metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Úterý 14. ledna 2025. Svátek má Radovan

Praktikuje čínskou medicínu, přesvědčily ho matčiny úspěchy u pacientů

  10:22
Stres, spěch a nedostatek odpočinku či nevhodná strava jsou podle Tomáše Němce, který se dlouhá léta zabývá tradiční čínskou medicínou, nejčastějšími příčinami nemocí.
Fotogalerie4

Tomáš Němec provozuje tradiční čínskou medicínu v Jihlavě a v Pardubicích. Má také svůj web apotekatcm.cz, kde se mimo jiné můžou pacienti objednat přes formulář. | foto: Zuzana Dudášová

Lidé za ním chodí s astmatem, špatnými plícemi, ale třeba i s pískáním v uších. Ano, také na to má podle svých slov své osvědčené recepty.

Kdy jste si poprvé řekl, že se chcete věnovat tradiční čínské medicíně (TČM)?
Když mi bylo patnáct let. Protože oba moji rodiče jsou terapeuti tradiční čínské medicíny, tak jsme v tom s bráchou vyrůstali. První se čínské medicíně začala věnovat mamka, protože byla nemocná a klasická medicína jí neuměla pomoci. Výsledky byly znát. Po nějaké době se začal tomuto léčení věnovat táta. A postupem času já.

Takže jste viděl výsledky u maminky a chtěl jste také začít léčit?
Já jsem k tomu byl ze začátku skeptický. Přesvědčilo mě, když jsem viděl mamčiny uzdravené pacienty, které předtím trápily různé zdravotní potíže. Byl jsem překvapený, kolika lidem uměla čínskou medicínou pomoci. Viděl jsem jasné výsledky, to mě přesvědčilo. Řekla mi, že pokud to chci někdy dělat, tak se budu muset hodně učit. A měla pravdu. (usmívá se)

Studium bylo hodně náročné?
Studoval jsem čínskou medicínu v Hradci Králové. Strávil jsem tam čtyři roky pod vedením pana doktora Strnada a našel spoustu úžasných přátel. Absolvoval jsem kurzy akupunktury, mykoterapie a další. Když jsem v učivu tápal, bylo skvělé, že jsem se mohl obrátit na rodiče. Čínská medicína je krásná ve své jednoduchosti i složitosti, jdete-li do hloubky. Její komplexnost, kterou se učíte v podstatě celý život, mě moc baví.

Ve studiu jste pak pokračoval...
Potom jsem šel do Prahy na První školu čínské medicíny. Absolvoval jsem tam spoustu seminářů a přednášek od předních odborníků v tomto oboru. Byly zaměřené například i na dětské pacienty nebo na konkrétní zdravotní choroby. V Praze jsem před dvěma lety rovněž dokončil čtyřleté postgraduální studium fytoterapie a farmakologie bylin, čemuž se hlavně věnuji.

Můžete to přiblížit?
Pracuji s bylinami, vytvářím anamnézu, a kromě toho, že pracuji podle předpisů čínské medicíny, tak vymýšlím i své vlastní. K tomu bych chtěl ještě říct, že žádný „online“ nenahradí to, když vidíte pacienta osobně. Kolikrát už jak jde po chodbě, rozpoznám, zda má například skoliózu (nemoc páteře, která se projevuje jejím vychýlením do strany – pozn. red. ), a on se pak diví, jak jsem to mohl takhle rychle odhadnout. (úsměv)

Vaše maminka patří mezi nejvyhlášenější diagnostiky čínské medicíny...
Mamka Jana Němcová je velmi zkušený terapeut, taťka Lubomír také, i když se tím nerad chlubí. (úsměv) V začátcích to ale měli těžké, protože čínskou medicínu lidé moc neznali. Odborné publikace se tehdy musely složitě přepisovat a informace nebyly tak dostupné jako dnes. V dnešní době je to studium úplně o něčem jiném, spousta věcí už je zpracovaných a existuje v tom ucelený systém, který je mnohem jednodušší. Dnešní špičky čínské medicíny to měly tehdy o dost těžší, než to mají studenti dnes. I já se považuji za věčného studenta, protože se neustále rád vzdělávám.

