metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Jihlavské krematorium je mimo provoz, životnost pece zkrátily žehy za covidu

  9:02
Zní to morbidně, ale jde o prostou matematiku. Krematorium v Jihlavě provedlo před několika dny žeh stodesetitisícího zesnulého. Jako by zde spálili všechny obyvatele dvou měst velikosti Jihlavy. A tím se pec po letech dostala do fáze, kdy potřebuje generální opravu. Až do 28. června proto není v provozu.

„Generální oprava pece se provádí poté, kdy v ní provedeme na patnáct tisíc žehů. Je to většinou za dvanáct až třináct let. Průměrně máme v krematoriu osm žehů denně,“ přiblížil Martin Málek, mluvčí společnosti Služby města Jihlavy, která je provozovatelem krematoria.

Při provozu pece dochází k zeslabování její vnitřní stěny ze šamotových cihel. „Proto se musí udělat kompletně nová vyzdívka pece. Velký narůst v počtu žehů, až o šedesát procent, jsme zaznamenali za covidu. Životnost vyzdívky v kremační peci se tím výrazně zkrátila,“ podotkl Málek.

Jediné krematorium na Vysočině se nachází v jihlavské části Lesnov, na samém okraji města. Ani v Pelhřimově - jak by mohla nasvědčovat okřídlená věta, kterou v populárním filmu Vesničko má středisková pronesl Rudolf Hrušínský - krematorium nemají.

Krematorium není místem, které běžný jedinec navštěvuje s příjemnými pocity. Je však zvláštním paradoxem, že pokud se samozřejmě právě nejedná o bolestné rozloučení s blízkou osobou, budí technické zázemí krematoria vždy velký zájem u návštěvníků. Občasné dny otevřených dveří v krematoriu provází velká pozornost.

Tělo pec promění v popel za hodinu a čtvrt

Jak krematorium funguje? Teplota v peci se pohybuje od 800 až do 1 100 stupňů Celsia. Průměrná doba žehu zesnulého se pohybuje kolem sedmdesáti minut.

Po dokonalém spálení se popel nechá vychladnout. Pracovníci krematoria z něj pak odstraní všechny nespalitelné kovové nebo keramické části - například endoprotézy či šrouby ze zlomenin. Hrubý popel potom rozemelou, či spíše rozdrtí, v zařízení zvaném kremulátor. Jemný popel přesypou do urny, již si převezmou pozůstalí.

Oprava pece nyní přijde na 2,8 milionu korun bez daně. Není to jediná současná investice. V minulých týdnech pracovníci opravovali i střechu nad obřadní síní a jejím zázemím. „Střechou zatékalo a také ji zateplujeme. Bude třeba udělat i druhou polovinu střechy nad zbytkem budovy,“ podotkl Málek.

Zatímco oprava střechy už skončila a od 3. června je obřadní síň opět v provozu, oprava pece bude trvat do 27. června. Pro pozůstalé se nic nemění - obřad se uskuteční na Lesnově tak, jak je běžné.

„Během odstávky jsou těla zesnulých převážena ke zpopelnění do krematoria v Jindřichově Hradci. Pro ten účel jsme si půjčili i speciální pohřební vůz na čtyři rakve, aby bylo převážení zesnulých ekonomičtější a my nemuseli zvyšovat ceny kremací pro pozůstalé,“ vysvětlil mluvčí Málek.

Při pandemii museli využít i záložní pec

Kromě běžně používané pece je v krematoriu ještě starší, záložní. Ta je tam jako nouzová, třeba pro případ pandemie, kdy by bylo nutné nárazově spalovat větší množství těl zesnulých než za běžné situace.

„Běžně se nevyužívá, ale používala se za covidu. Tehdy jsme zde prováděli žehy od rána do večera po sedm dní v týdnu,“ řekl Málek. „Pec dál zůstává jako záložní a my samozřejmě doufáme, že už nenastane znovu doba, kdy ji budeme muset opět využít.“

Málek upřesnil, že během covidové pandemie si krematoria v různých krajích musela dokonce vzájemně vypomáhat. „Většina krematorií byla v tu dobu kapacitně na hraně, takže kde měli zesnulých zrovna o něco méně, vypomohli jinému kraji,“ pověděl Málek.

Jihlavské krematorium bylo postaveno v letech 1970 až 1976 podle projektu architektů Milana Blahuta a Pavla Fouska. Rozhodnutí o umístění nového krematoria ke svahu vrchu Šacberk - tehdy se mu říkalo Rudný - u jihlavské části Lesnov padlo již v roce 1966.

„Z písemného vyjádření vedoucího architekta Milana Blahuta vyplývá, že osmihektarová lokalita splňovala všechny požadavky na uklidňující prostředí, které ‚lze zapojit do průběhu obřadu‘. Celá kompozice působí vyváženě a harmonicky v ohledu ke svému okolí i poslání,“ napsala ve své diplomové práci o architektuře Jihlavy Jana Laubová.

Na klidné místo si chodí posedět i senioři

Areál krematoria se skládá ze tří stavebních částí: vstupu s kanceláří, květinovou síní a bytem správce, na svahu je pak hlavní budova s obřadní síní s výstavem rakve a čekárnami pozůstalých. Na tu navazuje technické a hospodářské zázemí.

„Je to poněkud zvláštní říct, ale naše krematorium je zasazené do tak pokojného a hezkého místa v přírodě, že i klienti z nedalekého domova seniorů sem často chodí posedět na lavičkách, protože je tady klid,“ řekl Málek.

  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Brenda už je s Dylanem. Herečka Shannen Doherty podlehla v 53 letech rakovině

15. července 2024

V devadesátých letech ji znali skoro všichni tuzemští televizní diváci, a to jako Brendu Walshovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jsme opravdu doslova přesně to, co jíme, říká vědecká specialistka Kotásková

18. července 2024

Dlouhodobé trápení se špatnou náladou a pocit nekomfortu může spočívat v trávicím traktu. Mnohdy...

V Bečově umístí první Kámen zmizelých, připomene tragický osud rodačky

21. července 2024  8:42

Tragický osud bečovské rodačky Marie Friedländerové bude v Bečově nad Teplou připomínat první Kámen...

Opilý řidič BMW se v Praze čelně srazil s tramvají, šest linek jezdí odklonem

21. července 2024  8:32,  aktualizováno  8:33

Aktualizujeme Srážka tramvaje s osobním vozem BMW uzavřela Chotkovu ulici a omezila provoz. Zkomplikoval...

Festival Jiráskův Hronov nabídne desítky představení, začne 2. srpna

21. července 2024

Mezinárodní festival amatérského divadla Jiráskův Hronov nabídne desítky představení, koncertů,...

Střechy jsou základ, říká kastelán zámku v Náchodě. Pokoje chce barevné

21. července 2024  8:22

Zámek v Náchodě je pro Petra Ťažkého srdeční záležitost. Začínal tam jako student, pak se památkám...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...