V Jihlavě mají mládě kočkodani Rolowayovi, kteří v přírodě patří mezi 25 nejohroženějších primátů světa. Chová je několik zoologických zahrad v Evropě, v Česku pouze jihlavská zoo. Novinářům to dnes řekl její ředitel Jan Vašák. Samce a samici těchto kočkodanů má zoo od loňského v září, mládě se jim narodilo poslední den v lednu. Aby pro něj měla samice dost mléka, přidávali jí chovatelé i bylinkový čaj.
"Je to kriticky ohrožený druh. V přírodě jich pravděpodobně zbývá něco kolem 1000, v zahradách jich máme v tuhle chvíli 36," řekl ředitel. Podotkl, že tato krásná zvířata nejsou ani moc náročná na potravu. "Přesto jsou v takové situaci, v jaké jsou, protože zkrátka řada zoologických zahrad jde směrem nějakých atraktivních byznys plánů a mnohdy tahle zvířata jim do toho nezapadají," řekl Vašák.
Kočkodani Rolowayovi, kteří se dostali do zoologických zahrad v 80. letech, byli z Toga. Vašák řekl, že pokud ví, v Togu už se nevyskytují. Ve volné přírodě ještě žijí v Ghaně a Pobřeží slonoviny, i tam se pro ně podmínky zhoršují kvůli přetváření krajiny. Uvádí se, že tam jsou těchto kočkodanů nejvýše 2000, ale lidé, kteří se tam pohybují, mluví o poloviční populaci, uvedl ředitel.
Jihlavská zoologická zahrada chová přes 250 druhů zvířat, jejich celkový počet se pohybuje okolo 1500. Mezi letošní významné odchovy ředitel zařadil také mláďata křečků velkých, kteří rovněž patří mezi ohrožené druhy. Jejich populace chovaná v Evropě čítá přes 50 jedinců, z nichž 13 je v Jihlavě. Jinak křečci velcí žijí pouze na ostrově Madagaskar.
Zoo v Jihlavě vloni navštívilo 345.000 lidí, přibližně o 9700 méně než v dosud rekordním roce 2023. Z celkových ročních výnosů zahrady, které byly 100 milionů korun, bylo ze vstupného 40 milionů. Další peníze získala zoo prodejem suvenýrů a z parkovného. Od města, které je jejím zřizovatelem, dostala příspěvek 24,5 milionu korun a dalších 1,5 milionu z dotací. Celkové roční náklady zoo byly 95 milionů korun.
V tomto roce by zoo chtěla zahájit stavbu venkovních výběhů pro kočky pouštní a karakaly, na které přispěje čtyřmi miliony korun kraj a podobnou částkou zoo. Zahrada například také připravuje studie na nové objekty pro hrošíky a tygry.
Ve vzdělávacím centru PodpoVrch se vloni uskutečnilo 594 programů pro 11.000 žáků škol. Velký zájem je o tábory v zoo. "Zatím máme takovou zkušenost, že se nám těch 180 míst obsadilo během minuty," uvedla vedoucí centra Pavla Jarošová. Kvůli nedostatku prostoru začne zahrada využívat i část sousední továrny Modeta, která už několik let patří městu. V části je pořád textilní výroba. Ve volném křídle budou po opravách sociálního zázemí a revizi elektroinstalace tři sály vybavené tak, aby tam mohly být programy pro děti. Jde o dočasné řešení, než radnice rozhodne o celkovém novém využití továrny.