I v tomto odvětví jsou, podobně jako v klasickém zdravotnictví, určitá pravidla. V čem spočívají?
Ano, samozřejmě. Člověk musí být i zdravotník. Znát anatomii a další věci. I já mám medicínské základy. Navíc lidé mnohdy i užívají spoustu léků, takže musíte znát také farmakologii a další věci. V této medicíně se zprvu setkáváte s čínskými termíny, které mohou leckomu připadat zvláštní, jako horko, chlad, prázdnota, plnost… Ale časem už víte.

Povězte, které potíže lidé řeší nejčastěji?
Je to široké spektrum. U malých pacientů, co se týče akutních věcí, jsou nejčastější problémy s ušima, krkem, záněty, angínami, plícemi, průduškami, střevními potížemi, chřipkovými stavy… Hlavně teď na podzim je v TČM období náležící elementu kovu, kdy se energie zklidňuje a připravuje na zimní klid. U chronických záležitostí chodí lidé například s ekzémem, astmatem, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc – pozn. red.) nebo gynekologickými potížemi. Vděční jsou také neurologičtí pacienti trpící například tiky, třesy, kterým dokážeme díky čínské medicíně výrazně zvednout komfort života. Ale záleží to zase případ od případu.

Najdou se i případy, kdy pacienta pošlete jinam?
Určitě. Ne vždy všechno jde léčit pouze pomocí TČM. Někdy pacienta pošlu k doktorovi, ať si raději zajde na sono. Mám-li podezření třeba na žlučník nebo slinivku. Taky jsem rozmluvil spoustu domácích porodů, protože si myslím, že doma na to nemáte vybavení, pokud dojde k průšvihu. Jsou zkrátka stavy patřící na emergence a v tom je klasická medicína skvělá. Na druhou stranu ke mně často lékař doporučí například člověka se žlučovými kameny nebo ženy se zástavou laktace, což je poporodní stav, protože se mnou mají doktoři dobrou zkušenost a pojí nás vzájemný respekt.

Diagnostikujete a léčíte i sám sebe či rodinu?
Jasně. Jakmile bolí ucho nebo je kašel, tak nasadím byliny. Děti je vypijí i přes hořkost. Je to dané tím, že když tělo danou bylinu potřebuje, pacientovi chutná. Takže rodinu léčím. Beru to, že se někdo narodí, aby byl praktik TČM, doktor, učitel, řidič… A já mám radost z vyléčeného pacienta. Spousta klasických lékařů nemá čas hledat prvotní příčinu nemocí. V čínské medicíně se nebavíme úplně o symptomech, ale o obrazu pacienta. Já se snažím rozklíčovat pacientovu historii, dozvědět se co nejvíc a dobrat se ke konkrétní příčině.

Jak návštěva u vás vypadá?
O tom už i slýchám. Lidi si mezi sebou řeknou: Běž tam, ukaž mu jazyk a on ti všecko řekne. (úsměv) Ale z jazyka, pulzu, nasloucháním, dotazováním a pozorováním cvičené oko terapeuta z již zmíněné chůze pozná spoustu věcí. Lidi jsou často překvapení, že hned vím, co je trápí. Ale to není kouzlo, pouze mnohaleté studium.

Jaká je častá příčina nemocí?
Obecně jsme v Evropě hodně ve spěchu, ve stresu, neumíme odpočívat. Teď na podzim třeba nejčastěji napadení chladným větrem… Když se k tomu přidá nevhodná strava a oblečení, tak organismus může dát svůj nesouhlas najevo nemocí. Vezměte si třeba zeleninu. Kupujeme ji, abychom byli zdraví, ale neřešíme, v jaké půdě vyrostla a zda viděla slunce. Nejlepší recept je zaměřit se na prevenci. Líbí se mi, že lidé, kteří chodili k mé mamce jako děti, teď chodí za mnou se svými dětmi a chtějí právě ty preventivní rady. Mnohdy lze léčit dřív, než nemoc nastane. Stačí se zaměřit na prevenci.

