metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

  6:32aktualizováno  17:47
Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o dopravních a ekologických projektech na Vysočině a v Pardubickém kraji, řešili i přípravu socioekonomické analýzy k rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Premiér Fiala s ministrem Kupkou navštívili také rozestavěný úsek dálnice D35 Vysoké Mýto – Džbánov na Orlickoústecku.

Navzdory vedru a dusnu se ve středu krátce po poledni na Havlíčkově náměstí v Havlíčkově Brodě sešlo několik desítek pozorovatelů, kteří se osobně přišli podívat na výjezdní zasedání Vlády České republiky.

„Kromě policistů je zde také několik desítek lidí,“ popsal situaci před budovou Staré radnice přítomný redaktor MF DNES. „Právě teď přijíždí ministr spravedlnosti Pavel Blažek,“ informoval kolem 13. hodiny.

Premiér Petr Fiala se k jednání vlády přesouval společně se starostou Havlíčkova Brodu Zbyňkem Stejskalem (ODS) z osobní schůzky, která proběhla na nedaleké Nové radnici.

„Pan premiér Havlíčkovu Brodu garantuje, že jakmile při přepravě nadměrných nákladů do Dukovan dojde k nějakým nákladům či škodám, tak se o to stát postará,“ prozradil Stejskal s tím, že právě Brod bude jedním z důležitých tranzitních míst na trase nadměrných nákladů při plánovaném rozšíření Jaderné elektrárny Dukovany.

Členy vlády ve Staré radnici mezitím přivítal místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Bek mluvil o kauze s majáčkem

Po příjezdu si našli vybraní ministři čas na krátké rozhovory se zhruba dvacítkou přítomných novinářů. Největší zájem byl o ministra školství Mikuláše Beka, který se vyjádřil k aktuální kauze možného zneužití majáčku na služebním automobilu a projetím záchranářskou uličkou na dálnici D1. Upozornila na ni ve středu MF DNES.

Nic jsem neporušil, hájí se Bek. Podle Fialy se na majáčky musí rozumně

Ministr dopravy Martin Kupka vzpomínal na to, jak v prosinci v Havlíčkově Brodě otevíral jihovýchodní obchvat města. A prozradil, že se pracuje na další jihozápadní části. „Ředitelství silnic a dálnic nyní hledá vhodnou variantu, během několika týdnů by snad mohlo být vybráno. A pak se snad bude pokračovat dál,“ uvedl před jednáním vlády Kupka, který si podle svých slov uvědomuje, že dopravní situace v Brodě není jednoduchá. „Nicméně, jihovýchodní obchvat hodně pomohl a hodně toho vyřešil,“ tvrdí.

V pořadí šestého zasedání aktuální vlády v regionech se účastnili téměř všichni ministři, pouze Marian Jurečka, Jana Černochová a Petr Hladík do Havlíčkova Brodu poslali své náměstky. Při příchodu ministra financí ČR Zbyňka Stanjury se ozval silný pískot.

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

Na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Fiala, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a ministr financí Zbyněk Stanjura oznámili největší investici v historii ČR. Americký výrobce čipů Onsemi investuje do rozšíření výroby v závodě v Rožnově pod Radhoštěm přibližně 46 miliard korun. Společnost Onsemi původně zvažovala rozšíření výroby také ve svých závodech ve Spojených státech a v Jižní Koreji.

Podle premiéra Petra Fialy se na následném setkání zástupců vlády s hejtmany Pardubického kraje a Kraje Vysočina řešil například stav dopravní infrastruktury v souvislosti s dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany.

„Pan ministr Kupka nás informoval o konkrétních stavbách, třeba nutnosti propojit ulice Jihlavská a Brněnská ve Žďáře nad Sázavou, příprava rozšíření několika odpočívek na dálnici D1, příprava obchvatu Pelhřimova nebo Třebíče,“ uvedl Fiala. „Jsou potřeba také nachystat některé železniční stavby, ať už je rekonstrukce železniční stanice Vlkov u Tišnova, několika úseků tratí či příprava vysokorychlostní trati v úseku Poříčany - Světlá nad Sázavou,“ doplnil premiér.

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek si setkání s premiérem pochvaloval. „Musím ocenit snahu vlády vyjíždět do regionů a bavit se s námi, regionálními zástupci a reprezentanty. O našich vizích, záměrech a významných projektech,“ uvedl Schrek. „Dnes jsme se záměrně nedotkli Dukovan, jednoho z nejdůležitějších projektů, který propojuje vládu a Kraj Vysočina. Protože ho řešíme poměrně samostatnou cestou a komunikací,“ vysvětlil hejtman.

