Regionální muzeum ve Žďáru nad Sázavou dnes otevřelo výstavu Kouzlo Vánoc. Přístupná je v Moučkově domě. Další vánoční výstavu muzeum otevře 10. prosince. Přiblíží v ní vánoční svátky v 50. a 60. letech minulého století, kromě jiného i neúspěšnou snahu prosadit tehdy do povědomí veřejnosti ruskou vánoční postavu Dědu Mráze. ČTK to dnes řekl Miloslav Lopaur z historické oddělení žďárského muzea.
Výstava Ježíšek nebo Děda Mráz bude přístupná do 12. ledna příštího roku v sídle muzea. "Zaměřujeme se na to, jak Vánoce vypadaly jednak ve veřejném prostoru a jednak v tom domácím prostředí, protože to byly dvě trošku odlišné věci," řekl Lopaur.
Ve veřejném prostoru se tehdejší moc snažila prosadit Dědu Mráze, ale také zdůrazňovala prosincové narozeniny sovětského vůdce Josifa Stalina. Děda Mráz byl přitom postavou, kterou před druhou světovou válkou sovětský režim pronásledoval. Když se ji nepodařilo vymýtit, stala se z něj postava tolerovaná a od konce 40. let prosazovaná i v Československu. Přes snahy ústředního výboru KSČ nakonec s malým úspěchem. "Ve veřejném prostoru to byla jakási setkání školní mládeže s Dědou Mrázem, který od konce 50. let vyklízel pozice a postupně už jenom navštěvoval některé vybrané pracovní kolektivy a domovy mládeže. V 60. letech zmizel úplně," řekl Lopaur.
Víc než o osvětlení byla před 70 lety vánoční výzdoba měst o vyzdobených výkladech obchodů. Z doby první republiky se ale udržela tradice vánočních stromů označovaných jako stromy dětí nebo stromy míru.
Jak vypadaly Vánoce v domácnostech, ukáže muzeum v místnostech zařízených jako kuchyně, obývací nebo dětský pokoj. Nechybí v nich vánoční ozdoby, osvětlení ani sladkosti. Podstatnou část exponátů tvoří tehdy typické dárky. Pro chlapce to byla třeba stavebnice Merkur, pro dívky pokojíčky. Často se darovaly také knihy a domácí přístroje. "Dneska by se žena urazila, kdyby dostala mixér. Tehdy byla ráda, protože jí to ušetřilo práci. Vystavili jsme tady třeba ponorný přístroj na víření vody při praní v neckách," řekl Lopaur. Součástí výstavy bude fotokoutek, v němž si budou moci návštěvníci udělat snímek v dobovém stylu.
Podobně jako výstava v muzeu je i výstava Kouzlo Vánoc v Moučkově domě prezentovaná ve vybaveném pokoji, tentokrát ale z přelomu 19. a 20. století. Vánočně pojednaný je i koloniální obchod nebo dílna, ve které si mohou návštěvníci vyzkoušet některé vánoční zvyky. Třeba pouštění lodiček nebo věštění budoucnosti podle symbolů schovaných pod hrníčky. Připravené je také lití olova. Prohlédnout si v ní lidé mohou i vánoční vrkoč, předchůdce vánočního stromečku, dekorace vytvořené z pečených copánků, jablíček a sušeného ovoce. Výstava je doprovázená výkladem, ve kterém se návštěvníci dozvědí víc o vánočních tradicích. Výstavu je možné navštívit do 5. ledna příštího roku.