Vězeňská sluba bude přítí rok testovat monost, aby zaměstnanci věznic mohli do zaměstnání nosit mobilní telefony. Zatím to z obavy o zneuití vězni není moné. Při dnení návtěvě v enské věznici ve Světlé nad Sázavou to řekl generální ředitel Vězeňské sluby ČR Simon Michailidis. Nemonost být v pracovní době v kontaktu s rodinou vnímají i pracovníci světelské věznice negativně, vyplynulo z dnes prezentovaného osvětového snímku Jana Látala Za zdmi předsudků.
Vězni mají monost legálně telefonovat. Hovory jsou ale nahrávané. Kdy je podezření, e při hovorech plánují trestnou činnost, slouí nahrávky jako vodítko při jejím vyetřování. "Pokud odsouzený nemá důvod sdělovat trestnou činnost, můe si legálně zatelefonovat. O to víc musíme sledovat a snait se omezit přístup k mobilním telefonům, nad kterými nemáme úplně kontrolu," řekl Michailidis.
Testování se bude zpočátku týkat věznic Rýnovice, Liberec a Příbram. "Přiblině čtyři měsíce bychom to chtěli pilotovat a zjistit, jestli se nám ta předpokládaná rizika projeví v míře, která by nebyla akceptovatelná, nebo se projeví v míře akceptovatelné. Nebo se dokonce nemusí projevit vůbec," řekl Michailidis. Podle toho se rozhodne, zda se pouívání mobilních telefonů ve věznicích za určitých podmínek pracovníkům povolí ploně.
Ve snímku Za zdmi předsudků odpovídalo na 20 otázek přes 30 pracovníků světelské věznice. Na jinou sérii otázek pak odpovídalo i 80 odsouzených en. Krátké filmy měly ustálenou podobu, kterou u Látal vyuil třeba při rozhovorech se kolními dětmi. Odpovědi ano či ne účastníci manifestují tak, e buď vstoupí, nebo nevstoupí do vymezeného kruhu. Film je snímaný z nadhledu a je tak dobře patrné, kolik dotazovaných se s kterou odpovědí ztotoní. Snímek vznikal ve spolupráci Vězeňské sluby ČR, Czexperimentu, za ním stojí Látal, a organizace Rubikon Centrum, která pomáhá vězňům po proputění.
Smyslem filmu je dát veřejnosti stimul k zamylení nad trestní politikou, řekla ČTK spoluzakladatelka Rubikon Centra Lenka Ouředníčková. "Často jedeme v takovém vytyčeném tunelu, kde panuje přesvědčení, e odplata je to nejlepí, tvrdé tresty pomáhají. Ale to tak není. Chceme těmito videi troku rozhýbat přemýlení, abychom viděli i irí souvislosti," řekla Ouředníčková. V polovině přítího roku by podle ní měla vzniknout i videa z muské věznice a na otázky týkající se vězeňství se budou tvůrci ptát také veřejnosti.
Asi 22 procent vězněných en, které se natáčení účastnily, mají rodiče, kteří mají sami problémy se zákonem. Téměř pětina jich vyrůstala v dětském domově, 94 procent z nich zailo násilí ze strany svého partnera. Přesto víc ne polovina z nich věří v lásku na celý ivot. "Věřím v lásku na celý ivot, a ta mě sem (do vězení) taky dostala," zaznělo ve snímku od jedné z nich.
Do natáčení se zapojila i Naděda Balogová. Jetě jí nebylo 40 let a ve vězení za opakované krádee u strávila 14 let. Do proputění ze současného výkonu trestu jí zbývají tři měsíce. "Je to těké, v ivotě jsem vlastně nic nedokázala, nemám ani vlastní rodinu, ani přítele, ani děti. To je ale tuba, kterou si moc přeju. Doufám, e kdy mám za tři měsíce výstup, e toho jednou docílím a budu astná a spokojená," řekla Balogová.
Kapacita věznice ve Světlé nad Sázavou je přes 1000 lidí, v současnosti si v ní trest odpykává asi 850 en.