Galerie moderního umění (GMU) v Hradci Králové ve čtvrtek 7. listopadu otevře dvě nové výstavy. K vidění budou práce na papíře Aleše Lamra a malby Anny Kyjovské. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hradecké GMU Gabriela Bučková. Obě výstavy zůstanou v historické budově galerie na Velkém náměstí do 5. ledna 2025. Hradecká GMU je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.
"Součástí nedávno otevřené výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche jsou dvě obměnné expozice, pro něž byly vyhrazeny speciální výstavní prostory, a to Kabinet sběratele a Galerie Na bidýlku II," sdělila Bučková. Výstava Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche začala na jaře a potrvá do 12. října 2025.
Kabinet sběratele seznámí návštěvníka se začátky sběratelství Karla Tutsche (1941 až 2008). Od čtvrtka budou v tomto výstavním prostoru k vidění práce malíře, kreslíře, grafika, ilustrátora a autora realizací ve veřejném prostoru i architektuře Aleše Lamra. Koncem 60. let na sebe upozornil obrazy, v nichž se mísí vliv evropské nové figurace s prvky světa popkultury, filmu a komiksu. "Je jedním z významných představitelů svébytné podoby pop-artu a tzv. české grotesky," uvedla kurátorka výstavy Petra Příkazská.
Galerie Na bidýlku II prezentuje cyklus komorních výstav nejmladší generace autorů, současných studentů či absolventů z ateliérů výtvarných škol. "Kurátoři tak v novém kontextu oživují základní Tutschovu strategii, jíž bylo právě objevování prací dosud neznámých výtvarníků," uvedla Bučková.
Nová výstava představí dílo Anny Kyjovské, která se soustředí na malbu výrazně stylizovaných pláten, ale i na kresbu a tvorbu objektů z keramiky nebo papírmaše. "Výstava Anny Kyjovské s názvem Sleepy Heads představí nejnovější malby, jejichž rozměr kopíruje velikost polštáře," uvedla kurátorka výstavy Anna Horák Zemanová.
Galerie se výstavou Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche snaží zrekonstruovat Tutschovu cestu od amatérského sběratele k uznávanému znalci a majiteli jedné z nejvýznamnějších sbírek své doby v Česku. Vystaveno je více než 300 děl a expozice představuje pravidla, kterými se Tutsch při tvorbě své sbírky řídil. Vytvořil encyklopedii českého umění od poloviny 60. let do počátku milénia, uvedla GMU.
Sbírka, kterou galerie pořídila za více než 12 milionů korun a obsahuje téměř 1300 děl, je největší akvizicí hradecké GMU za posledních 30 let. Ve sbírce jsou zastoupení například Jiří Sopko, Antonín Střížek, Naděžda Plíšková, Alena Kučerová, Jiří David, Jiří Petrbok, Ján Mančuška nebo Jiří Kovanda.