Ochránci přírody se chystají vykoupit dalších 2,7 hektaru pozemků v území s mokřady Na Skřivánku poblíž Jihlavy. Vloni tam už Český svaz ochránců přírody (ČSOP) s pomocí veřejné sbírky získal 7,6 hektaru. Uvedl, že jde o velmi zajímavou lokalitu, což potvrdily i přírodovědné výzkumy. Několik druhů brouků tam bylo objeveno poprvé na Českomoravské vrchovině. ČTK to dnes sdělil Jan Moravec, který má v ČSOP výkupy přírodně cenných pozemků na starosti.
Na Skřivánku jsou mokřady, mokřadní louky, drobné vodní toky i malý rybníček. Území obsahuje také sušší místa a kousek lesa. Je tam velké množství mrtvého dřeva, což je podle ochránců to, co příroda potřebuje.
Lokalitu bylo potřeba zmapovat, aby ochránci věděli, kde je potřeba zasahovat a kde by naopak zasahovat neměli. "Proto bylo už před rokem, tedy ještě dříve, než se podařilo pozemky vykoupit, zadáno odborníkům provést zde hned šestnáct různých biologických průzkumů," uvedl Moravec.
Zajímavé výsledky přinesl průzkum brouků, jichž tam odborníci zatím našli 171 druhů. Šest je uvedených v takzvaném červeném seznamu, tedy v nějakém stupni ohrožení. Dva druhy, které ani nemají česká jména, patří mezi kriticky ohrožené.
Největším překvapením podle ochránců byly čtyři druhy brouků nalezené poprvé na Českomoravské vrchovině. Dva jsou vyloženě mokřadní, další dva horské, přičemž Skřivánek má jen něco málo přes 600 metrů nad mořem, uvedl Moravec. Dodal, že zajímavý je i druh s vědeckým jménem Leptinus testaceus, který také nemá české jméno. Je to jeden z mála slepých druhů brouků v místní fauně, žije v hnízdech myší a krtků. Jde o teprve druhý nález z Českomoravské vrchoviny, uvedl.
ČSOP shání peníze na výkup ohrožených přírodních lokalit v kampani Místo pro přírodu. Výkupy Na Skřivánku kromě stovek dárců podpořil i Kraj Vysočina. Od roku 2003, kdy byla kampaň zahájená, už bylo podle jejího webu vykoupených 204 hektarů v 57 lokalitách.