Můžete vzpomenout některé klienty, kterým jste pomohl?
Například nedávno ke mně přišel pán, že už byl u všech specialistů – a že ho stále trápí migrény a tinitus, což je pískání a hučení v uších. Klasická medicína si s tím asi moc neporadí, i když mi teď pár pacientů říkalo o biologické léčbě, která je prý v začátcích u migrén. Říkal jsem mu, že to nebude hned, léčba potrvá asi půl roku, migrény se mu zlepší dříve. A přesně tak to bylo. I když na čínskou medicínu původně moc nevěřil, byl moc šťastný, že se zbavil problémů i přes počáteční skepsi. Bez vedlejších účinků farmak a užívání mnoha léků.

Jak vy osobně relaxujete?
Občas cvičím čchi-kung (tradiční čínská cvičení – pozn. red. ), dopřeji si procházku, dobré jídlo, relax s rodinou... Když dětem nedám mobil, zahraju jim na kytaru nebo něco stavíme z lega. Občas zajdu na pivo s klukama, ale nesmím jít s doktory nebo praktiky, jinak celý večer ordinujeme. (usmívá se) Řešíme pak, co je nového v klasické i čínské medicíně za postupy a podobně. Snažím se pěstovat Jang Šen Fa, to znamená žít zdravý, smysluplný, klidný dlouhý život, a není na tom žádný div nebo odměna jen pro vyvolené. Starý mistr Lao-c' řekl: Každý je původcem svého zdraví nebo své nemoci.

Dva recepty podle praktika tradiční čínské medicíny Tomáše Němce z Jihlavy

RECEPT na posilující polévku pro období podzimu a zimy:

Tato polévka Rinenkai je vyváženou kombinací českých a čínských léčivých bylin a výživné zeleniny. Je ideální pro podporu vitality na podzim a zimu, posílení krve čchi a imunity.

Suroviny
● 5 g děhele (Andělinka čínská)
● 15 g kustovnice čínské (Qi qizi)
● 10 g čínských datlí (Jujuba)
● 50 g datlí klasických
● 3 kachní krky (lze připravit i vegetariánskou verzi)
● 2 mrkve (nakrájené na kolečka)
● 1/2 celeru (nakrájeného na kostičky)
● 1 petržel (kořen nakrájený na kolečka)
● 1 cibule (překrojená na poloviny)
● 1 hrst slzovky (tropická obilnina) (jako zavářka)
● koření: bobkový list, sůl, pepř (podle chuti)
● čerstvý koriandr (na ozdobu)
● voda (cca 2 litry)

Postup
1. Příprava ingrediencí:
Děhel, kustovnici a datle propláchněte studenou vodou, aby se odstranily případné nečistoty. Slzovku předem namočte na 2 až 3 hodiny (ideálně přes noc), aby se rychleji uvařila. Malinko nabobtná. Kachní krky opláchněte a případně spařte horkou vodou, abyste odstranili nečistoty.
2. Vaření základního vývaru: Do většího hrnce dejte kachní krky, mrkev, celer, petržel a cibuli. Přidejte bobkový list, zalijte vodou a přiveďte k varu. Jakmile se začne tvořit pěna, odstraňte ji lžící, aby byl vývar čirý.
3. Přidání bylin a slzovky: Po odstranění zmiňované pěny přidejte děhel, kustovnici, datle a nakonec i slzovku.
Vařte na mírném ohni přibližně 1,5 hodiny, dokud se byliny a slzovka dobře neuvaří a kachní krky nezměknou. Nebo se dá připravovat cca 6 hodin v tzv. pomalém hrnci. To znamená, že se do něj nasype vše najednou a pak už se jen čeká.
4. Dochucení: Na závěr přidejte sůl a pepř podle chuti. Pokud chcete polévku jemnější, můžete ji scedit a podávat pouze čistý vývar s několika kousky zeleniny, kustovnice, slzovky a masa.

