Galerie výtvarného umění v Náchodě (GVUN) rozšiřuje nabídku pro návštěvníky novým formátem nazvaným GVUN Kino. Cílem je propojit výtvarné umění s filmovou tvorbou. Galerie nabídne možnost sledování uměleckých filmů, informovali ČTK zástupci GVUN. Filmy se budou promítat ve výstavním prostoru Jízdárna, poprvé to bude 20. března.
"Projekt GVUN Kino zahrnuje pravidelné filmové projekce pro veřejnost, ale také pro školy. Poskytuje prostor pro dialog mezi výtvarným uměním a filmem, přičemž podporuje rozvoj filmové gramotnosti a kritického myšlení diváků," sdělila Helena Müllerová z GVUN.
Výběr filmů navazuje na aktuální výstavy galerie. Podle organizátorky projektu Veroniky Ansorge to umožní hlubší propojení mezi vizuálním uměním a filmem. "Pečlivě vybírám filmy s důrazem na dokumentární, experimentální a autorskou tvorbu, která tematicky koresponduje s výtvarným uměním a společenskými otázkami," sdělila Ansorge.
Program nabídne dokumentární filmy o historii umění a portréty výtvarníků, experimentální a abstraktní filmy. Dramaturgie počítá také se surrealistickou a avantgardní tvorbou odkazující k tradici československého filmu i současnými autory či krátkými autorskými filmy a studentskými projekcemi.
Projekce pro veřejnost budou jednou za tři měsíce. První bude mít název Mezi snem a realitou a má korespondovat se současnou výstavou Josef Mertlík neznámý - dvě tváře tvorby. Projekce se tak zaměří na surrealistické, experimentální a abstraktní filmy z československého prostředí, které zkoumají vztah mezi realitou a fantazií, uvedli zástupci galerie.
Součástí projektu GVUN Kino je také pravidelná filmová projekce pro školy, která je v nabídce každé pondělí dopoledne na objednání. "Tyto filmy jsou doprovázené diskusí a pracovními listy, které umožní hlouběji porozumět tématu filmu a propojit ho s širším kontextem umění a současnou společností," uvedla Müllerová.
Filmy galerie půjčuje například z Národního filmového archivu. Pro školní projekce využívá filmy z platformy CineEd zaměřené na filmovou výchovu.
GVUN vznikla v roce 1966 a navázala na aktivity Městské obrazárny, jejíž sbírky byly představeny veřejnosti poprvé v roce 1934. Náchodská galerie sídlí v bývalé zámecké jízdárně. Zřizovatelem Galerie výtvarného umění v Náchodě je Královéhradecký kraj.