Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové otevře ve čtvrtek 5. září dvě nové výstavy. K vidění budou kresby a grafiky Jiřího Načeradského a velkoformátové figurativní obrazy Gabriely Slaninkové. Výstavy potrvají do letošního 3. listopadu, sdělila dnes ČTK mluvčí GMU Gabriela Bučková. Obě výstavy pracovníci galerie připravují v sídle GMU na Velkém náměstí v historickém centru města.
"Součástí nedávno otevřené výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche jsou dvě obměněné expozice, pro něž byly vyhrazeny speciální výstavní prostory, a to Kabinet sběratele a Galerie Na bidýlku II," uvedla Bučková.
Kabinet sběratele seznamuje návštěvníka se začátky sběratelství Karla Tutsche (1941 až 2008) prostřednictvím kolekce drobné účelové grafiky. "Od čtvrtka zde budou k vidění práce malíře, grafika, dlouholetého pedagoga Jiřího Načeradského. Čelní představitel nové figurace 60. let je díky absurdnímu sarkasmu jeho prací spojován také s okruhem české grotesky," uvedla Bučková.
Kolekce kreseb a grafik Jiřího Načeradského je nejrozsáhlejším souborem Sbírky Karla Tutsche. Téměř 100 prací dokumentuje autorovu tvorbu mezi lety 1965 až 1994.
Výstavní prostor Galerie Na bidýlku II prezentuje cyklus komorních výstav nejmladší generace autorů, současných studentů či absolventů z ateliérů výtvarných škol. Nová výstava představí umělkyni Gabrielu Slaninkovou, která ve svých dílech hledá podstatu lidské existence. "Kurátoři tak v novém kontextu oživují základní Tutschovu strategii, jíž bylo právě objevování a prezentace prací dosud neznámých výtvarníků," dodala Bučková.
Výstava Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche, která začala na jaře a potrvá do 12. října 2025, je pokusem o rekonstrukci Tutschovy cesty od amatérského sběratele drobné grafiky a exlibris k uznávanému znalci a majiteli jedné z nejvýznamnějších sbírek své doby v Česku. Vystaveno je více než 300 děl a expozice návštěvníkovi zároveň představuje pravidla, kterými se při tvorbě své sbírky Tutsch řídil. Podle zástupců hradecké GMU dokázal v rozmezí desítek let sestavit sbírku obsahující umělecká díla, která dohromady vytvářejí subjektivní encyklopedii českého umění od poloviny 60. let do počátku milénia.
Sbírka obsahuje díla autorů, kteří měli zásadní podíl na vývoji českého současného umění. Ve sbírce jsou zastoupení například Jiří Sopko, Antonín Střížek, Naděžda Plíšková, Alena Kučerová, Jiří David, Jiří Petrbok, Ján Mančuška nebo Jiří Kovanda.
Sbírku Karla Tutsche zakoupila hradecká GMU v roce 2021 a následující rok ji doplnila o soubor originálních kreseb ke katalogům vydaným galerií Na bidýlku. Sbírka, kterou galerie pořídila za více než 12 milionů korun a obsahuje téměř 1300 obrazů, kreseb, grafik, plastik, objektů, ale i konceptuálních instalací, je největší akvizicí hradecké GMU za posledních 30 let. Hradecká GMU je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.