Podle lékařů metoda v závislosti na typu chemoterapie dokáže zachránit 45 až 80 procent vlasů.
Zkušenosti s terapií má také pacientka Martina, která si ani neuměla představit, že přijde o dlouhou hřívu.
„Přišla jsem sice o víc než polovinu vlasů a občas jsem si docela zoufala, ale naštěstí to nebylo vidět. Začínala jsem totiž s dlouhými a hodně hustými vlasy, část jich vypadala, avšak rovnoměrně po celé hlavě. Lidé kolem mne nepoznali, že procházím léčbou, a já jsem se celou dobu léčby i po ní psychicky cítila většinou v pohodě a pořád dost žensky,“ říká Martina a přiznává, že souhlas s terapií pro ni byl velkým krokem do neznáma.
Řízené ochlazování
Přístroj pracuje na principu řízeného ochlazování pokožky. Ochlazuje se už 30 minut před zahájením chemoterapie, po dobu aplikace a také 90 až 120 minut po ní. U některých pacientů však může chlazení způsobit bolesti hlavy či jiné nepříjemné příznaky.
„Ochlazení způsobí lokální stažení cév a snížení průtoku krve kůží. Cytostatikum se dostává do vlasové cibulky jen omezeně a zpomaluje se též metabolická aktivita vlasového folikulu,“ vysvětluje princip terapie primářka náchodské onkologie Šárka Lukešová.
Nejvíce zkušeností sbírá nemocnice u pacientek, které se léčí s rakovinou prsu. K terapii se u nich používají antracykliny nebo taxany. Metoda naopak není vhodná při onemocnění s velkým množstvím cirkulujících nádorových buněk, jako jsou leukémie, nádorová onemocnění lymfatického systému či melanomu. Pokožku hlavy je třeba ochlazovat po dobu, kdy je koncentrace léčiv v krvi nejvyšší.
„Velkou nevýhodou chlazení je, že už tak nepříjemné sezení na chemoterapii o hodně prodlužuje. Mám zkušenost, že na chlad, který je s procedurou spojen, si lze zvyknout. Mnohem horší byl pro mne tlak na hlavu spojený s aplikací chladicí čepice. Mívala jsem pocit, že mám hlavu ve svěráku. Složitá je péče o vlasy během celé léčby a ještě i po ní. Vlasy se musí umývat méně často, než je člověk zvyklý, a veškerá péče musí být velmi šetrná,“ popisuje Martina.
Zásah do rodinného rozpočtu
Chladicí systém Paxman pořídila náchodská nemocnice díky dárcům. Stál přes 750 tisíc korun, ze zbylých peněz se hradí samotná aplikace.
„Tuto metodu poskytují i jiné nemocnice. Naše je však unikátní tím, že tuto nadstandardní péči, z veřejného zdravotního pojištění nehrazenou, poskytuje zcela zdarma. V jiných se cena pohybuje od 500 korun za jednu aplikaci,“ podotýká ředitel náchodské nemocnice Petr Mach.
Některé pojišťovny na léčbu poskytují příspěvky. Jak dlouho bude terapie v Náchodě bezplatná, záleží i na dalších dárcích. Nemocnice proto na dary provozu chladicí čepice a poskytování léčby zřídila konto s číslem 78-8892240267/0100 a variabilním symbolem 9310.
„Pro tento krok jsme se rozhodli proto, že onkologické onemocnění je často pro pacienta a jeho blízké nejen smutnou záležitostí, ale kvůli dlouhodobé pracovní neschopnosti také zásahem do rodinného rozpočtu,“ vysvětluje Mach.