Fiala s Kupkou kontrolovali rozestavěnou dálnici

Jednání vlády v Havlíčkově Brodě využili i mnozí ministři k setkáním a návštěvám přímo v regionu. Například premiér Fiala a ministr dopravy Martin Kupka (ODS) se podívali na kontrolní den na stavbě dálnice D35 u Vysokého Mýta. Podle Fialy rozestavěný úsek dálnice D35 Vysoké Mýto – Džbánov na Orlickoústecku skončí podle harmonogramu do konce roku 2025. Práce si vyžádají zhruba dvě miliardy korun.

„Obecně řečeno nemůžeme být prosperující země, pokud nebudeme zemí, která je pro občany snadno prostupná a dostupná, potřebujeme to kvůli mobilitě pracovních sil, potřebujeme to kvůli obchodu, potřebujeme to k rozvoji ekonomiky,“ řekl premiér. Podle něj se stavba silnic daří.

Vysoké Mýto po dostavbě D35 čeká vysvobození, dopravní kolapsy zná i premiér

Stavba úseku dálnice Mýto - Džbánov začala na konci loňského roku. Na dokončení dálnice čeká Vysoké Mýto, které trápí kolony aut. Po hlavním tahu na Olomouc jezdí až 25 tisíc aut denně. „Každý z nás jezdí, kdo tu jezdí, tak ví, jak problematické je projet Vysokým Mýtem. Je pozitivní, že stavební práce pokračují podle harmonogramu,“ řekl Fiala.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) jednal s menšími a středními podnikateli v Pacově, Žirovnici a na rekonstruovaném zámku v Kvaseticích u Havlíčkova Brodu. Ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek strávil dopoledne na pracovišti Akademie věd v Telči a ve Vysoké škole polytechnické v Jihlavě.

„Rádi bychom s panem ministrem probrali celkovou situaci ve školství, přijímací zkoušky na střední školy a platy nepedagogických pracovníků. Uspořádáme i besedu pana ministra se studenty,“ předeslal k očekávané návštěvě ministra školství Mikuláše Beka (STAN) ředitel havlíčkobrodského gymnázia Hynek Bouchal.

„Je to pro naši školu velká událost. Za ty roky, co jsem ve funkci, je to teprve druhý ministr. Jen před dvanácti lety jsme přivítali ministra spravedlnosti,“ dodal ředitel školy.

6. června 2024

Část programu měl Bek shodnou s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL), společně zavítali na Zemědělskou akademii do Humpolce. Poté Výborný pokračoval do Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě a na jeho pokusná pole u Valečova.

„Panu ministru bychom rádi ukázali naše pokusy se závlahou a ochrannými přípravky. V Brodě se pak podíváme do genové banky brambor a pohovoříme o financování výzkumu a poradenství,“ nastínila zástupkyně ředitele ústavu Jaroslava Domkářová.

Strop vzhůru nohama

Odpoledne představitelé vlády jednali v takzvaném Havlíčkově sále. Jedná se o jednu z větších síní otočenou směrem do náměstí v Brodě. V minulosti právě v ní sídlilo dětské oddělení krajské knihovny. Po rekonstrukci je vyvedena v cihlově červené barvě.

19. května 2023

Velkou zajímavostí sálu je strop. Při opravách dělníci odkryli původní jemně zdobené dvanáctimetrové trámy ze 17. století. Projektant se je rozhodl zachovat. Protože ale byla potřeba strop zvýšit, nechal akustické panely instalovat až nad ně. Strop je v Havlíčkově sále tak v podstatě „vzhůru nohama“.

  • Nejčtenější

Zastávky na znamení plošně zavedli před třemi týdny. PIDiatr Vondráček je ale ne vždy stíhá hlásit

18. července 2024  14:52

„Pro výstup stiskněte tlačítko.“ Tuhle hlášku slýchávají cestující v pražských autobusech a...

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip....

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Jižní strahovská tribuna ožívá! Kulturní program na obřím stadionu je zdarma a bez registrace

16. července 2024  5:12

Bezplatné komentované prohlídky s průvodci, přednášky, debaty, filmové projekce i unikátní výstavy....

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

23. července 2024  18:02

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na...

Na velkou rekonstrukci budovy kina Varšava dostal Liberec jednu nabídku

23. července 2024  15:44

Na velkou rekonstrukci památkově chráněné budovy jednosálového kina Varšava dostal Liberec jednu...

Festival Kroměřížské hudební léto letos zve na operní árie, pop i klasiku

23. července 2024  15:31

Festival Kroměřížské hudební léto letos zve na operní árie, popovou muziku i klasiku. Připravena je...

Z Pardubic na Vysočinu už jezdí všechny objednané RegioFoxy, kraj chce další

23. července 2024  17:12

Cestujícím v Pardubickém kraji slouží na trati z Pardubic do Havlíčkova Brodu sedm nových...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...