V Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku dnes začal 18. ročník festivalu Hračkobraní. Lidé při něm uvidí práci 12 hračkářů a mohou s dětmi navštívit asi 30 různých dílen. Přehlídka hraček z přírodních materiálů, jejich výrobců či návrhářů potrvá do neděle. V budoucnu bude možná kratší, pětidenní účast je pro některé hračkáře finančně náročná, řekl ČTK Petr Pech ze spolupořádající správy kulturních zařízení města.
"Po covidu je to problém. Všichni si zřídili e-shopy, lidé se naučili nakupovat tam a výrobci zjistili, že vlastně proč by někam jezdili na pět dní, když se to dá prodat přes internet," řekl Pech.
Přímý kontakt zákazníky přitom platí za přidanou hodnotu akce, na které se v předchozích letech představovalo najednou i 18 hračkářů se svými výrobky ze dřeva, textilu či keramiky.
Poprvé se letos Hračkobraní zúčastnil pražský výrobce dřevěných hraček Jan Merhaut. "Já jsem určitě spokojený, cesta sem se mi zaplatila už po prvních dvou hodinách, co jsem tady," řekl ČTK Merhaut. Dřevěná zvířátka vyřezává z lipového dřeva už 15 let. "Nabízím je jako polotovar nahrubo, který si mohou lidé sami dobrousit, dořezat a namalovat, nebo jako hotové," popsal Merhaut.
Jeho cesta k výrobě hraček byla podle něho dílem náhody. Na jeho učitele se obrátila waldorfská mateřská škola kvůli tomu, že by si chtěla vyzkoušet vyrábět vlastní hračky. "Koupili si nožíky a volali panu profesorovi, jestli by jim nepřipravil polotovary. Jemu se do toho nechtělo. Šel kolem mě a zeptal se mě, jestli nechci brigádu. A od té doby dělám dřevěné hračky," dodal Merhaut.
Zorganizovat Hračkobraní, které se koná v kamenickém zámku, letos stálo přibližně 500.000 korun. Návštěvníků je na akci každoročně několik tisíc. Podstatně návštěvnost ovlivňuje počasí, odrazuje hlavně horko, které bylo loni a které meteorologové předpovídají i pro letošek. "Rekord návštěvnosti máme 8000 za pět dní, běžně je to tak 5000 až 7000 tisíc, což vidím provozně jako takový strop, aby to bylo pohodové a lidé nemuseli stát ve frontách," dodal Pech. Loni přišlo asi 4500 lidí.