovat co nevidět. „Dokončujeme veškeré přípravy. Zahájení prací předpokládáme příští týden a uvedení křižovatky do plného provozu pak v půlce srpna,“ uvedl minulý týden mluvčí ŘSD v Kraji Vysočina Jiří Veselý.

Podle starosty Klementa obec na projektu s ŘSD úzce spolupracovala. Její zástupci se podíleli na výběru finální varianty řešení. Jeho součástí budou demolice hned dvou domů v těsné blízkosti křižovatky.

„Kdo místo zná a znovu tudy bude projíždět na podzim, nepozná to tu. Křižovatka bude vypadat úplně jinak, navíc se otevřou nové výhledy do obce,“ řekl starosta.

Silnice se rozšíří, poloměr oblouku zvětší

Na silnici 19 se v první řadě zvětší poloměr směrového oblouku. Navrhovaný oblouk o poloměru 20 metrů doplní oboustranné, patnáct metrů dlouhé přechodnice.

„V prostoru křižovatky dojde k rozšíření jízdních pruhů z tří metrů na 5,75 metru na vnitřní straně oblouku a na 5,3 metru na vnější straně oblouku. Celková šířka zpevnění mezi obrubami dosahuje podle projektu hodnoty 11,55 metru,“ přibliž zásadní úpravu Veselý.

Rozšíření jízdních pruhů v křižovatce přinese bezpečnější průjezd vozidel, a to i těch větších a delších. Denně jich tudy projede okolo sedmnácti set, z toho až pětinu tvoří nákladní auta a kamiony.

Sanace svahu uzavře silnici z Brodu do Žďáru, objížďka má až 60 kilometrů

Dům s číslem popisným 10 muselo ŘSD od původních majitelů vykoupit. Jak zmínil Milan Klement, jednání to nebyla jednoduchá a vyžádala si čas. Majitelé v domě u křižovatky ještě před rokem bydleli.

„Nechtěli z Pohledu odejít. Čekali, než se v obci objeví jiný dům, do něhož by se mohli přestěhovat. Chvíli to trvalo,“ sdělil starosta.

Druhý dům, který půjde k zemi, stojí hned naproti přes ulici. Jedná se o stavení s číslem popisným 80. Budova, která připomíná spíše ruinu bez střechy, patří městu a do budoucna ji nepotřebuje. Využije proto situace a při demolici jednoho domu nechá zbourat i druhý.

Nákladní auta si zajedou až přes Ždírec

Tak zásadní práce v silnici a v její těsné blízkosti se ovšem neobejdou bez úplné uzavírky. „Místně i časově naváže na dokončenou sanaci svahu za obcí ve směru na Přibyslav,“ zmínil Jiří Veselý. Omezení má trvat po celou dobu rekonstrukce, tedy od tohoto týdne do půlky srpna.

Uzavírková komise již schválila objízdné trasy. Vedou zvlášť pro osobní a zvlášť pro nákladní dopravu. Vozy do tří a půl tuny budou jezdit po silnici třetí třídy přes Stříbrné Hory a Krátkou Ves. Těžší vozidla musí volit trasu po silnicích prvních tříd 34 a 37 přes Ždírec nad Doubravou a Žďár nad Sázavou. Alternativou je pak cesta přes Dlouhou Ves po silnicích nižších tříd. Mezi Pohledem a Dlouhou Vsí však mají provoz řídit semafory.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Komplikace to bude velká, hlavně pro naše zemědělce a provozovatele kamenolomu. Ale budeme se s tím muset smířit. Na uzavírky jsme tu za poslední roky zvyklí. A křižovatku je potřeba upravit, je to nutnost. Ty tři měsíce to vydržíme,“ konstatoval pohledský starosta Klement.

Zakázku na úpravu křižovatky získala od ŘSD společnost Silnice Čáslav. „Podala nejvýhodnější nabídku z celkem pěti uchazečů. Dílo provede za 4,44 milionu korun bez DPH,“ dodal Jiří Veselý.

14. května 2024

  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip....

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

19. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy:...

Letním strašákem lékařů jsou koloběžky, alergie, ale i festivaly a alkohol

24. července 2024  8:52

Kupa volného času, zkoumání nových destinací, vodních nádrží a bazénů nebo jenom řádění na zahradě....

Heřmanův Městec koupí zanedbaný zámecký rybník, plánuje jeho obnovu

24. července 2024  6:20

Město Heřmanův Městec na Chrudimsku koupí od svazu rybářů zámecký rybník. Je zanedbaný a několik...

Novou čtvrť začnou stavět za tři roky, nabídne 130 bytů

24. července 2024

Nová obytná čtvrť v bývalých kasárnách ponese název Pražská brána. Obyvatelům nabídne ulice plné...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč