metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 30 °C

Pátek 12. července 2024. Svátek má Bořek

Lidé se chovali jako zvířata, líčí úprk z festivalu. Akci prošetřuje policie

  13:42aktualizováno  18:40
V děsivý zážitek se proměnil úprk z hudebního festivalu Vysočinafest během sobotní bouřky. „Byl slyšet křik, lidi padali, někteří byli fakt hysteričtí, nebyl to hezký pohled,“ popisuje studentka Petra Smažilová. Zranilo se 17 lidí. Pořadatelé se hájí, že bezpečnostní opatření dodrželi a na vině byla panika. Policie událost řeší jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Festival Vysočinafest se konal od čtvrtka do soboty. V důsledku sobotní silné bouřky se začala prohýbat střecha nafukovacího stanu a návštěvníci festivalu začali v panice opouštět areál. Poté, co vypadl proud, se v tlačenici zranilo několik osob, podle mluvčí jihlavské nemocnice Moniky Zachrlové bylo ošetřeno 17 lidí. Z toho tři pacienti jsou na jednotce intenzivní péče a dva ve vážném stavu.

Když se rozpršelo, zamířil čtyřiadvacetiletý Petr Streichsbier z Jihlavy se svojí přítelkyní Ivetou a partou kamarádů stejně jako mnozí další do velkého nafukovacího stanu. „Bylo tam úplně narváno. Co jsem četl, tak se do něj vejde nějakých pět set lidí. To si myslím, že tam být mohlo,“ popisuje.

Na festivalu v Jihlavě bylo při pádu nafukovacího stanu zraněno 17 lidí. Dalších 17 účastníků Vysočina festu dorazilo později na ošetření do nemocnice. (7. července 2024)

Skupinka se bavila a čekala v klidu na další koncert. „Najednou si vzal mikrofon pořadatel, původně jsme ho nějak moc neposlouchali, mysleli jsme si totiž, že bude představovat další program, ale najednou jsme slyšeli, že máme v klidu opustit stan.“

Fanoušci netušili, co se děje, ale pak se podívali na strop, který se začal opravdu hodně prohýbat. Kvůli výpadku proudu přestaly kompresory halu nafukovat. „Vzal jsem mobil, natočil sotva pár vteřin a vypukla panika. Všichni se cpali k východům, mně srazili nejdřív brýle, pak jsem spadl na zem i já,“ vzpomíná Streichsbier.

Mladík se podle svých slov snažil co nejdříve zvednout na nohy a hledal také svoji přítelkyni, která se mu ve vzniklém zmatku ztratila. „Lidi se chovali jako zvířata. Děsný chaos a řev. Naštěstí jsme se potom venku našli. Přítelkyně byla v pořádku, mě bolely ruce. Myslel jsme si, že to bude v pohodě, ale bolí mě pořád, tak asi zajdu na urgent, pro jistotu,“ míní Streichsbier.

Pro pravidelného návštěvníka Vysočinafestu to byl hrozný zážitek, který ho navíc vyšel dosti draho. „Budu si muset koupit nové brýle, to bude určitě výdaj za několik tisíc korun,“ podotýká muž, který je sám hudebník.

Ve stanu byl v kritickou chvíli i Adam Jágrik. Podle něj k panice přispěl přístup moderátora, který nejprve vyzval diváky, aby rychle opustili prostor, protože se propadá střecha. Když pak viděl, jak se masa lidí tlačí k vchodu, teprve potom začal vyzývat ke klidu. „Jenže to už ho málokdo vnímal,“ popsal Jágrik, který při opouštění stanu skončil vleže a ostatní diváci mu zalehli nohy. „Tak jsem se tam chytil nějakého kolíku u stanu a vytáhl jsem se. Až později se dozvěděl, že ze stanu vedl ještě jeden vchod, kterým vyšli jeho kamarádi. „To tam asi měli také vyhlašovat,“ dodal.

Potíže s vchodem do nafukovacího stanu byly navíc podle něj už ve čtvrtek, kdy se vstup ucpával, když lidé proudili dovnitř a ven. V noci na neděli však situace vygradovala. „Co se dá čekat, když je otevřený jeden malý vchod pro stovky lidí, které se v jeden moment rozhodnou cpát ven?“ řekl Jágrik. Někdo se prý snažil držet vchod co nejvýš, aby lidé mohli prchat rychleji, ale pod tíhou vody to nebylo snadné.

Pro Jágrika skončil úprk jen spálenými koleny a loktem. „Kolem byly ale úplně zničené mladé holky, které to psychicky nedaly. Viděl jsem i lidi, co je odnášejí – nejspíš v bezvědomí,“ popsal přímý účastník akce.

Byl slyšet křik, lidé různě padali, líčí Petra

Na poslední chvíli se povedlo uniknout otřesnému zážitku i osmnáctileté Petře Smažilové z malé vesnice na Žďársku. Ta na festival přijela s rodiči a kamarádkou. „Když začalo pršet, zvažovali jsme, co dál. Kde se dalo schovat, bylo hrozně narváno, navíc foukal i poměrně dost silný vítr, bylo cítit, že se schyluje k nějaké pořádné bouřce,“ líčí situaci mladá dívka.

