Zatímco skulpturu patrona českého a moravského státu a jednoho ze symbolů české státnosti poničil čas a vandalové, tak střechu svatováclavského kostela narušil rozpoutaný přírodní živel.
Krytinu otrhala vichřice. „Na střeše kostela dochází k výměně části krytiny utržené loni vichřicí. Dělá se to na dvě etapy. Loni byla střecha zakryta provizorně a nyní se opravuje definitivně. Řemeslníci využívají vhodného počasí, protože odkrytí střechy kostela s sebou samozřejmě nese problémy,“ řekl pacovský starosta Tomáš Kocour. Pokrývači mění měděnou krytinu střechy opět za měděnou.
Sochu sv. Václava obnovují odborníci po přibližně až patnáctileté periodě. „Došlo na ní k degradaci pískovce, a navíc vandalové na soše olámali drobné fragmenty,“ přiblížil Kocour. Do září by měly být práce hotovy.
Celý areál pacovského zámku včetně svatováclavského kostela je nemovitou kulturní památkou. „Areál je zrekonstruovaný, ale když na jedné straně skončíte, na druhé straně začnete. Je to nekonečný příběh. Místy samozřejmě už opět opadávají omítky, ale nyní se chceme především soustředit na opravu valů za kostelem,“ sdělil Kocour.
Problémem je i dvojité schodiště
Dlouhodobě problematické je také dvojité schodiště před kostelem sv. Václava. Je poničené zatékající vodou. „Původně bylo jednostranné, nebyl tam vstup do bývalé krypty kostela. Už v době vzniku bylo to schodiště nešťastně provedeno, nebylo odizolováno. Už jen za mého působení se nahrubo opravovalo třikrát až čtyřikrát,“ uvedl Kocour.
Podle jeho slov chce město vymyslet pro tuto vizuálně atraktivní část centra města komplexní řešení. „Za mě osobně by bylo ideálním řešením situace toto schodiště odstranit a vrátit tam původní jednoramenné schodiště. Prostor za ním ale určitě chceme zachovat,“ míní starosta Kocour. Za minulého režimu podle něj byla v bývalé kryptě kostela vinárna a diskotéka. „Nyní je to nevyužívané, opuštěné,“ podotkl starosta.
Zanedbaná pacovská synagoga získá další část fasády i kopie původních oken |
Komplex zámku a kostela je jedním z kulturních center Pacova. „V areálu je městské muzeum, kde souběžně běží tři výstavy obrazů,“ zmínil Kocour.
Novou dočasnou expozicí je Kraj Antonína Sovy v obrazech Jana Řeřichy. Souběžně je zde také výstava obrazů Evy Wernerové Malkovské a vystaven je i soubor obrazů Tomáše Šmilauera na téma Poutnictví.
Významný pacovský básník Sova tu má samostatnou expozici, stejně jako zde má trvalé místo Galerie akademického malíře Jana Autengrubera.
22. března 2019 |