„Není v možnostech Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) regulovat lupinu včas a všude, kde se již rozšířila. Prosíme proto o pomoc vlastníky luk, hospodáře, chalupáře i rekreanty. Včasná seč omezí její růst a zabrání vysemenění. Právě proto je lupinu třeba sekat nejdéle v době, kdy začne kvést,“ sdělil mluvčí správy Radek Drahný.
Správa KRNAP ocení informace o výskytu lupiny i dalších invazních rostlin v Krkonoších. Informace o dalších druzích a metodách jejich likvidace jsou na webu invazky.krnap.cz. Invazní rostliny jsou charakteristické tím, že se snadno šíří a obsazují nová stanoviště, odkud vytlačují původní druhy.
Lupina mnoholistá pochází ze Severní Ameriky. „V posledních letech se lupina začala vyskytovat i na krkonošských loukách a představuje pro ně závažné riziko, protože postupně vytlačuje a mění původní luční společenstva. Provedená mapování potvrzují, že lupiny přibývá,“ uvedl Drahný.
Lupina produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty. V symbióze s hlízkovými bakteriemi obohacuje půdu o dusík a mění živinové poměry v půdě, které vyhovují například kopřivám nebo šťovíkům.
„Na krkonošských loukách se lze setkat s pracovníky, kteří vyrážejí každý den do boje s invazními druhy rostlin. V okolí Pece pod Sněžkou, Velké a Malé Úpy lupinu neúnavně kosí a vykopávají. Díky tomu se na dotčených pozemcích zpomaluje rychlost invaze do okolních porostů,“ sdělil Drahný.
I krásky ze zahrady mohou škodit. Které rostliny mít raději pod kontrolou?![]() |
Správa parku upozorňuje, že pokud se nezabrání dalšímu šíření této rostliny, na některých místech neporoste vedle lupiny nic jiného. Hrozí, že louky ztratí svou druhovou rozmanitost a nebudou vhodné na pastvu ani senoseč. Celá rostlina lupiny mnoholisté je totiž jedovatá. Riziko představuje hlavně pro hospodářská zvířata, zvláště ovce, které v projektu na záchranu cenných horských enkláv spásají od jara do podzimu některé louky.