Hradecké ANO už dříve uzavřelo dohodu s uskupením Hlas samospráv (SOCDEM, SproK a RH) v čele s bývalým hejtmanem Jiřím Štěpánem a starostou Náchoda Janem Birkem (oba SOCDEM). Dohromady mají 21 z 45 zastupitelských křesel a k většině potřebují ještě dva hlasy. Koalice vedená SPD získala 3 mandáty. Silní lídři, s nimiž dosud ANO vyjednávalo, měli 13 křesel a společně by tak utvořili pohodlnou většinu 34 hlasů.
„Silní lídři naši nabídku na rozložení rady odmítli a zároveň my jsme odmítli jejich nabídku. Tím dosavadní jednání končí,“ potvrdil krach možné koalice Petr Koleta.
Obě strany označily nabídky partnerů za zcela nepřijatelné. ANO původně pro sebe žádalo 5 radních včetně hejtmana, ODS (Silným lídrům) nabízelo 3 křesla a jedno měl získat Hlas samospráv. Později nabídku upravilo na 4-4-1. ODS však požadovala v radě 5 křesel.
„My jsme řekli, že chceme hrát v koalici důstojnou roli. Jedna strana by měla hejtmana a druhá většinu v radě. Bohužel, dělá to na mě dojem, že od začátku vyjednávání bylo jediným cílem pouze převzít moc bez ohledu na zájmy kraje a jeho obyvatel,“ řekl k ukončení jednání krajský šéf ODS Ivan Adamec.
Obě strany se v komentování svých nabídek odkazují na dosavadní model krajské koalice, kdy jedno uskupení drží většinu v radě a druhé hejtmana. Potíž je v tom, že ANO proti svému hejtmanovi vidí většinu Silných lídrů a Hlasu samospráv. Lídři naopak proti své požadované většině vidí blok ANO a Hlasu.
„Tím, že se spolu dohodli dopředu, tak ze sebe udělali jeden blok,“ vysvětlil postoj Lídrů Adamec.
„O jejich nabídce nelze ani uvažovat, neboť nerespektuje výsledek voleb,“ odmítl složení 3-5-1 Petr Koleta.
Červíček se stáhl už před jednáním
Ještě před sobotním setkáním obou stran se z jednání stáhl dosavadní hejtman Martin Červíček (ODS). Chtěl prý předejít spekulacím, že dohodu se nedaří uzavřít kvůli jeho údajnému tlaku, aby zůstal hejtmanem. Jednání tak dál vedl krajský předseda ODS, poslanec Ivan Adamec.
Vůbec poprvé od voleb se hejtman vyjádřil také k průběhu vyjednávání. Uvedl, že nemůže spolupracovat s lidmi, jimž podle něj „nejde o to, kdo a s jakou kompetencí bude kraj a jednotlivé gesce odpovědně vést“.
Ústecký kraj povedou ANO, ODS a Lepší Sever. Hejtmanem chce být Brabec |
„S lidmi, kteří potřebují pouze dokázat, že to někomu politicky natřeli, se podílet na ničem nemohu,“ napsal Červíček.
Končící hejtman uvedl, že očekával především věcnou debatu o konkrétních kandidátech na křesla radních a jejich předpokladech pro vedení dané gesce.
„Ze strany partnera však byla od začátku jednání vedena pouze ve smyslu početního a pozičního nátlaku a přiznané snahy ‚musíme vám vrátit to, že jste nás před čtyřmi lety obešli‘. Dle toho byly také formulovány předložené nabídky,“ uvedl v prohlášení Martin Červíček. Připomněl, že získal ve volbách 7 569 preferenčních hlasů, nejvíc napříč stranami.
Šanci dostane koalice SPD
Po krachu dosavadního jednání se nyní ANO obrátí na další zvolené subjekty – koalici SPD, Trikolory, PRO a Svobodných a komunistickou koalici Stačilo! Očekává se, že novou krajskou radu složí ANO a Hlas právě s SPD. Společně by měli 24 z 45 zastupitelů. Vzniknout by mohla i menšinová rada s podporou SPD, to však naznačilo, že by se chtělo na správě kraje podílet přímo. Podle informací MF DNES už vzájemné oťukávání začalo.
„Jsme s ANO ve spojení od prvopočátku po volbách, ale definitivní vyjádření z naší ani z jejich strany nepadlo,“ přiznala před víkendem krajská předsedkyně SPD poslankyně Vladimíra Lesenská.
ANALÝZA: Silný hejtman? Ne, Netolický teď už bude zcela dominantní |
Zástupci ANO připomněli, že pro ně není až tak důležitá stranická legitimace jako snaha rozvíjet kraj. Poukazují přitom na to, že lídr SPD Rostislav Jireš je bývalým hradeckým radním za tehdejší ČSSD. Ve funkci střídal tehdejšího stranického kolegu a nyní lídra Hlasu Jiřího Štěpána. Další zastupitel lékař Miroslav Havrda je zase místopředsedou Svobodných.
„Ačkoliv ANO může argumentovat, že krajská úroveň politiky je odlišná od té celostátní a že v případě hradecké SPD jde o politiky, v jejichž minulosti nelze mluvit o radikalismu, jakákoli další krajská koalice ANO a SPD by posilovala celostátní rétoriku vládních stran vykreslující politiky ANO jako oportunisty ochotné spojit se s extremisty jakéhokoli ražení. Kromě toho nelze podceňovat ani skutečnost, že v případě spolupráce s SPD by pro ANO byl obtížnější výběr vhodných zkušených radních a většina v zastupitelstvu by byla poměrně nevyzpytatelná a vratká,“ upozornil na riziko spojení ANO a SPD politolog hradecké univerzity Jan Květina.
ANO v kraji sestaví jednobarevnou vládu. Chce zeštíhlit komise i výbory |
Podle něj mělo být dosavadní naznačování možné spolupráce s SPD především tlakem na regionální politiky ODS, aby přistoupili na požadavky ANO.
„Z perspektivy hnutí ANO bylo v Královéhradeckém kraji bezpochyby preferovanou variantou ustavení koalice s ODS, vůči níž není případná domluva s SPD rovnocenným scénářem, nýbrž spíše nouzovým plánem,“ uvedl Květina.