Stotisícový Hradec Králové plánuje na rok 2025 zvýšení investic na 782 milionů korun z letos plánovaných 499 milionů korun. Rozpočet by měl mít schodek 567 milionů korun při příjmech 3,08 miliardy korun a výdajích 3,65 miliardy korun. Deficit chce město uhradit z peněz naspořených v minulých letech. S úvěrem nepočítá. Vyplývá to z návrhu rozpočtu, který budou v úterý 17. prosince schvalovat zastupitelé.
Největší částkou na investice má v roce 2025 být 135 milionů korun na přestavbu křižovatky Mileta na silničním okruhu města. Jde o sdruženou investici Hradce Králové, kraje a státu za více než půl miliardy korun, která začala letos na jaře. Do projektu rozšíření železniční trati směrem na Pardubice na dvě koleje a souvisejících demolic v Kuklenách plánuje město dát 100 milionů korun.
Zhruba 80 milionů korun by mělo jít do další etapy rekonstrukce ZUŠ Střezina. Do stavby nástavby Základní školy SNP chce město vložit 45 milionů korun a po 40 milionech korun hodlá dát na přístavbu a rekonstrukci ZŠ Malšova Lhota a na rekonstrukci MŠ Kamarád. Celkové investice do školství by měly být na úrovni 230 milionů korun.
Zhruba 50 milionů korun plánuje město dát do vylepšení funkcí a chodu loni dostavěné fotbalové arény. Například počítá s vybudováním podchodu pod silničním okruhem u arény.
Na straně výdajů město počítá s rezervou 60 milionů korun. Peníze z rezervy poslouží podle rozhodnutí vedení města na financování například nově zařazených investic.
Daňové příjmy, které jsou hlavní příjmovou položkou rozpočtu, by měly meziročně vzrůst o osm procent na rekordních 2,59 miliardy korun. "Naplnění odhadu (daňových příjmů) považujeme za reálné. Aktuálně je na vládní úrovni opět diskutována změna zákona o rozpočtovém určení daní (RUD). Předpokládáme, že případné úpravy by se dotkly spíše odhadů na roky následující," uvedla radnice. Podle zákona o RUD obce dostávají část státem vybraných daní.
Hospodaření města za první pololetí letošního roku skončilo přebytkem 521 milionů korun. Důvodem byl meziroční růst daňových příjmů a příjmů z prodeje majetku. Příjmy města v pololetí meziročně stouply o 26 procent na 1,9 miliardy korun, výdaje činily 1,4 miliardy korun. Investice v pololetí dosáhly 140 milionů korun.
Město řídí koalice čtyř subjektů, a to koalice Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Piráti a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Čtyři strany koalice mají 18 mandátů a většinu v 37členném zastupitelstvu opírají o tři přeběhlíky zvolené za Rozvíjíme Hradec a za hnutí ANO.