Královéhradecký kraj jedná s vedením Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) o umístění krajské protialkoholní záchytné stanice v areálu nemocnice. Bylo by to řešení, jak jedinou záchytku v kraji zachovat. Zařízení by tak mohlo využívat zázemí nemocnice, vyplynulo z dnešního sdělení hejtmanství. Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové už více než dva roky funguje v městské části Nový Hradec Králové v omezeném režimu, důvodem je nedostatečné personální obsazení.
"Opakovaně jednáme s ředitelem nemocnice o možném umístění záchytné stanice do areálu FN HK. To by bylo řešení v případě nutnosti zachování provozu, kdy by lékař FN HK mohl přijít k příjmu a klienta vyšetřit. Pokračování provozu záchytky na Novém Hradci Králové je do budoucna z mého pohledu neudržitelné a kraj na tom prodělává desítky milionů ročně," uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví a poslanec Jiří Mašek (ANO).
Krajská protialkoholní záchytka v současnosti přijímá klienty ve všední dny pouze v nočních hodinách, o víkendech a svátcích je její provoz nepřetržitě 24 hodin. "Tato varianta je v současnosti jediné racionální řešení pro zachování provozu z důvodu nedostatečného zajištění lékařského personálu. To by mohla vyřešit varianta spolupráce s hradeckou fakultní nemocnicí," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.
Kraj řeší budoucnost krajské záchytné stanice od jara 2022, kdy přijal oznámení o odchodu tehdejšího dlouholetého ředitele. Od ledna roku 2023 tak hrozilo, že zařízení nebude moci pokračovat v provozu, nakonec se ho ale podařilo zajistit v omezeném režimu. Kraje mají provoz protialkoholních záchytných stanic ze zákona povinnost zajišťovat.
Mašek chce z pozice poslance iniciovat nový pohled na fungování záchytek, podle něj by například mohly sloužit jako jakási "dospávací" zařízení za přítomnosti pouze středního zdravotnického personálu. "Díky tomu by náklady klesly. Pro příklad, krajská záchytka v současnosti přijme v průměru 800 klientů ročně a na jednoho takového klienta činí částka za péči 16.000 korun, kdy na to vůbec nepřispívá zdravotní pojišťovna a kraj vše hradí ze svého rozpočtu, protože ani poplatek ve výši 2000 korun většina klientů nezaplatí," sdělil Mašek.
Podle něj jsou opilci často zátěží pro zdravotnická zařízení. "Je proto otázkou, jestli v této době, kdy se ve zdravotnictví obáváme nárazu kvůli financování provozu nemocnic, by neměly být záchytky už spíše historií," dodal Mašek.
Protialkoholní záchytná stanice Královéhradeckého kraje je krajská příspěvková organizace. Od roku 1993 do června roku 2002 ji zřizovalo město Hradec Králové, poté přešla pod kraj. Ten na její provoz v roce 2024 vynaložil téměř 13 milionů korun, další náklady jsou nezaplacené poplatky stovek klientů, které záchytka přijala do své péče.