Spisovatel, nakladatel a překladatel Josef Škvorecký má šanci stát se klasikem české literatury. V některých svých knihách bude žít stále, řekl ČTK literární historik a autor zanedlouho uveřejněné Škvoreckého biografie Michal Přibáň. Náchod si letos připomíná sté výročí narození Škvoreckého (1924 až 2012), který rodné město zachytil v několika svých knihách. V pátek 27. září se tam uskuteční vzpomínková akce k jeho nedožitým stým narozeninám.
Škvorecký se stal jedním z nejčtenějších českých spisovatelů v 60. letech mu v době uvolnění politických poměrů vyšly mimo jiné díla Legenda Emöke (1963), Konec nylonového věku (1968), Hořkej svět (1969) či Lvíče (1969). Zájem o něj vzrostl na začátku 90. let. V současnosti podle Přibáně zájem čtenářů o něj stagnuje.
"Mezi čtenáři je jeho jméno v širokém povědomí i nadále. Škvorecký má šanci stát se prostřednictvím některých svých děl klasikem," řekl historik.
Pokud jde o mladou generaci čtenářů, tak má dojem, že musí pomoci učitelé, náhoda nebo štěstí, aby si čtenář ve Škvoreckém našel toho svého autora. "Nemyslím si, že by Škvorecký k současníkům nepromlouval, ale na druhé straně se svět od jeho časů změnil, proto je jasné, že mladší čtenáři hledají odpovědi na jiné otázky, než poskytoval. I s touto výhradou si ale myslím, že jde o autora, který je stále živý," řekl Přibáň.
Skandál způsobila Škvoreckého prvotina, román Zbabělci, který poprvé vyšel v roce 1958 a líčí události z konce druhé světové války ve fiktivním městečku Kostelec, přičemž nebylo pochyb, že jde o Náchod. Mezi jeho další známé tituly patří také Tankový prapor (1971), Mirákl (1972) či Příběh inženýra lidských duší (1977).
"Vydáním románu Zbabělci byl popřen socialistický realismus jako jediná povolená metoda. Ukázalo se, že česká literatura je schopná držet krok se světem. Vlastně tím začala v české kultuře 60. léta," řekl ČTK Přibáň, který v románu Zbabělci spatřuje jeden ze zásadních významů Škvoreckého nejen pro českou literaturu.
Škvoreckého význam podle něj spočívá také v tom, že v 70. a 80. letech velmi prospěl české literatuře tím, že umožnil tištěná vydání knih exilových a samizdatových autorů a také, že na Západě intenzivně propagoval českou kulturu. V 50. a 60 letech byla podle Přibáně důležitá i jeho role překladatele.
V nejbližší době vyjde Přibáňovi první díl Škvoreckého biografie nazvaný "Errol. Josefa Škvoreckého život první, 1924–1969", který podle nakladatelství Host podrobně sleduje Škvoreckého životní i tvůrčí osudy od prvních literárních pokusů až po odjezd do torontského exilu v roce 1969. "Kniha se důsledně zabývá především Škvoreckého životem. Pochopitelně, byl to spisovatel, dílo neopomíjím, ale u Škvoreckého je podstatná souvislost mezi tím, co prožíval a co psal. Byl to autor vycházející téměř vždy z osobní zkušenosti, z osobních prožitků," řekl ČTK Přibáň.
Škvorecký, autor i několika filmových scénářů a řady článků, studií či esejů, prožil podstatnou část svého života v kanadském exilu, kde také počátkem roku 2012 ve věku 87 let zemřel. V roce 2014 mu v Náchodě odhalili pamětní desku a také lavičku na Masarykově náměstí. Spisovatele rovněž připomíná květnový festival studentské tvořivosti Náchodská Prima sezona. V novém Spolkovém domě v Hurdálkově ulici v centru města je od května stálá expozice věnovaná Škvoreckému.