Proti srpnovému rozhodnutí Kraje Vysočina se firma ICOM znovu ohradila. Teď má ještě možnost obrátit se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Velmi vážně to zvažujeme,“ řekla Kateřina Kratochvílová, předsedkyně představenstva ICOM. Firma by kvůli tomu musela složit kauci 18 milionů korun.
O opětovném zamítnutí námitek tohoto dopravce informoval hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO). Podle něj rozhodlo vedení kraje jednomyslně, i na základě doporučení advokátní kanceláře. „Běží lhůta, která by měla končit 7. října, kdy mohou být námitky podány na ÚOHS. Tam se podle zákona skládá kauce,“ uvedl hejtman.
Z osmi oblastí, pro které Kraj Vysočina nyní vybíral nové autobusové dopravce na dalších deset let, je uzavřených šest. Jihočeský dopravce už získal Jihlavsko, kde zatím dopravní obslužnost pro kraj zajišťují autobusy ICOM, stejně jako na Pelhřimovsku. Poslední dvě řízení se týkají oblastí kolem Pelhřimova a Humpolce.
Firma ICOM při podání prvních námitek uvedla, že požaduje, aby kraj ověřil reálnost nejnižší nabídnuté ceny. Krajská rada pak sice 13. srpna své rozhodnutí o výběru autobusového dopravce pro tyto dvě části kraje zrušila, ale následně původní výběr potvrdila. Společnost ICOM proti tomu minulý měsíc opět podala námitky, které teď vedení kraje zase zamítlo.
Firma ICOM na Vysočině vyhrála zakázku na Havlíčkobrodsku, kde teď nejezdí. Další tři z šesti uzavřených zakázek získala firma Trado-Bus z uskupení ICOM. Kromě Třebíčska bude jezdit v části Žďárska. Ve Žďárských vrších budou dalších deset let jezdit autobusy firmy Zdar.
U regionálních spojů, které kraj objednává, hradí dopravcům ztráty. Na ztráty veřejné linkové dopravy má Vysočina v letošním rozpočtu 826 milionů korun.