S historií knihovny v Havlíčkově Brodě se mohou lidé seznámit v nové publikaci Knihovník vypráví aneb Křížem krážem havlíčkobrodskou knihovnou. Její křest byl součástí dnešních oslav 130. výročí založení veřejné knihovny v Havlíčkově Brodě, která je od roku 2002 Krajskou knihovnou Vysočiny. Autorem knihy je havlíčkobrodský knihovník Petr Bobek. ČTK řekl, že práce na knize byla náročná, ale zajímavá.
Přestože minulosti knihovny se věnovala i publikace vydaná před deseti lety, Bobek se při své práci vrátil i k původním archivním pramenům. A narazil při tom na další zajímavosti. Třeba o tom, jak se místní knihovně podařilo během druhé světové války zachránit americkou, francouzskou nebo anglickou literaturu. "A dokonce i odbojovou literaturu, kterou nacisté ve velkém vyřazovali. U nás se to podařilo zachránit," řekl Bobek.
Působivá podle něj byla i činnost knihovníka Jaroslava Josefa Vicovského, který v knihovně pracoval v roce 1935. Jeho osud by chtěl Bobek později zmapovat blíž. Grafiku knihy zpracovala Bobkova kolegyně Eva Ajksnerová, která je také autorkou ilustrací dokumentující aktuální tvář knihovny.
Součástí dnešního programu byly i komentované prohlídky, přednáška nebo zahájení výstavy přibližující vznik a vývoj knihovny. Výstava bude přístupná do konce letošního roku. ČTK to za Krajskou knihovnu Vysočiny řekla Jana Fialová.
Havlíčkobrodskou knihovnu založil v roce 1894 akademický spolek Barák. "Založil ji přesně na Štědrý den. Protože je to svátek, rozhodli jsme se udělat oslavu dřív, takže je to o měsíc posunuté," řekla Fialová. Do 19. století se mohli návštěvníci knihovny dnes symbolicky přenést díky kostýmům, ve kterých návštěvníky vítali zaměstnanci knihovny.
Z městské knihovny se v průběhu let stala knihovna zřizovaná okresním úřadem. Od 1. ledna 2002 je institucí zřizovanou Krajem Vysočina. Protože knihovna sídlila v pronajatých prostorách, převzal tehdy kraj jen vybavení knihovny, zaměstnance a hlavně knižní fond čítající asi 115.000 knih.
Dnes má krajská knihovna přibližně 400.000 knih a vlastní budovu dokončenou v roce 2020. Objekt v sousedství kulturního domu Ostrov vyšel na více než 170 milionů korun. Má asi 3500 čtverečních metrů a jeho součástí je také kavárna a přednáškový sál. Knihovna se do ní stěhovala z pronájmu v části havlíčkobrodské Staré radnice, ve které neměla dostatečné prostory.
"S tím, že je nová budova, můžeme s radostí říct, že čtenářů knihovny neustále přibývá. Zvyšuje se to u všech věkových kategorií a tím, jak je ta budova moderní, přibývá i spousta mladých čtenářů," řekla Fialová. Na atraktivitě knihovny podle ní vedle vzhledu a dostatečného zázemí studoven přidává možnost připojit se přes wi-fi na internet.
Registrovaných čtenářů má nyní knihovna přes 7000, před pěti lety jich bylo asi o tisíc méně, vyplývá z výroční zprávy.