Jen chvilku poté, co se její skupinka vyhodnotila, že raději areál opustí, viděla, jak se z nafukovacího stanu hrnou davy lidí. „Byl slyšet křik, lidi různě padali, někteří byli fakt hysteričtí, nebyl to vůbec hezký pohled,“ popisuje studentka, která byla letos na akci poprvé. A asi i naposledy.

V tlačenici na festivalu se zranilo sedm lidí, po výpadku proudu nastala panika

„Pořád to mám před sebou, tohle už fakt nechci zažít. Vůbec jsme nevěděli, co máme dělat. Nakonec naši zaveleli, že musíme ke vchodu, jinak se stane kdovíco. Takže jsme areál opustili za pět minut dvanáct. I tak se valilo k východu dost lidí, byl to hrozný mumraj, měli jsme problém držet se všichni při sobě,“ vzpomíná dívka.

V areálu pracovali kriminalisté

Případ vyšetřuje policie jako obecné ohrožení z nedbalosti, uvedla její mluvčí Dana Čírtková. Poškozených může být podle Čírtkové víc, protože zranění, fyzické či psychické, se může projevit až s odstupem času. „Může začít někoho něco bolet, může mít nějaké stresy a podobně, to není vyloučeno,“ řekla Čírtková. Nevyloučila ani, že policie vyzve účastníky festivalu, kteří nebyli místní a policie je nevyslechla, aby se přihlásili se svědeckou výpovědí.

V areálu, kde se festival konal, byl dnes dopoledne kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Jihlava. „Na místě probíhalo důkladné ohledání místa a kriminalisté také vyslýchali poškozené osoby a další svědky události,“ řekla Čírtková.

Způsobila to panika, zmínil organizátor

Podle ředitele společnosti YASHICA EVENTS Petra Buriána, jenž festival pořádá, pořadatelé dodrželi všechna bezpečnostní opatření.

„V areálu byly přítomny jednotky hasičů i záchranářů po celou dobu festivalu. Zatím mám informace, že během silné bouřky vypadl na chvíli proud. Vedle stanu jsme měli záložní zdroj, který ihned začal napájet ventilátory. Bohužel v té době byl obrovský liják, který začal zaplňovat mírně pokleslou střechu,“ sdělil Burián.

Došla na Majálesu voda? Odmítáme to, říká pořadatel. GIBS prověřuje zásah

„Zatím se vše řeší, zjišťujeme informace, sbíráme data. Naštěstí šlo pouze o zranění a nestalo se nic vážnějšího. Lidé snad budou v pořádku. Způsobila to panika,“ vyjádřil se Burián s tím, že bližší informace bude možné sdělit až v pondělí.

Policie teď podle něj oslovuje zraněné i návštěvníky. „Situace nás moc mrzí, ale dne mého názoru se jedná o nešťastný souběh události,“ dodal Burián.

  • Nejčtenější

Umění v temném podzemí. Florenc na lince C rozkvetla okázalými barvami

7. července 2024  18:18

Vážení milovníci metra, seznamte se s výzdobou, která vás bude na Florenci na „céčku“ provázet...

Monte Christo po korejsku? Asijská pomsta chutná nejen na Netflixu nejlépe za studena

5. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Na střední škole zažila brutální šikanu. Pálili ji rozžhavenou kulmou, cigaretami, bili ji,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Romantická krajina venkovské Libně. Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty

7. července 2024

Jen těžko uvěřit, že idylická venkovská krajina na obrázku je Libeň na začátku 19. století....

Krade se všude. V Německu kola, v Rakousku e-koloběžky, v Česku se bicykly ztrácí přímo z balkonu

8. července 2024  5:08

Policisté v Česku v posledních letech evidují průměrně asi 4,5 tisíce krádeží jízdních kol za rok....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky, v hlavní roli zazáří Tereza Ramba

9. července 2024

Poslední sklenička, dnes už popáté. Každej se někdy napije, ne? Film Zápisník alkoholičky režiséra...

Výjezdů k nehodám o prázdninách přibývá, ohrožení jsou hlavně cyklisté

12. července 2024  12:02

Na jihočeských silnicích vzrostl se začátkem léta počet lidí na kolech i motorkářů. Řidiči si...

Historické formule v Brně: žádná vyjížďka veteránů, ale nemilosrdné boje

12. července 2024  12:02

V rukou mají volanty drahých aut, jejichž hodnota je nejen finanční, ale i historická. Přesto...

Přerovské filmové léto obohatí na náměstí Kinematograf bratří Čadíků

12. července 2024  10:27

Přerovské filmové léto obohatí také Kinematograf bratří Čadíků, promítat bude na náměstí TGM. První...

Piráti na jezeře Chmelař

12. července 2024

Piráti, korzáři, bukanýři i krásné pirátky dnes obsadí pláž jezera Chmelař v Úštěku, kde se koná...