Kriminalisté našli možného pachatele necelý rok poté, co jeho firma skončila činnost. Několik měsíců sbírali důkazy o podvodné společnosti a shromažďovali poškozené.
Nyní obvinili muže ze zvlášť závažného zločinu podvod a přečinu úvěrový podvod. Kladou mu za vinu, že v první polovině roku 2022 na webových stránkách jedné obchodní korporace sliboval zájemcům zhodnocení peněz, ale přitom je klamal.
„Peníze se měly po roce lidem víc než zdesetinásobit, slibovaný roční úrok měl být až 1068 %. Ve skutečnosti však muž se svěřenými penězi neobchodoval, vyváděl je mimo dosah klientů a dílčí údajné výnosy a provize vyplácel z vkladů dalších klientů,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová. Peníze, které zmizely, podle ní muž utratil za své potřeby.
Fotku ukradl Rusovi z Facebooku
Během půl roku se mu sešla suma peněz, některým klientům vyplatil údajné výnosy z investic či provize za přivedení nových zájemců. Policistům se podařilo na účtech firmy zajistit téměř devět milionů korun.
„Obviněný muž jednal jako prokurista, vývojář a intra trader jedné obchodní korporace, která sídlila v Praze. Vystupoval pod smyšlenou identitou reálně neexistující osoby, užíval výhradně předplacené anonymní telefonní karty a jako profilovou fotografii na sociálních sítích užil staženou fotografii z facebookového profilu jednoho ruského občana,“ popsala mluvčí.
Na informačních kanálech pak s klienty či zájemci komunikoval a ujišťoval je o solidnosti a životaschopnosti projektů společnosti, které měly zajistit zhodnocení a návratnost vložených prostředků
Firma, u které v obchodním rejstříku byl jako jediný společník a jednatel formálně zapsán občan jednoho státu EU, proklamovala, že zisků bude dosaženo obchodováním na finančních trzích včetně kryptoměnových. Pro tuto činnost však neměla živnostenské oprávnění a nebyla registrována jako subjekt finančního trhu u ČNB.
Stránky firmy obsahovaly smyšlenou manažerskou strukturu obchodní korporace, kde kromě formálního jednatele společnosti, tedy „bílého koně“, byli uvedeni další tři lidé se smyšlenou identitou, včetně padělků certifikátů jejich odbornosti.
Stránky obsahovaly smyšlenou informaci, že prostředky budou zhodnocovány používáním automatického obchodního systému obchodujícího na hlavních i vedlejších měnových párech včetně kryptoměn a že vrácení vkladu je možno žádat libovolně a bez podmínek.
Virtuální kancelář
Podle policie podvodná společnost klientům prezentovala padělané potvrzení o pojištění o odpovědnosti jedné renomované pojišťovny za škodu způsobenou v rámci podnikatelské činnosti v rozsahu 25 milionů korun. Pod různými zprávami a dokumenty vydávanými společností byli podepsáni i další neexistující či nedohledatelní lidé. V rámci interního systému společnosti mohli klienti po přihlášení do takzvané virtuální kanceláře sledovat stav svých investic, údajnou výši připsaných výnosů či provizí.
„Toto vše obviněný muž prováděl, aby vzbudil co největší důvěru budoucích zájemců o investování do společnosti, přitom zakrýt pravou identitu osob ovládajících společnost a s vědomím, že společnost nebude schopna splnit deklarované podmínky a dostát svým závazkům,“ řekla mluvčí.
Na začátku července 2022 znenadání firma ukončila veškerou činnost. Stránky už nebyly přístupné, dosavadní komunikační kanály byly zrušeny, telefonní čísla byla nedostupná, takže klienti přišli o jakýkoli kontakt. Výnosy a provize podle policie přestaly být vypláceny a investované prostředky se klientům nevrátily.
Kriminalisté také muži kladou za vinu, že se ještě v počátcích své trestné činnosti pokoušel získat peníze i tak, že si neoprávněně přisvojil cizí identitu a sjednal si úvěrovou smlouvu na 100 tisíc korun. K vyplacení částky však díky kontrole nebankovní společnosti nedošlo.
Z evidencí kriminalisté zjistili, že muž byl v polovině roku 2022 za stejnou trestnou činnost spáchanou v roce 2019 pravomocně odsouzen k 30 měsícům vězení se zkušební dobou na tři roky. Tehdy devatenácti poškozeným způsobil škodu za téměř 2,3 milionů korun.
Muž je stíhaný na svobodě, hrozí mu 5 až 10 let ve vězení.