Franc scénu fotografoval na dva fotoaparáty, a to z vysokozdvižné plošiny z výšky asi pětadvaceti metrů. Z nich ten hlavní byla velkoformátová měchová kamera na ploché negativy, využívající půldruhého století starou zobrazovací technologii.
„Je to takzvaná sklopná desková kamera o formátu 8 krát 10 palců, je to ale současný výrobek, nejde o repliku starého přístroje. Využívá ale původní technologie: objektiv je sice moderní, ale samozřejmě nemá automatické ostření, ostří se pomocí lupy na matnici a ručním posunem objektivu v kolejničkách komory,“ popsal Franc.
Aparát byl vyroben specialistou v Maďarsku asi před osmi lety. Franc jej měl při fotografování upevněn na mohutném stativu, který měl ještě k zábradlí vysokozdvižné plošiny zafixován plastovými sponami.
Rok příprav
Nápad se zrodil v hlavě náměšťského uměleckého kováře Pavla Tasovského, když měl před rokem Franc výstavu svých fotografií ve výstavní síni Galerie 12, provozované kovářovou manželkou Lídou. „Příprava od myšlenky k realizaci trvala rok a já děkuji všem, kteří nám pomáhali,“ řekl Franc.
Měl představu, že se na jediném snímku v komponovaných skupinkách představí kromě jednotlivých obyvatel například městské spolky, jako třeba hasiči nebo rybáři, někdo vyhlížel z oken okolních stavení a podobně. Na organizační přípravě fotografování se podílely desítky lidí.
Místo kariéry šla fotografovat psy a koně. Papírovou fotku nic nepřekoná, říká |
„Myslím, že mou představu se podařilo naplnit. Sice jsem ještě chtěl, aby se v řece koupali lidé, věřil jsem, že to slunečné říjnové počasí umožní, ale to nevyšlo,“ smál se Franc.
Celé odpoledne totiž ve skutečnosti drobně pršelo a teplota byla kolem devíti nad nulou. I tak ale kompozici snímku dotvořili kromě vodáků například rybáři, kteří s podběráky pózovali před mostem do pasu ve vodě uprostřed toku říčky Oslavy. Jeden z nich ukazoval do fotoaparátu kapra. Ten mu však po nějaké době uplaval a tak muž pózoval bez něj.
Plošina se kymácela
Podle France bylo nejtěžší při fotografování v sobotu zvládnout vliv počasí. „Bylo zataženo, k tomu foukalo a plošina se kymácela, s tím jsem se musel vyrovnat. Fotografovat s touto kamerou není totéž jako stisknout tlačítko na mobilu,“ řekl Franc.
Jeho desková kamera je konstruována pro formát negativu o rozměru přibližně listu A4, což jí umožňuje na snímcích dosáhnout extrémně velkého rozlišení. Pro srovnání: standardní kinofilmové políčko negativu, které odpovídá tzv. full frame mikročipu v kvalitních soudobých fotoaparátech, má rozměry 24 krát 36 milimetrů. Deskový velkoformátový negativ tedy snímá na plochu asi 70krát větší.
OBRAZEM: Malebná Hluboká i mlha nad Vltavou. Fotografovali jsme z balonu |
„Není to levná záležitost. Jenom negativy pro několik snímků, které jsem zde pořídil, přišly na osm tisíc korun,“ pověděl Franc. Negativ nechá zdigitalizovat u specialistů ve Skotsku. V Náměšti výsledný snímek představí ještě letos. Lidé si budou moci pořídit jeho menší kopii.
Akce se uskutečnila jako vyvrcholení zdejšího Roku fotografie k poctě významného náměšťského fotografa Ondřeje Knolla, který žil v letech 1883 až 1960.