„Stavební práce se budou týkat nejen vybavení, ale také budovy a jejího nejbližšího okolí. Současně počítáme se zajištěním dočasného provozu, a to díky modernizaci na etapy a částečným zachováním provozu,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Martin Kukla. Tři z pěti krajských nemocnic využívají na praní externího dodavatele, zbylé dvě mají vlastní prádelnu.
Krajská rada v minulém týdnu schválila studii stavebně technologického řešení a také uvolnění finančních prostředků na přípravu projektové dokumentace. Předpokládaná cena stavebních prací je přibližně 197 milionů korun. Kraj požádal o evropskou dotaci prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR v částce více než třicet milionů korun.
„Modernizace by měla přinést až 40% úsporu primární energie z neobnovitelných zdrojů na technologickém uzlu prádelny. Nový provoz bude pro nemocnici znamenat také významnou ekonomickou úsporu,“ sdělil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Jiří Pokorný. Podle něj by nová prádelenská technologie měla zajistit vyprání dvou tun prádla za jednu pracovní směnu.
Kromě Pelhřimova si praní zajišťují sami také v havlíčkobrodské nemocnici. „Pereme prádlo nejen pro nás, ale také pro vedlejší Psychiatrickou nemocnici a krajské organizace - Domov pro seniory, záchranáře a další soukromé subjekty v okolí,“ vyjmenovala mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo. Podle ní v loňském roce celkem vyprali a vyžehlili více než tisíc tun prádla, obdobně tomu bude i letos. Stejně jako v Pelhřimově, také v Havlíčkově Brodě do budoucna plánují rekonstrukci provozu.
Služeb externího dodavatele využívají Nemocnice Jihlava, Nové Město na Moravě a také Třebíč. „Firma prádlo odváží a zaváží přímo na oddělení. Výhodou je, že prádelna sídlí přibližně kilometr od našeho areálu,“ uvedl technický náměstek Nemocnice Třebíč František Kalina.