Na Vysočině je téměř 60 maturitních a učebních oborů, které nabízí jen jediná škola. Některé z nich nemají velkou konkurenci ani v jiných krajích České republiky. Zatímco o obory spojené s železniční dopravou zájemců přibývá, o některé obory je dlouhodobě menší zájem, byť by jejich absolventi měli na trhu práce dobré uplatnění. Vyplývá to z informací krajského úřadu a zástupců škol.
Podle náměstka hejtmana pro školství Pavla Fraňka (ANO) se Vysočina snaží pestrost oborů podporovat. Před dvěma lety se změnil systém podpory žáků. Dřív vyplácená stipendia studentům konkrétních oborů nahradil zvýšený provozní příspěvek pro každou školu. O stipendium pro žáka jakéhokoli oboru teď může rozhodnout přímo její ředitel. Podle Fraňka se kraj zatím nechystá systém měnit.
Třeba o učební obor železničář i maturitní obor železniční provoz je zájem větší než dřív, řekl ředitel Střední odborné školy Nové Město na Moravě Jan Petr. "Ale je otázka, jak vnímat větší zájem. V posledních letech otevíráme skupiny po 20 lidech, zhruba před čtyřmi lety to bylo míň. Teď se to vylepšilo, ale převis (přihlášených) není. A to zájemce stahujeme skoro z celé republiky," řekl Petr. Obdobné obory lze jinde v republice studovat jen v Moravskoslezském a Jihočeském kraji.
Uplatnění absolventů je podle ředitele dobré. Najdou místa u dopravců nebo u Správy železnic. Maturanti jsou kromě provozu železnic zaměření i na logistiku a uplatnění mají širší než vyučení. "Ale pokud jsou (učni) dobří, pracují dlouhodobě na pozici výhybkář, tak mohou dostat výjimku, a mohou i bez maturity pracovat jako výpravčí," řekla učitelka odborných předmětů Edita Fialová.
Struktura nabízených pozic se podle ní v posledních letech změnila, protože zaměstnavatelé kumulují činnosti a některé pozice ruší, třeba skladníky pro zásilky či úschovu zavazadel. "Takže pracovních pozic, které má železničář, už tolik není, ale na druhou stranu kluci, kteří nemají maturitu, dělají i strojvedoucího. Pro licenci strojvedoucího splňují to, že mají výuční list v dopravním oboru. Mám několik desítek chlapců s učebním oborem železničář na pozici strojvedoucího, dokážou si k vyššímu postu najít cestu," řekla Fialová. Na železničáře se nyní učí přes 60 žáků.
Jen na střední škole a učilišti v Třešti je zase na Vysočině možné vyučit se řezníkem a uzenářem. Zájem o obor ale mezi žáky velký není. V průměru se jich hlásí jen pět nebo šest. Teď jsou v prvním ročníku pouze čtyři, celkově je v učení 20 žáků, kapacita oboru je přitom dvojnásobná. ČTK to sdělila asistentka ředitele školy Lenka Venkrbcová. Všech žáků má škola 270, nově nabízí obor ošetřovatel.
Výjimečný je v kraji i obor jemný mechanik - hodinář. Má 23 žáků, kapacita oboru je 40. Dvacítka lidí se v kraji učí zlatníkem a 49 lidí jezdcem a chovatelem koní. Budoucích pokrývačů je na Vysočině 15. Obor nabízený jihlavskou stavební školou by přitom pojal 30 zájemců.
Na Vysočině je nyní asi 15.300 žáků maturitních oborů. "Jedná se o studenty bez nižších ročníků víceletých gymnázií, těch je 1866, a nástaveb, kde je 587 studentů," doplnila mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová. Učňů je na Vysočině téměř 5500.
V sobotu začne dvacetidenní lhůta, během které budou moci žáci podávat přihlášky na střední školy. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté maturitní obory se budou konat 11. a 14. dubna