„V případě odsouzení hrozí obžalovaným až 12 let vězení. Vyšetřovaní jsou na svobodě,“ uvedla mluvčí vysočinské policie Dana Čírtková.
Mezi obviněnými podle ní figurují Češi a Slováci ve věku od 24 do 41 let, všichni působili převážně na Vysočině.
Policie ukončila vyšetřování minulý týden a poslala návrh na podání obžaloby státnímu zastupitelství v Jihlavě pro trestné činy účast na organizované zločinecké skupině, zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, legalizace výnosů z trestné činnosti a přečin neoprávněného podnikání. Obsáhlý spisový materiál čítal 12,5 tisíce listů.
Povolení jim chybělo
Obvinění založili první společnost v roce 2017. Po roce ji ovšem zrušili a založili novou. Takto postupovali celkem čtyřikrát. Žádná společnost přitom neměla povolení k agenturnímu zaměstnávání a měla jen několik pracovníků.
„Tyto společnosti soustavně a opakovaně dodávaly desítky až stovky cizinců, většinou se jednalo o dělnické profese, firmám, které je pak zaměstnávaly jako agenturní pracovníky. Za období od roku 2017 do roku 2023 dodaly cizince nejméně čtyřiceti odběratelským společnostem. Tyto společnosti odebíraly pracovní sílu, tedy cizince, na základě rámcových smluv o dílo, a tím nemusely hradit za tyto zaměstnance zákonné odvody,“ vysvětlila Čírtková.
Falešné pracovní agentury neodváděly zdravotní a sociální pojištění a neplatily ani daň z příjmu.
„Po oznámení o zahájení daňových nebo jiných kontrol ze strany státních orgánů - finančního úřadu, úřadu práce, případně dalších státních orgánů, obvinění nechali převést všechny tyto společnosti na takzvané bílé koně, které představovali občané a občanky Ukrajiny. Hlavním důvodem pro tyto převody byla snaha ztížit a znemožnit kontrolním orgánům řádné provedení kontrol,“ uvedl vyšetřovatel případu Tomáš Mecera, vrchní komisař odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.