Podávání
Každou porci ozdobte nasekaným čerstvým koriandrem. Polévku podávejte teplou, ideálně v misce s kousky zeleniny, kachního masa a trochou vývaru. Můžete přidat plátky čerstvého zázvoru nebo kapku sezamového oleje pro zvýraznění chuti. Tato polévka je nejen výživná, ale i posilující, což z ní dělá skvělý pokrm při fyzickém oslabení či rekonvalescenci. Stejně jako v období podzimu a zimy v rámci posílení. Případně lze doplnit odvarem harmonie ledvin, který je na přípravu přece jen jednodušší.

RECEPT na prohřívající odvar se sušeným zázvorem, skořicí, kozincem blanitým a medem:
Tento čaj je ideální pro podporu imunity, zahřátí organismu a posílení energie. Ingredience mají adaptogenní a prohřívací vlastnosti, tudíž je čaj velmi vhodný i při akutním prochladnutí.

Suroviny (na 1 litr čaje):
● 10 g sušeného zázvoru (na kolečka)
● 1 celá skořice (kůra)
● 3–5 g kozince blanitého (Astragalus)
● 1 až 2 lžíce medu (dle chuti)
● 1 litr vody

Postup
Do hrnce dejte sušený zázvor, kozinec a skořici. Zalijte 1,5 litrem studené vody.
Přiveďte k varu, poté stáhněte na mírný plamen a nechte vařit přibližně 15 minut. Následně nechte macerovat alespoň 10 minut.

Hotový čaj sceďte přes jemné sítko do konvice nebo hrnku. Nechejte čaj trochu vychladnout (na teplotu pod 50 °C), aby se zachovaly všechny vitaminy z medu, poté přidejte med podle chuti.
Sladká chuť medu v kombinaci s kozincem blanitým posiluje slezinu a krev. Působí rovněž proti zvracení při delším cestování, případně při akutním prochladnutí či jako „ohřívač“ studených nohou.

  • Nejčtenější

Milovaný a také zatracovaný smažený sýr. Zase je to levné jídlo pro masy

7. ledna 2025  19:40

Nelžeme si do kapsy. O stravování v restauracích, až na výjimky, rozhoduje především cena. Zvláště...

Devět zlozvyků, které vás nenápadně připravují o energii. Víme, jak se jich rychle zbavit

11. ledna 2025  7:37

Každý den nás ovlivňují malé, zdánlivě nevinné zvyky, které mohou postupně oslabit naši energii,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Velké seriály často doplácejí na přehnané ambice. Silo na fakt, že notně zpomalilo

10. ledna 2025

STRÁŽCE STREAMU Včera večer u Sila, spadem jsem se dusila, tramtadadá, tramtadadá mám to za sebou... Ani tentokrát...

Jak stres ovlivňuje vaše tělo? Sedm varovných signálů, které byste neměli ignorovat

12. ledna 2025  8:33

Stres je součástí našeho života a do určité míry nás může motivovat k lepším výkonům. Když se však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Porovnali jsme ceník veřejných kluzišť. V hlavním městě si můžete zabruslit dokonce i zadarmo

7. ledna 2025  16:47

V hlavním městě je skoro třicet dočasných ploch k bruslení. Některé jsou na střeše, jiné na lodi....

Při požáru bytu v Zábřehu se zranil člověk, další lidí hasiči vyvedli

13. ledna 2025  19:29

Hasiči v Zábřehu na Šumpersku dnes v podvečer likvidovali požár v bytě, jeden člověk utrpěl...

Po tragédii v Mostě volá Praha po častější kontrole plynových ohřívačů

13. ledna 2025  20:52

Pražské městské části ani TSK neevidují plynové ohřívače v restauracích, jejich povolování je mimo...

Respiračních onemocnění v Olomouckém kraji přibylo v uplynulém týdnu dvojnásobně

13. ledna 2025  18:27

Počet akutních respiračních onemocnění v Olomouckém kraji se oproti předchozímu týdnu zvýšil téměř...

Východočeské divadlo v Pardubicích uvedlo v české premiéře hru Spílání jevišti

13. ledna 2025  18:14

Východočeské divadlo v Pardubicích dnes v české premiéře uvedlo hru Spílání jevišti od Sivan Ben...