Obalovaní jeden po druhém doznali svou vinu. Ano, cítím se být vinen, odpovídali na dotaz předsedy senátu Petra Mráky poté, co státní zástupce Milan imek dočetl rozsáhlou obalobu.
Podle ní si skupina počínala velmi organizovaně, měla rozdělené role a operativně měnila postupy podle aktuální situace, aby minimalizovala riziko zachycení. Vichni obalovaní se měli trestné činnosti dopoutět vědomě a za účelem maximálního zisku.
Podle alobce převaděči rekrutovali běence v Turecku, kde od nich vybírali hotovost a peníze ukládali v tamním depozitu. Z něj pak finance putovaly členům skupiny.
Za úplatu zajiovali nelegální migraci do Schengenského prostoru. Sháněli jim ubytování, zajiovali jízdenku a dalí přepravu, řekl imek, podle kterého měla skupina členy i v Turecku. Tamní úřady vak na ádost o spolupráci nereagovaly.
Migrantům obalovaní zajiovali jízdenky na vlak, autobus nebo taxík. Hlavní osa vedla přes Budape a Prahu, kde pro ně měli i ubytování. Kdo neměl dost peněz, musel si náklady odpracovat ve stáncích s kebabem. Z Prahy pak běenci putovali větinou do Německa nebo Francie.
Vech čtrnáct obalovaných u soudu vyuilo institutu prohláení viny. Vyslovili tím souhlas s popisem skutků v obalobě, právní kvalifikací a s moným uloením i nepodmíněných trestů. Soud to za souhlasu státního zástupce přijal, a nebude tak muset provádět vekeré dokazování. Hlavní líčení je naplánované i na dalí dny. Cizincům hrozí od 10,5 do 16 let vězení.
Státní zastupitelství podalo obalobu na 14 cizinců, kteří převedli 2000 migrantů |
Pachatelé jsou vichni cizí státní přísluníci. Devět z nich má tureckou státní příslunost, jeden z nich v mezidobí získal české občanství. Pět obalovaných má ázerbájdánskou státní příslunost. Kauza skončila u krajského soudu kvůli tomu, e organizovaná skupina získala z činnosti velký prospěch. Podle spisu si přila nejméně na 2 miliony eur, tedy kolem 50 milionů korun.
Trestná činnost, která se týkala území celé ČR, vyla najevo v obvodu Okresního soudu Rychnov nad Kněnou, kde bydlí dva z obalovaných, a objednali tam taxikáře, který běence převáel z Maďarska do Německa, řekl imek. Vysvětlil tak, proč se případem zabývá Krajský soud v Hradci Králové. Zmíněný taxikář mezi obalovanými není.
Obalované přivedla do největí jednací síně hradeckého soudu skupina více ne patnácti přísluníků vězeňské sluby.
Vichni obvinění čekali na hlavní líčení ve vazbě. Jeliko jde o cizince, v síni musela být také překladatelka. Někteří obalovaní vak mluví česky. Spolu s obhájci zaplnili celou jednací místnost a v úvodu se dlouze radili o postupu.
Jednání vzbudilo také značný zájem médií a veřejnosti. Jde hlavně o přátele a známé obalovaných. Ty vak soud do jednací síně v úvodu nepustil. Předseda senátu Petr Mráka pohrozil, e pokud nebude v soudní síni klid, bude se jednat bez veřejnosti.
Policie zadrela vozidlo s desítkami migrantů. Jedna ena jízdu nepřeila |
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obalované dopadli loni v červnu. Zásah tehdy probíhal na celém území republiky. K trestné činnosti docházelo od května 2021 a kriminalisté ji vyetřovali pod krycím názvem HATIN.
Původně měl být počet migrantů poloviční. Později se podařilo doloit více klientů, převáně tureckých Kurdů.