metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Sobota 13. července 2024. Svátek má Markéta

Odměny předsedů výborů a komisí hradeckého kraje budou zřejmě vyšší o 1,4 mil.Kč

  6:00
ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Odměny pro předsedy krajských výborů a komisí v Královéhradeckém kraji by mohly v končícím volebním období činit 21,16 milionu korun, což je zhruba o 1,4 milionu více než v tom předchozím v letech 2016 až 2020. Nastavení výborů a komisí je správné, uvedli zástupci vládnoucí koalice kraje. Opozice s tím nesouhlasí, volá po větší aktivitě některých uvolněných, tedy plně placených předsedů, vyplynulo z ankety ČTK. Počty předsedů výborů zůstaly stejné, proti minulému období stoupl ale počet neuvolněných, tedy ne plně placených předsedů komisí, a to ze šesti na sedm.

Výše odměn je vypočítána vždy za dané volební období do konce posledního roku, tedy do konce roku 2020 a do konce roku 2024. Odhadované náklady jsou v současném volebním období vyšší, protože letos se ze zákona odměny navýšily, uvedlo hejtmanství.

"Jde o předpokládané částky. Během volebního období se předsedové měnili, například se jím stal dočasně i radní, který odměnu za tuto činnost nepobíral. Přesnou výši odměn není krajský úřad schopen zjistit v řádu dnů. Uvedené údaje vycházejí z předpokladu, že by odměny byly vypláceny podle standardního rozvržení předsedů komisí a výborů," řekl ČTK mluvčí kraje Dan Lechmann.

Výbory zřizuje jako své iniciativní a kontrolní orgány krajské zastupitelstvo. Zastupitelstvo vždy zřizuje výbor finanční, kontrolní a výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Tyto výbory jsou nejméně pětičlenné. Předsedou výboru je vždy člen krajského zastupitelstva. Svá stanoviska a návrhy předkládají výbory zastupitelstvu. Rada kraje zřizuje jako své iniciativní a poradní orgány komise. Svá stanoviska a náměty předkládají komise radě, vyplývá ze sbírky zákonů.

"Změny si umím představit, ale na to bych musel být koaliční partner," řekl ČTK lídr kandidátky opozičního hnutí ANO pro podzimní krajské volby a krajský zastupitel Petr Koleta. Hnutí ANO je v zastupitelstvu nejsilnějším opozičním subjektem.

Koleta souhlasí s počtem uvolněných pozic, ale očekával by jiné rozložení podle gescí. "Například bych vyměnil uvolněnou pozici předsedy výboru pro zemědělství za zdravotnictví. Zdravotnictví považujeme za prioritu, problémů je v této gesci stále dost," řekl ČTK Koleta. Podle něj by si koalice měla vyhodnotit přínos svých uvolněných a neuvolněných předsedů výborů a komisí. "Pokud někdo za čtyři roky jako uvolněný předseda výboru je schopen na zastupitelstvu kraje se pouze přihlásit a říci větu: 'Výbor doporučuje zastupitelstvu ke schválení', tak to je na uvolněnou pozici opravdu málo," dodal Koleta.

Kraj vede koalice čtyř subjektů, koalice ODS, STAN a Východočeši, dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů. V opozici jsou hnutí ANO, koalice ČSSD a Zelených, SPD.

"Současné nastavení výborů a komisí jsme po celé čtyřleté volební období považovali za správně nastavené s odpovídajícími výsledky, které sloužily pro rozhodování rady a zastupitelstva kraje," sdělil ČTK hejtman Martin Červíček (ODS). Pro podzimní krajské volby se stal lídrem koalice ODS, KDU-ČSL a Východočechů s podporou VPM. Koalici STAN, TOP 09, HDK a strany LES povede náměstek hejtmana Rudolf Cogan (STAN). Volební jedničkou Pirátů bude první náměstek hejtmana Pavel Bulíček.

