Hackerský útok stále vyšetřuje policie. Neznámý pachatel podle kriminalistů napadl počítačový systém města, když na jeho vnitřním serveru zašifroval veškerá elektronická data. Za jejich opětovné zprovoznění měl požadovat výkupné v nespecifikované výši, uvedla policie. Výši škody policie předběžně odhadla na 800 tisíc korun. Pachateli v případě dopadení hrozí až čtyři roky vězení.
Po hackerském útoku se radnice nemohla dostat k datům na serverech. Nefungovala například spisová služba, agendy Czech point, placení poplatků.
„Neměli jsme podklady k jednáním rady a zastupitelstva, nešla pokladna. Lidé například nemohli zaplatit poplatek za psa,“ uvedl starosta Martin Moravec (Východočeši). Výši nákladů na obnovu dat a počítačového provozu města, stejně jako výši škody, starosta nespecifikoval.
Obnova dat je vždy složitá
Radnice po útoku pořídila nový systém víceúrovňového zálohování dat a provedla školení úředníků. Svým kolegům ve vedení měst a obcí borohrádecký starosta doporučil investice do ochrany dat, ač se jim může zdát, že ji má město dostatečnou. „Vyplatí se to. Obnova dat je vždy složitá a časově náročná,“ uvedl.
Borohrádek není jedinou institucí, která v poslední době čelila útoku hackerů. V září rozsáhlý kybernetický útok paralyzoval chod městského úřadu v Ostrově na Karlovarsku. Kvůli útoku město muselo odložit jednání zastupitelstva. Bezpečnostní firma Check Point v srpnu uvedla, že české firmy čelily v letošním druhém čtvrtletí v průměru 2094 kyberútokům týdně, což bylo meziročně o 34 procent více.
Při útoku takzvaným ransomwarem škodlivý software zablokuje přístup k datům uživatele nebo celého počítačového systému. Za opětovné zpřístupnění požadují hackeři výkupné. Vedle ztráty dat mnohdy hackeři hrozí i jejich zveřejněním.