Památkáři pokračují v obnově budov v areálu státního Zámku Opočno. Po první etapě rekonstrukce letohrádku chystají druhou etapu a také dokončení rekonstrukce jízdárny. V dolní části zámeckého parku obnovují tzv. čínský pavilon a kachní domek. ČTK to dnes řekl kastelán Tomá Kořínek. Rekonstrukci zhruba za tři miliony korun loni absolvovalo také zázemí pro zaměstnance přímo v budově zámku.
"Rozpočet na obnovu obou drobnějích dřevěných staveb v dolní části parku je 1,1 milionu korun. Práce začaly na podzim a hotovo by mělo být do začátku hlavní návtěvnické sezony, aby na letní prázdniny bylo ve připravené," řekl ČTK Kořínek.
Truhláři části staveb tvoří v dílně a po převozu na místo je sestavují. "Kachní domek na hladině rybníku je ji hotový, jedná se o repliku původní drobné stavby. Čínský pavilon je větí stavba, tuto rekonstrukci řemeslníci dokončí do konce června," řekl ČTK Kořínek.
Stavbaři při první etapě rekonstrukce renesančního letohrádku za 35 milionů korun, kterou dokončili na konci loňského roku, opravili indelovou střechu, stropní konstrukce včetně druhého patra a stabilizovali arkýře. Na začátku roku 2023 stavební firma provedla vyklízecí a bourací práce a na jaře tého roku začala oprava věe, loni přila na řadu střecha budovy. Letohrádek je národní kulturní památkou, není běně přístupný asi deset let.
Do druhé etapy spadá rekonstrukce přízemí a prvního patra letohrádku. V přízemí letohrádku by měla vzniknout kavárna, v prvním patře sál. "Letohrádek má od roku 2011 hotový projekt, ale musíme ho kvůli změnám norem, cen a dalích věcí aktualizovat. Předpokládáme, e letos bychom aktualizaci projektu mohli mít, pak můeme ádat o peníze na realizaci. V ideálním případě by druhá etapa mohla začít do dvou let," řekl ČTK Kořínek.
Památkáři plánují v areálu zámku dokončit rekonstrukci jízdárny, také ona má za sebou první etapu, rekonstrukci střechy. Ve druhé etapě má jít o opravu interiérů. "Jízdárna je dál ne letohrádek, projekt má aktualizovaný a dokonce má vydané stavební povolení. Podle aktualizovaného projektu jsou odhadované náklady na druhou etapu 34,2 milionu korun. Čekáme na finance, doufáme, e stavební práce na druhé etapě jízdárny by mohly začít letos," řekl ČTK Kořínek.
Ministerstvo kultury dotace v roce 2017 odňalo kvůli obnovenému restitučnímu sporu, ale přislíbilo jejich návrat po odstranění této překáky. "To se nyní stalo, take očekáváme rychle navrácení dotace k dokončení stavby," dodal Kořínek.
Třicetiletý spor o vlastnictví zámku skončil v roce 2021, kdy soudy rozhodly, e patří státu. V případě mobiliáře nastala jiná situace. Podle soudů dědicové rodu Colloredo-Mansfeld prokázali, e věci přely do vlastnictví státu bez právního důvodu, co loni potvrdil Nejvyí soud. Národní památkový ústav (NPÚ) v lednu podal proti tomu ústavní stínost. Dalí část sporu o mobiliář řeí rychnovský soud. NPÚ se dohodl s restituenty na dvouleté výpůjčce mobiliáře dotčeného rozhodnutím soudu, která skončí na konci roku 2026.


