Občanští demokraté mají tři předsedy výborů, po dvou mají STAN, KDU-ČSL a Piráti a po jednom ANO, TOP 09 a ČSSD (SOCDEM). Česká strana sociálně demokratická změnila název na Sociální demokracii (SOCDEM) loni v červnu. Zkratku ČSSD začala nedávno používat strana Česká suverenita sociální demokracie.

Rozvržení předsedů komisí je následující: po třech mají Východočeši, lidovci a ODS, dva mají Piráti a jednoho hnutí ANO. Někteří nezastávají funkce předsedů jen v jedné, ale ve více komisích.

Ke konci současného volebního období jsou uvolnění předsedové výborů tři, neuvolněných předsedů výborů je devět a neuvolněných předsedů komisí sedm. Za dané volební období a navíc do konce letošního roku by měly činit odměny předsedů výborů a komisí celkem 21,16 milionu korun, z toho na uvolněné předsedy výborů by připadlo v součtu 13,66 milionu korun, na neuvolněné předsedy výborů 4,22 milionu korun a neuvolněné předsedy komisí 3,28 milionu korun.

Na konci předchozího volebního období 2016 a 2020 byli uvolnění předsedové výborů také tři s celkovou výší odměn 13 milionů korun, stejně jako neuvolněných předsedů výborů, tedy devět, jejichž celková výše odměn činila odhadem čtyři miliony korun. Neuvolněných předsedů komisí bylo šest s předpokládanou výší odměn 2,7 milionu korun. Odměny pro předsedy krajských výborů a komisí za celé minulé volební období a ještě do konce roku 2020 mohly činit 19,75 milionu korun.

V letech 2016 až 2020 v kraji vládla pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09. Hejtmana měli sociální demokraté.

Autor: ČTK
  • Nejčtenější

Umění v temném podzemí. Florenc na lince C rozkvetla okázalými barvami

7. července 2024  18:18

Vážení milovníci metra, seznamte se s výzdobou, která vás bude na Florenci na „céčku“ provázet...

Monte Christo po korejsku? Asijská pomsta chutná nejen na Netflixu nejlépe za studena

5. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Na střední škole zažila brutální šikanu. Pálili ji rozžhavenou kulmou, cigaretami, bili ji,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Romantická krajina venkovské Libně. Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty

7. července 2024

Jen těžko uvěřit, že idylická venkovská krajina na obrázku je Libeň na začátku 19. století....

Krade se všude. V Německu kola, v Rakousku e-koloběžky, v Česku se bicykly ztrácí přímo z balkonu

8. července 2024  5:08

Policisté v Česku v posledních letech evidují průměrně asi 4,5 tisíce krádeží jízdních kol za rok....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky, v hlavní roli zazáří Tereza Ramba

9. července 2024

Poslední sklenička, dnes už popáté. Každej se někdy napije, ne? Film Zápisník alkoholičky režiséra...

Začal Festival Krumlov, zahajovací koncert spojil hudbu, tanec a výtvarné umění

12. července 2024  22:06

Dnešní zahajovací koncert mezinárodního Festivalu Krumlov spojil hudbu, tanec a výtvarné umění....

Kvůli zaplavenému rondelu na D11 a I/35 u H. Králové je uzavřený sjezd z D11

12. července 2024  21:55

Kvůli zaplavení části kruhového objezdu na křížení dálnice D11 a silnice I/35 v Plotištích u Hradce...

V Děčíně vykolejila lokomotiva, škoda je asi 20 milionů korun

12. července 2024  18:59

Na východním nádraží v Děčíně dnes ráno vykolejila lokomotiva. Nikdo se nezranil, osobní doprava...

Odborníci z NP Šumava vysvětlují lidem význam tlejícího dřeva pro ekosystém

12. července 2024  17:43

Nezastupitelný význam tlejícího dřeva pro ekosystémy vysvětlují letos odborníci ze Správy Národního...